Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cyfrowa regulacja napięcia

KJ 14 Paź 2004 15:28 7020 8
  • #1 14 Paź 2004 15:28
    KJ
    Poziom 31  

Witam. Potrzebny mi układ pozwalający na regulowanie z poziomu mikroprocesora napięcia w zakresie od 12 do 7,5/8V i wydajności około 1A regulacja musi być "analogowa" nie nadaje się PWM :? Potrzebuję 3 niezależne kanały więc musi być w miarę tanie rozwiązanie. Jedyne co mi przychodzi do głowy to zastosować potencjometry cyfrowe albo przetworniki cyfrowo analogowe ale zarówno jedne jak i drugie rozwiązanie specjalnie tanie nie jest :roll: Czy ktoś poleci jakieś rozwiązanie ??

0 8
  • #2 14 Paź 2004 16:17
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

KJ napisał:
    Witam. Potrzebny mi układ pozwalający na regulowanie z poziomu mikroprocesora napięcia w zakresie od 12 do 7,5/8V i wydajności około 1A regulacja musi być "analogowa" nie nadaje się PWM :? Potrzebuję 3 niezależne kanały więc musi być w miarę tanie rozwiązanie. Jedyne co mi przychodzi do głowy to zastosować potencjometry cyfrowe albo przetworniki cyfrowo analogowe ale zarówno jedne jak i drugie rozwiązanie specjalnie tanie nie jest :roll: Czy ktoś poleci jakieś rozwiązanie ??

Podaj coś więcej na temat układu.

Rozdzielczość regulacji ?

PWM można użyć jako źródła napięcia regulacyjnego:

WY_PWM -> FILTR_DOLNOPRZEPUSTOWY -> WTÓRNIK ->
    -> UKŁAD_WYKONAWCZY

niekoniecznie musi to być kluczowanie tranzystora.

Jako element wykonawczy można dać np stabilizator trójkońcówkowy 7805 on ma prąd obciążenia 1.5 A. Końcówkę normalnie podłączaną do masy podłączasz na wyjście wtórnika po filtrze PWM.

Stabilizator 7805 stabilizuje napięcie pomiędzy wyjściem a końcówką masy więc napięcie wyjściowe będzie Uwy=Uwtórnika+5V.

Wtórnik może być w układzie sumatora dodającego Upwm+3V(2.5V) dla uzyskania zakresu regulacji od 8V(7.5V).

1
  • #3 14 Paź 2004 18:06
    agaudio
    Poziom 21  

Lm 317. jakie poziomy podaje procesor bo od tego zależy jak zrealizować przełączanie rezystorów na wejściu regulacyjnym LM317 za pomocą tranzystorów.

0
  • #4 14 Paź 2004 18:50
    KJ
    Poziom 31  

Procesor jeszcze nie daje żadnych poziomów bo program będę dopiero pisał :D Najprawdopodobniej zastosuję AT89S8252 albo jakiś 40pinowy AVR. Układ ma służyć do regulacji jasności zimnych katod w PC poziomów musi być sporo więc przełączanie rezystorami odpada myślałem o LM317 i potencjometrach cyfrowych ale to co napisał Paweł Sujko o PWM dało mi trochę do myślenia jak zrealizować taki układ z filtrem i wtórnikiem ?? Najlepiej schemat z wartościami elementów. Dlaczego 7805 jako element wykonawczy ?? Nie bardzo rozumiem jak miało by to być połączone.

0
  • #5 15 Paź 2004 12:06
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

W załączniku pdfowym zamieściłem schemat zasilacza regulowanego sygnałem PWM. Pomysł jest chyba mój bo nie spotkałem nigdzie takiego rozwiązania więc możliwe, że stałem się mimowolnie "wynalazcom".

