Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Laptop wolny jak muł - co mu jest?

23 Dec 2010 20:30 2790 27
  • Level 23  
    Leciwy 8-letni laptop Gericom, mam go od nowości, o parametrach Celeron 2,0, 256 DDR SDRAM, dysk 40GB, temperatury z Everesta pł. gł. 37-38, procesor 52-56,
    Po świeżym wgraniu Windowsa XP, wgrałem praktycznie tylko sterowniki i Avasta. Korzystam wyłącznie z zasilania sieciowego.
    Podłączyłem neostradę 2mb/s
    Stronę otwiera minimum minutę. Wolny jak muł. Chciałbym go używać praktycznie tylko do neta. Nie da rady. Po wyłączeniu Avasta praktycznie bez zmian. Często włącza się wiatrak.
    Co mu jest?
  • Helpful post
    Level 13  
    format i problem zniknie

Moderated By jankolo:

Kolejne ostrzeżenie za kolejną poradę "wysokiej klasy"

• Helpful post
    Level 29  
    Procesor jest za ciepły, mało RAMu.
  • Level 23  
    smoq35 wrote:
    Procesor jest za ciepły, mało RAMu.

Co można poradzić? Da się dołożyć? Jak to sprawdzić?
    Dlaczego 8 lat temu było normalnie, choć nigdy nie była to błyskawica, a teraz tak muli?
  • Helpful post
    Level 29  
    Odkręć zaślepkę i sprawdź jakie kości masz wsadzone.
  • Level 23  
    Samsung M3 68L3223ETN-CB3 256MB PC2700 DDR SDRAM (2.5-3-3-7@166 MHz) (2.0-3-3-6@ 133MHz) sztuk 1
    podałem z Everesta, bo odkręceniu zaślepki nie widzę, chyba głębiej pod obudową.
  • Helpful post
    Level 29  
    To powinno być jeszcze jedno miejsce na RAM - poszukaj go i włóż tam jakąś kostkę [256 MB dostaniesz od 10 zł, 512 od 40 zł].
  • Level 23  
    Pamięć u mnie jest idealnie widoczna tylko, że nie wiedziałem, że tak wygląda. Pod zaślepką miejsca na drugą nie ma. Próbowałem zdjąć całą obudowę, ale trochę stawia opór, spróbuję na spokojnie.
    Gdyby jednak okazało się, że miejsca na drugą nie znajdę to pozostaje tylko wymiana tej jedynej na większą????
    Jakieś rady odnośnie zdjęcia obudowy? Bo jakoś zapiera mi się na CD romie, chyba!
  • Helpful post
    Level 29  
    Rada odnośnie obudowy: wykręć wszystkie śruby.
    Slotu pamięci szukaj też pod klawiaturą.
  • Level 20  
    Quote:
    Często włącza się wiatrak

Tutaj zacząłbym szukać przyczyny. Moim zdaniem chłodzenie nie wyrabia (zanieczyszczenia) i to powoduje obniżenie wydajności pracy samego układu. Wyczyść dokładnie, odczep chłodzenie od procesora, posmaruj na nowo pastą. Na taki leciwy sprzęt polecałbym też dorzucenie ramu. Tyle co masz to zdecydowanie za mało...
  • Level 23  
    Stuku wrote:
    Quote:
    Często włącza się wiatrak

Wyczyść dokładnie, odczep chłodzenie od procesora, posmaruj na nowo pastą. Na taki leciwy sprzęt polecałbym też dorzucenie ramu. Tyle co masz to zdecydowanie za mało...

OK kupię pastę http://allegro.onet.pl/arctic-silver-ceramique-2-5g-doskonala-pasta-i1372959544.html .
    Wyczyszczę dokładnie z kurzu w szczególności wiatraczek. Wymienię pastę pod procesorem.
    Chciałbym dodać ramu jest 1x256. Dotarłem do wnętrza od spodu ale tam nie widać czy jest drugi slot na drugi ram. Czy da się jakoś zdemontować od góry klawiaturę? Może pod nią.
    Czy używana ale sprawna pamięć jest gorsza jakościowo od nowej?

Nie chciałbym inwestować niepotrzebnie ale chciałbym tego laptopa reanimować. Czy zatem włożenie/wymiana Ram na używaną ma znaczenie? Czy stary czy nowy to bez znaczenia, a ważna jest przede wszystkim jej prędkość?
  • Level 20  
    http://ftp.acomp.hu/pub/gericom/Notebook/Manuals/Service/Service%20Manuals/

Tu masz manuale serwisowe. Poszukaj może będzie do Twojego. Co do drugiego slotu może być pod klawiaturą (jak u mnie w Dellu, ale sprawdź w instrukcji).

Co do pamięci to śmiało możesz kupić używki. Co do jakości zapewniam Cię że nie zobaczysz różnicy. Ważne jest tylko aby przed sprzedażą sprawdzić kość programami diagnostycznymi.

Co do mulenia polecam też optymalizację samego systemu. Jak ??

http://www.searchengines.pl/Optymalizacja-i-odchudzanie-XP-t5989.html

Temat moim zdaniem legenda a efekty daje :)
  • Helpful post
    Level 40  
    Wiem że wszyscy tutaj polecają czyszczenie wiatraków i dorzucanie pamięci ale ja bym polecił wymianę dysku twardego. Z doświadczenia serwisowego wiem że to często główna przyczyna zamuły wiekowych sprzętów. W końcu kiedyś też miał tyle samo RAMu a się nie mulił a procek nawet przegrzany radzi sobie. Więc na pierwszy rzut poszukaj nowego dysku, podmień i "poczuj różnicę". Sprawdzone na wielu lapciakach.
  • Level 23  
    Chciałem wyjąć klawiaturę. Znalazłem trzy jakieś blaszki za literami, które zgodnie z instrukcją mam wcisnąć i zdjąć taką opaskę wokół klawiatury. Wciskam te zapadki, przesuwam ale nijak nie mogę dostać się do wnętrza tej klawiatury. AQni ta opaska ani cała górna obudowa nie chce puścić.
    Proszę o jakieś wskazówki.

