Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regulacja spalania kotła olejowego - kopcenie

jarovnik 31 Dec 2010 09:24 17899 11
 • #1
  jarovnik
  Level 12  
  Wraz z przyjściem mrozów kocioł olejowy z palnikiem Riello o mocy 20 kw zaczął strasznie kopcić, produkuje bardzo dużą ilość sadzy lekkiej. Wymiana dyszy nie pomogła, na problem wychładzania komina (stwierdziłem zwiększenie ciągu) ustawiłem wyższą temperaturę. Jest zamontowany zawór zwiększający temperaturę powrotu do kotła. Kocioł był serwisowany pod koniec lutego. Gdzie szukać przyczyny: palnik podaje za dużo powietrza do spalania? pompa palnika podaje za dużo paliwa?
  Przed przyjściem mrozów było ok. Palnik nie musiał tak dużo pracować.
  Zainteresowanych tematem proszę o sugestie.
 • #2
  Zygaqra
  Level 35  
  Duża ilość sadzy i kopcenie świadczy o niecałkowitym spalaniu, więc nie jest za dużo powietrza. Ja bym stawiał na słabe rozpylenie paliwa i może za duża dawka.
 • #3
  jarovnik
  Level 12  
  Wszystkiego Najlepszego Na Nowy rok 2011.

  Czy powinienem zwiększyć dopływ powietrza i obserwować czy na śrubie w wzierniku rury spalinowej osadza się sadza? w tej chwili po minucie pracy palnika ta śruba jest brudna od sadzy. Nie mając analizatora oraz miernika ciśnienia, pompy nie będę chyba ruszał. Wszystko było regulowane przez serwisanta. Przyczyną może być nowy olej?
 • #4
  zybie
  Level 30  
  Może masz zbrudzony filtr paliwa, skutek mały dopływ oleju i słabe ciśnienie na dyszy, efekt słabe wymieszanie oleju powietrza [duże drobiny oleju ]
 • #5
  jarovnik
  Level 12  
  Wymieniłem filtr i dyszę. Nową dyszę miałem mocniejszą zamiast 0,50 na 0,60. Nie było zmian więc wkręciłem tą używaną, była czysta.
 • #6
  omnixwp
  Level 18  
  Za złe spalanie odpowiadają uszkodzenia lub niewłaściwy dobór (inny niż w założeniach projektowych producenta palnika): pompy, dyszy, filtra paliwa itp. Warto przypomnieć, że po każdorazowym uzupełnieniu paliwa należy wymienić dyszę wartości 1-2 euro i filtr paliwa też w podobnej cenie? W dalszej kolejności należy, na podstawie analizy spalin, wyregulować spalanie w układzie paliwowym palnika. Niewątpliwie ważna jest również wiedza o jakości paliwa. Czasami warto instalować reduktory paliwa, lub pomocnicze pompy paliwa (dostarczające paliwo na znaczna odległość).
  Za kopcenie palnika odpowiada układa spalania, więcej poczytasz tu Tabela DTR Riello Burners lub Analiza spalin w kotłach z palnikiem wentylatorowym.
 • #7
  jarovnik
  Level 12  
  Przestawiłem przepustnicę powietrza według tabeli nastaw z 0,7 na 1,4. Przestało kopcić. Według tabeli poprzednia nastawa była pod dyszę 0,50, moja jest 0,60. Czy ta różnica jest spowodowana innym parametrem paliwa czy też zwiększeniem ciągu powietrza w kominie? Pompy nie będę ruszał bo w tym momencie chyba nic to nie zmieni.
 • #8
  marekon
  Level 19  
  Omnixwp,mam pytanie gdzie sprzedają dysze w cenie 1-2 Euro.Mógłbyś podać namiary.
 • #9
  mariusz.lubicz
  Level 24  
  Musisz kupić sobie zestaw narzędzi. Koszt około 1000-1100zł

  Na Allegro wszystko jest.

  1. Zestaw manometrów
  2. Analizator spalin
  3. Szczotki do czyszczenia
  4. Klucze
  5. Multimetr

  Ściągasz sobie manual do palnika, odczytujesz moc palnika jaką chcesz uzyskać, regulujesz ciśnienie paliwa, ciśnienie przed płytką spiętrzającą i ustawiasz wstępnie powietrze. Dalej na analizator ustawiasz żeby nie schodziło za nisko poniżej 2.5% tlenu w spalinach. Czym mniej tlenu to lepsze spalania ale nie za nisko.

  Musisz mieć trochę oleju w głowie do tej roboty, choćby techniczną smykałkę. Jak jej nie masz to zostają ci serwisanci.
 • #10
  piracik
  Moderator of Heating systems
  Na dyszy 0,6 palnik może mieć zbyt wysoką moc, lub zbyt niskie ciśnienie na dyszy przez co nie będzie dobrego rozpylania i zmieszania z powietrzem.
  Bez manometru i analizatora nie polecałbym jakichkolwiek regulacji.
  Do palnika 24kW najlepszym rozwiązaniem byłaby dysza 0,50 i ciśnienie na dyszy w granicach 11 - 13 bar ważnym jest również czy palnik posiada podgrzewacz oleju.
 • #11
  jarovnik
  Level 12  
  Zamontowałem dyszę 0,55. Na manometrze mam ciśnienie 12 bar, Powietrze ustawione według tabeli Riello Guliver Rg 0,3R na 1,1. Nastawa głowicy na 1,3.
  Zapewne dużej wydajności nie uzyskam bez analizatora. Jak będzie dalej problem to pozostanie serwis. Palnik jest z podgrzewaniem.
 • #12
  omnixwp
  Level 18  
  marekon wrote:
  Omnixwp,mam pytanie gdzie sprzedają dysze w cenie 1-2 Euro.Mógłbyś podać namiary.


  We słonecznej Italii w "berluskońskim" kraju.