Opis działania:

Do standardowej aplikacji LM317K (obudowa TO-3) dodałem źródło prądowe sterowane napieciem, zrealizowane na tranzystorze T1.
    Z rozpływu prądów w węźle połączonym z kolektorem T1 wynika, że prąd płynący przez R2 będzie równy:

I(R2) = I(R1)+Iadj-Ic(T1)

Iadj - prąd końcówki regulacyjnej U1
    I(R1) - prąd płynący przez R1 i wynoszący Uref=1.25V/R1

Z czego wynika, że

U(R2)= I(R2)*R2

i dalej, że napięcie całego regulatora

Uwy=U(R2)+Uref=I(R2)*R2+1.25V

Dla poprawnej pracy źródła prądowego napięcie na kolektor-emiter musi być większe niż napięcie nasycenia tranzystora T1.

Dla maksymalnego napięcia wejściowego = 5V napięcie to musi być większe niż 4.5V.

Iźrmaks=(5)/4.3k=1.162 mA

I(R1)+Iadj=1.25V/620+0.05mA=2.066 mA

I(R2)min=I(R1)+Iadj-Iźrmax=0.904 mA

U(R2)min=R2*I(R2)min=5.06V > 4.5V czyli źródło działa poprawnie.

Minimalne napięcie wyjściowe (dla PWM=100%)

Uwy(min)= U(R2)min+Uref=5.06V+1.25V=6.31 V

Maksymalne napięcie wyjściowe (dla PWM=0%)

Uwymax=(I(R1)+Iadj)*R2+Uref=12.81 V

-----------------------------------------------------
    Wtórnik napięciowy na tranzystorze T2 niweluje w przybliżeniu wpływ napięcia złącza B-E

U(R3)=Ust+Ube(T2)-Ube(T1) ~ Ust

Dodatkowo zwiększa rezystancję wyjściową źródła prądowego.

Filtr R6,C1,R5,C2 wycina składową zmienną sygnału PWM.

Można oczywiście też sterować Uwy napięciem stałym podanym na bazę T2 bez filtru.
    Dioda Zenera D1 ogranicza maksymalny prąd źródła prądowego (można też zastosować na napięcie 5.6V).

Kłaniam się.

0
  • #6 15 Paź 2004 12:19
    Tdv
    Poziom 33  

Najtańszy przetwornik 8 bit (256 poziomów) kupisz za kilka złotych (np. DAC08), ewentualnei sam sobie zbuduj taki przetwornik z drabinki rezystorów i wzmacniacza operacyjnego (można kupić takie drabinki w jendej obudowie).
    Jako element regulacyjny możesz zastosować LM317 jak pisali koledzy lub zwykły stabilizator z tranzystorem (jako źródło odniesienia podajesz Uwy z przetwornika).

0
  • #7 15 Paź 2004 21:09
    KJ
    Poziom 31  

Paweł Sujko ładny układzik mam tylko pytanie. O ile zmienią się parametry jeżeli na wejściu będzie 12 a nie 16V ?? bo 16 to raczej w kompie nie wykombinuję.

0
  • #8 18 Paź 2004 11:35
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Trzeba było o tym kompie napisać w pierwszym poście (najpierw pisałeś o mikropsorze), bo chociaż jestem czasami cudotwórcą to nie jestem jasnowidzem, niestety. :oops:

Niestety jest to problem wielu postowiczów na elektrodzie - cedzenie informacji i potem wychodzą nikomu niepotrzebne układy nie spełniające czyichś "cichych" marzeń !

LM317 wymaga co najmniej 3 woltów różnicy pomiędzy wejściem i wyjściem.

Układ o bardzo małym spadku napięcia znalazłem tutaj (po angielskiemu). Ten drugi układ z LM555 będzie odpowiedni po podyfikacji elementów i sterowania.

http://www.electronic-circuits-diagrams.com/psimages/powersuppliesckt3.shtml

0
  • #9 20 Wrz 2007 21:45
    Ready
    Poziom 11  

Ciekawe może doda ktoś więcej

0
  Szukaj w 5mln produktów