Od spodu zdjąłem blachę, dostałem się do wiatraczka, wyczyściłem go z kurzu, poprzecierałem wszystko co było możliwe włącznie z prockiem. Pasty nie sprawdzałem, bo nie mam na razie nowej ale zmienię ją.
    Jestem gotowy wymienić lub dołożyć ramu ale nie mogę dostać się pod klawiaturę aby sprawdzić czy jest drugi slot. Dysk jestem gotów też zmienić bez jakichś szczególnych nakładów finansowych. Chcę laptopa reanimować, choćby z przywiązania.
  • Level 29  
    Klawiatura może być jeszcze przykręcona śrubką lub śrubkami od dołu
  • Level 23  
    Walczę z klawiaturą i górną obudowa a już zastanawiam się nad wymianą HDD. Zadowoliłbym się nowym do 100GB ale takich nie widzę. Znalazłem taki http://www.komputronik.pl/index.php/product/1.../Toshiba_160_GB_5400_8MB_Serial_ATA-300_.html
    za 110zł, a nawet w Saturnie ten sam za 106zł. To zdecydowanie najtańszy jaki znalazłem. Czy będzie pasował do mojego laptopa? Ten ma interfejs Serial ATA, czy musi być SATA?
    Potrzeby moje to przede wszystkim internet.
    Przy okazji czy da się jakoś sprawdzić jakość stan mojego starego HDD 40GB, czy tylko przez jego wymianę? Widzę, że jest obrót używkami.
  • Helpful post
    Level 40  
    Jak masz 40GB to prawie na pewno masz interfejs ATA a nie SATA. Nie szalej z pojemnościami. Stare komputery słabo sobie radzą z dyskami o dużych pojemnościach i efekt czasami jest odwrotny od oczekiwanego.
  • Level 23  
    Dlatego chętnie opędziłbym takim do 100GB ale takich nie widzę na rynku pierwotnym. Na wtórnym może ale skoro mam wymieniać to nie chciałbym wymienić zużytego 40GB na jeszcze gorszy. jaki więc powinienem kupić? Czy ten powyżej 160Gb ATA najmniejszy jaki nowy znalazłem może być za duży? Nie chciałbym popadać w koszty i dodatkowe komplikacje!
    Gdy dotrę do mojego (mam problem ze zdemontowaniem klawiatury) sprawdzę ATA/SATA.
  • Level 29  
    Ja bym na Twoim miejscu dysku nie wymieniał, najwyżej procesor na P4.
  • Helpful post
    Level 14  
    Proponuje najpierw przed wymianą Hdd wrzucić hdtune i sprawdzić czy dysk ma dużo badów.
    Jak będzie miał w normie to nie ma sensu go wymieniać.
    Kompy faktycznie mulą przez dyski ale dopiero wtedy jak zaczynają padać i wywalać bady.
    Możesz wrzucić jeszcze CPU-Z i sprawdzić z jakim aktualnie taktowaniem działa procesor i ram.
    Osobiście stawiam na przegrzewającego się proca i mało ramu.
  • Level 23  
    Jako autor tematu chciałbym go odświeżyć pytaniem.
    Wymieniłem dysk twardy i laptop zdecydowanie przyspieszył. Niestety nie posiada WiFi, a mam konieczność korzystania z internetu z routera przez WiFi. Czy lepsze są karty WiFi na USB czy port PCMCIA? Karty na PCMCIA praktycznie nie musiałbym wyjmować z laptopa i to jest korzyść.
  • Level 29  
    Najpierw sprawdź, czy Twój laptop ma możliwość podłączenia wewnętrznej karty WiFi - ich zasięg jest najlepszy.
    Podaj tez model laptopa.
  • Level 23  
    Laptop o parametrach jak w pierwszym poście. Niestety nie sposób ustalić modelu, bo taki jakiś składak Gericoma kupiony w Media Markt. Niestety ingerencja do środka też utrudniona, próbowałem go rozebrać i to dość skomplikowana sprawa. Dlatego chciałbym spróbować opędzić WiFi kartą zewnętrzną przez USB LUB PCMCIA. Zasięg i w ogóle możliwość skutecznego korzystania z WiFi ma znaczenie zasadnicze dlatego pytam od czego zacząć i co kupić aby działało.
    Laptop finalnie ma służyć studentce do internetu i sporządzania projektów budowlanych.
  • Level 29  
    Karta na PCMCIA jest mniej kłopotliwa.
  • Level 40  
    smoq35 wrote:
    Karta na PCMCIA jest mniej kłopotliwa.

Jak wyżej. Porty USB lepiej oszczędzać - w starych komputerach nie ma ich zbyt dużo. Karta PCMCIA zdecydowanie. Tym bardziej że są szybsze niż USB i tańsze niż USB czy wbudowana.
  • Level 23  
    Jestem zdecydowany na kupno:
    BELKIN 802.11g WiFi b/g 54 Mb/s PCMCIA 29zł
    BELKIN WiFi G+ Mimo 125 Mb/s PCMCIA 39zł
    BELKIN WiFi N1 Mimo 300 Mb/s PCMCIA 49zł

Którą wybrać nie przepłacając.
    Laptop starego typu Gericom, Neostrada
    Czy te prędkości mają jakieś znaczenie czy tylko drenaż kieszeni. Na allegro największy popyt na najtańszą.
    I czy może być w moim laptopie jeszcze jakieś ale w działaniu WIFI?