Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.
itemscope itemtype="https://schema.org/QAPage"

Epox-8krai CMOS: checksume error

barteq289 18 Sty 2011 08:14 2989 24
  • Epox-8krai CMOS: checksume error

Poziom 11  

Przy uruchamianiu komputera pojawia się komunikat: CMOS: chcecksume error press F1 or del
    Jeśli wciskam F1 to komunikat: Disk boot failure.
    Myślałem, ze padł system..próbuje instalować..po kiklu minutach komunikat: Płyta instalacyjna windows nie znalazła twardych dysków na których mogłaby zainstalwoać system. Dysk wyjmowałem i podpinał pod inny komp. działa bez problemu. po wejściu do biosa była ustawiona data na początek 2003 roku. Podminiełem bateryjkę - myślać, ze padła..ustawiłem datę, system ustawiony by startował z hard disk. Nie pomaga-ciagle ten sam błąd. Może trzeba jakoś zrestartować ustawienie płyty lub wczytać na nowo?moze można to jakoś zrobić zworką CMOS?
    Ktoś pomoże?

0 24
    Poziom 42  

Tak, jak już masz baterię to zresetuj BIOS zworką - szczegóły będziesz miał w manualu do płyty głównej (procedury różnią się czasem więc zrób to zgodnie z instrukcją Twojej płyty).

0
    Poziom 11  

problem w tym, ze przeglądam juz z 30 min google i nie trafiłem na manual do tej płyty. Ktoś może ma podobną płytę i wie jak sie to robi?

0
    VIP Zasłużony dla elektroda

Na stronie producenta też nie ma?

0
    Poziom 42  

Rzeczywiście nie ma tego manuala nigdzie. Daj dobre zdjęcie płyty z okolic BIOS i baterii.

0
    Poziom 16  

Racja. Rzeczywiście jej tam nie ma. Przepraszam za wprowadzenie w błąd.

0
    Poziom 11  

Dzieki za potwierdzenie, że nie ma tej instrukcji..bo już zaczynałem wątpić w siebie:|
    Koledzy nie mam aparatu..ale znalazłem na necie dość wyraźne zdjecie więc spróbuje się nim posiłkować:
    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/403da3a7a11046da.html
    poniżej baterii po prawej stronie widać napis JCMOS czy to ta zworka?
    ona ma jakby 3 piny..zworka jest założona na 1 i 2 pin

Dodano po 5 [minuty]:

kolobos w tym manualu str.19 JCMOS obecnie zworka jest ustawiona na pin 1 i 2 aby zrestartować należy zmienić zworkę na piny 2 i 3?

0
    Spec od komputerów

1-2 Normal
    2-3 Clear CMOS

Tak.

Swoja droga Epox teraz nazywa sie Supox, jego chinska strona (oraz ftp) nadal dziala. Instrukcja po chinsku: ftp://ftp.epox.cn/ftp/8krai11.rar :-)

Zreszta z tego co widze to ftp://ftp.epox.com/ tez dziala, login i haslo to: epoxsupport tylko troche wolno.

W zalaczniku angielska instrukcja.

0
    Załączniki:
    Poziom 11  

ok, zrobione..ale nie przyniosło to spodziewanego efektu. Macie jakiś pomysł na ten dziwny komunikat?? generalnie zacznijmy od tego co mogło paść?? bios się wysypał?? wystarczy go jakoś podnieść? czy uwalona płyta jest?

0
    Spec od komputerów

Czy komputer wczesniej dzialal poprawnie? Kondensatory na plycie glownej nie sa spuchniete?

0
    Poziom 11  

tak, komputer działał poprawnie. Na kondensatorach nie widać by było coś spuchnięte.

0
    Poziom 28  

Postaraj się o jakiejś zdjęcie. Bateria jest sprawna tzn. trzyma napięcie ok. 3V?

0
    Poziom 11  

Vbat=2,83V

0
    Poziom 11  

Próbowałem dziś zaktualizować bios. wrzuciłem na dyskietke: awdflash.exe i plik biosu 8kra4810.bin i przy uruchamianiu wcisnąłem ALT+F2 program się opalił i próbował zaktualizować bios no i jakieś 5% przed końcem błąd. tzn. zapaliły się kontrolki koloru błękitnego co oznaczało NO UPDATE. Może mam złą wersje biosu? a może to nie wina biosu??może źle szukam?

0
    Spec od komputerów

Nie, ten jest najnowszy do tej wersji plyty. Jezeli jestes pewien modelu plyty to jest to wlasciwy bios.

Mozesz probowac wgrac bios przy pomocy np. uniflash.

0
    Poziom 11  

Kolobos którego uniflasha najlepiej użyć? w jakiej wersji?

0
    Poziom 11  

zrobiłem flashowanie przy pomocy awdfalsh i uniflash...i biosem 8kra4810 ostatnie 5% to błąd programowania...nie mam pomysłu co może być nie tak..co mógłbym jeszcze srpawdzić zanim wyrzucę to płyte?

0
    Poziom 32  

Rozumiem, że po wprowadzeniu stosownych ustawień w Bios-ie i po ich zapisaniu płyta startuje bez podanego komunikatu. W takim przypadku można założyć, że do mostka południowego nie dociera napięcie z bateryjki. W związku z tym proszę zdjąć zworkę z położenia "Normal" i dokonać na pinach pomiaru napięcia, następnie założyć zworkę w położenia "Normal" i podać jakie napięcie jest na zwartych pinach.

0
    Poziom 11  

Mówisz o "Load optimized defaults"? ustawieniu daty godziny, i bootowania? więc tak:|

Dodano po 8 [minuty]:

aha..teraz nie zauważam by pojawiał się komunikat checksume error po prostu ładuje się wszystko normalnie...bios widzi cd rom, dysk twardy...przeskakuje tak jakby do drugiego okna uruchamiania i kominikat: "disk boot failure. Insert system disk and press enter"

0
    Poziom 11  

A może jest uszkodzony sektor dysku startowego mbr?? ktoś wie jak to ugryźć? próbuje wrzucić fdisk na dyskietke startową....ale plik za duży:cry:coś źle robię? ok, wrzuciłem ten programik na dyskietke..wrzucam do kompa uruchamiam..mieli, mieli i komunikat:
    Error reading partition table drive 00 sector0 coś tam mieli i komunikaty
    Error: Cannot read froam MBR on harddisk1
    Error No any right partition table on harddisks

Czyli, że co myślicie?? walnięty dysk twardy? (dysk widać w biosie i po podłączeniu do innego kompa (nie jako dysk systemowy) widać wszystkie dane na dysku) czy może ten programik fdisk obsługuje tylko partycje fat32 a dysk sformatowany przy pomocy nfts?

0
    Poziom 42  

Fdisk (ten z Windowsów 9x w każdym razie) nie obsługuje NTFS. Co do dysku to daj SMART - będzie wiadomo coś więcej.

0
    Poziom 11  

pomogła zmiana w biosie ustawienia:
    "Via Sata IDE Raid: Enabled"

dzięki wszystkim za pomoc:D

0