Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

podłączanie modułu sim900 do komputera

02 Sty 2011 15:05 4427 2
  • Poziom 10  
    witam, na początku przepraszam że ten temat zacząłem tutaj, a nie w dziale GSM, ale wydaje mi się że ten problem jest bardziej 'mikroprocesorowy' niż związany z telefonem.

Otóż mam problem z podłączeniem modułu SIM900 z komputerem, bym mógł sterować komendami AT.

może na początek przedstawię schemat połączeń

mam konwerter usb<>rs232 firmy profilic, oczywiście tylko txd i rxd.
    następnie konwerter napięć na max3232(sp3232) to jest TEN UKŁAD, TUTAJ cache z google bo strona nie działa coś.
    na końcu korzystam z gotowego układu MMSmartGS

powyżej na zdjęciach przedstawiłem poziomy napięc między gsm<>3232. Jak widać VIH na GSM nie może być wieksze niż 2.8V, a 3232 przy zasialnie 3.6 będzie podawał tam 3V-3.5V. Więc na RXD zrobiełm dzielnik napięcia z 10k i 33k co przy Vcc=3.6V powinno mieścić się w zakresie. Reszta poziomów powinna być ok.

teraz podłączenia do GSM
    V_BATT=3.6V (takie same zasilanie do 3232)
    GND
    TXD do TXD przy 3232
    RXD > RXD przy 3232
    GND > GND przy 3232
    reszta wisi w powietrzu.

teraz włączanie:
    - włączam zasilanie do GSM (3.6V) i załączam moduł poprzez zwarcie PWRKEY do GND, wtedy dioda NETLIGHT zaczyna migotać szybko (bo karta SIM nie jest włożona).
    Czyli rozumiem że układ działa (jak ponowne zewrę PWRKEY to układ się wyłącza).
    Na kompie odpalam terminal i nic (oczywiscie mam ustawione 8bit, 1b stop i noparity). Niby jest autobouding włączony i trzeba wysłać AT (koniecznie z dużych) na początku, ale nic mi nie zwraca :/.
    Przetestowałem chyba wszystkie predkości i nic.
    Nie mam dużego doświadczenia z takim przesyłaniem, ale czy nie powinien otrzymać chociaż jakiś śmieci? Bo z tego co widze to RXD=0.
    Ponadto jak wpisuję to AT<enter> to nie wyświetlają mi się te znaki na ekranie, ale to chyba normalne, tak?

i teraz pytania:
    - co robię źle?
    - rozumiem że do przesyłanie komend AT wystarczą tylko RXD I TXD? W dokumentacji jest rysunek z podłączeniami wsyzstkich linii RS i nic więcej. Czy jak nie wykorzystuję tych linii DCD, CTS, R1 itd. to mam je jakoś zewrzeć czy mogę zostawić w powietrzy?
    - czy nie zostawiłęm jakiegoś łącza w GSM niepodłączonego i przez to nie działa?

dodam że układ 3232 działa, bo jak podłącze ATMEGE (zasilanie 5V) zamiast GSM to komunikacja z PC przebiega poprawnie.
  • Poziom 10  
    a CTS podłaczyłeś do RTS w dodemie aby modem wiedział ze moze nadawać
  • Poziom 10  
    tak na początku nie miałem linii CTS i RTS bo konwerter ich nie obsługiwał

dobrałem się do FT232 i wszystko ładnie śmiga. Na początku potrzebne są linie RX,TX,GND,CTS,RTS bez nich nie ruszy na domyślnych ustawianiach. Jak już ruszy to możemy wyłączyć sprzętową kontrolę przypływu lub włączyć software'ową (patrz koemnda AT+IFC). Wtedy można się pozbyć linii CTS i RTS, zostają 3 przewody. Oczywiście wtedy należy uważać by nie przepełnić bufora w modemie.
    acha i trzeba pamiętać by wysłać na początku AT (koniecznie z dużych) jeżeli mamy autobounding włączony.