Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar rezystancji izolacji w praktyce.

12 Sty 2011 18:37 13846 9
  • Poziom 9  
    Witam, mam pytanie do pomiarowców-praktyków.

Chodzi o pomiar rezystancji izolacji, zasilanie 3-fazowe - mamy 10 obwodów jednofazowych. 10 obwodów zabezpieczone różnicówką 3-fazową czyli roździelenie poszczególnych faz.

W obw. 1 fazowych wykonuje po kolei dla każdego obwodu ?

czyli np. obw.230V nr.1 - L1-N, L1-PE,PE-N.

Czy po prostu pomierzyć rezystancję na przewodach od zabezpieczenia głównego. Złączyć L1-L2-L3-N i pomierzyć do PE ?
  • Moderator
    Ani tak, ani tak.
    Obwody (te 10) pomierzyć oddzielnie, łącząc w każdym L z N i pomierzyć do PE.
    A później, to zależy, musiałbym widzieć rozdzielnicę.
    Oczywiście do pomiaru N i PE muszą być rozłączone.

• Poziom 16  
    retrofood napisał:

... łącząc w każdym L z N i pomierzyć do PE...

ja nie do końca się zgodzę, mierzymy mówiąc kolokwialnie każdy z każdym. Nie słyszałem o łączeniu L i N razem. Ale to tylko moje skromne zdanie...
  • Moderator
    marcinolesno napisał:
    retrofood napisał:

... łącząc w każdym L z N i pomierzyć do PE...

ja nie do końca się zgodzę, mierzymy mówiąc kolokwialnie każdy z każdym. Nie słyszałem o łączeniu L i N razem. Ale to tylko moje skromne zdanie...

Bo tak było kiedyś. Łączenie L i N było niedopuszczalne.
    Norma PN-HD 60364-6:2008 dopuściła ten sposób pomiaru.

• Poziom 16  
    Faktycznie jest zapis "Do tego pomiaru przewody czynne można połączyć razem." Zwracam honor,
    a swoją drogą dobrze wiedzieć;)
  • Moderator
    marcinolesno napisał:
    Faktycznie jest zapis "Do tego pomiaru przewody czynne można połączyć razem." Zwracam honor,
    a swoją drogą dobrze wiedzieć;)

To nie tylko dobrze wiedzieć, ale to ogromnie skraca czas pomiaru i upraszcza jego "technologię".
  • Poziom 9  
    Dzięki za podpowiedź retrofood.

Tylko że w protokole z pomiarów rezystancji izolacji ewidentnie mamy:

Dla obw. 1 fazowych : L1-PE, L1-N, PE-N

to w takim razie korzystając z Twojej odpowiedzi zwieram L1 z N i pomiar dokonuje do PE. Traktuję to jako pomiar obwodu. Przykładowo wyjdzie 100Mohm

w protokole napisze:

Obwód 230V NR 1 - L1-PE : 100 , L1-N : 100, PE-N : 100

Tak czy się mylę ?
  • Pomocny post
    Moderator
    Mylisz się. Nie możesz wpisać pomiaru L1 - N, bo go nie wykonujesz!!! To jest potwierdzanie nieprawdy w dokumentach!!!
    Jeśli masz normę, to jest tam wzór protokołu pomiarowego. I jest rubryka "Rezystancja izolacji". Dzielisz ją na tyle podrubryk, ile mierzysz i wpisujesz np. L1+N - PE. I jeśli mierzysz tyle, to piszesz tyle, to wszystko!
    Jeśli mierzysz inny obwód, to robisz obok podrubrykę L2+N - PE i w niej wpisujesz wyniki obwodów, zasilanych z drugiej fazy itp., itd. Potem z trzeciej...
  • Poziom 9  
    ok dzięki za fachowe wytłumaczenie.
  • Użytkownik usunął konto