Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tuner TSH-402A Unitra Diora Kleopatra 2 przestrojenie ukf

jarzynowy 22 Jan 2011 16:29 6493 5
 • #1
  jarzynowy
  Level 9  
  Witam,
  w ostatnim czasie zostałem szczęśliwym posiadaczem zestawu kleopatra 2: wzmacniacz WSH-402 i tuner TSH-402A. Niestety tuner nie jest przestrojony, więc chcąc to uczynić postanowiłem zebrać trochę informacji na ten temat. W jednym z serwisów diora unitra, który kiedyś był gwarantem marki usłyszałem, że przestrojenie tego tunera nie jest w pełni możliwe. Otóż podobno o połowę spada czułość tunera i nie jest możliwym uzyskanie na tyle mocnego sygnału, aby dźwięk był czysty. A jeżeli już złapie stację to słyszalne są liczne szumy i zakłócenia co wyklucza normalne słuchanie radia. W związku z powyższym mam parę pytań. Otóż czy powyższe jest prawdą i rzeczywiście nic się nie da zrobić? A może ktoś z Was szanowni forumowicze przestrajał już taką Kleopatrę i ma jakieś rady i wskazówki, ewentualnie jakieś namiary na znającego się na rzeczy elektronika z Wawy lub okolic.
  Pozdrawiam i dziękuję za ewentualne porady.
  Zależy mi bardzo na reaktywacji tego zestawu.
 • #2
  ricardoze
  Level 13  
  Witam. Sposób przestrojenia był szeroko opisany w SERWISIE ELEKTRONIKI. Jesli nie znajdziesz daj znać.
 • #4
  jarzynowy
  Level 9  
  Z tego co zdążyłem się zorientować, chociaż mogę się mylić, każdy tuner ma lub może mieć inny model głowicy ukf. Z tego też pewnie wynikają różnice w sposobie przestrajania. W jaki sposób można ustalić jaki model głowicy ma mój tuner, aby dobrze przeprowadzić proces strojenia? Mam też w nim programator na 6 stacji, a to podobno trochę komplikuje sprawę, w sensie potrzeba na to więcej czasu. Za powyższe wskazówki wielke dzięki.
 • #5
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  Typ głowicy będzie na schemacie lub samej głowicy, na pewno nie będzie się różnił zbytnio od pozostałych modeli. I nie sądzę aby były duże problemy z przestrojeniem.
 • #6
  Andrzej L.
  Level 31  
  jarzynowy wrote:
  W jednym z serwisów diora unitra, który kiedyś był gwarantem marki usłyszałem, że przestrojenie tego tunera nie jest w pełni możliwe.


  Tylko świadczy o tym serwisie...
  Po pierwsze jeżeli założymy, że jest tam wstawiona głowica GFE-101 to trzeba w pierwszej kolejności wymienić istniejące tam tranzystory na BF240. Oryginalnie istniejące w głowicy BF215 (czasami BF195) mają dla górnego pasma UKF mizerne wzmocnienie - to właśnie jedna z przyczyn, że na górnym UKF czułość takiej głowicy bez wymiany tranzystorów będzie dużo gorsza. Na wpływ spadku wzmocnienia na górnym UKF ma też rezystor w kolektorze mieszacza głowicy. Zastosowany tam 270 Ohm należy zmniejszyć do 100 Ohm.
  Należy też sprawdzić jakie zostały użyte rdzenie ferrytowe w cewkach obwodu antenowego i wzmacniacza w.cz.
  W starych głowicach były stosowane rdzenie z materiału U31, które są jeszcze w miarę dobre na dolnym UKF. Na górnym UKF-ie dobroć obwodów z takimi rdzeniami leci ostro w dół - stąd i spada wzmocnienie poszczególnych bloków, a z nim razem czułość głowicy.
  W cewkach powinny być najlepiej ferryty z materiału U11 (nie dotyczy heterodyny gdzie najczęściej w GFE był rdzeń aluminiowy)
  Ten materiał U11 stosowany był w głowicach GFE-105, GFE-111, GFE-110, GFE-112.
  W poradniku ultrakrótkofalowca masz pokazany wykres jak zachowują się różne
  ferryty w zależności od częstotliwości na której pracują.
  http://winntbg.bg.agh.edu.pl/skrypty2/0067/ strona 208

  Jedną z podstawowych zasad jest ta, że napięcie w.cz. jakie wytwarza heterodyna głowicy po przestrojeniu nie może być mniejsze niż to, które heterodyna dawała zanim została przestrojona. Napięcie heterodyny nie jest stałe i zależy od częstotliwości - zmiana dobroci obwodu strojonego i stąd też różnice w amplitudach generowanych sygnałów, na początku i na końcu pasma. Czasami oryginalny schemat heterodyny nie jest w stanie dostarczyć podobnego sygnału jak na dolnym ukf i wtedy konieczna staje się modyfikacja układu (zmiana pojemności sprzężenia zwrotnego, itp.) tak aby osiągnąć sygnał o podobnym poziomie po przestrojeniu.
  Wiele heterodyn na tranzystorach z gatunku BF195 po wykręceniu na górny ukf bardzo mocno zostaje zduszona. Mniejsze napięcie z heterodyny = mniejsza sprawność przemiany = spadek czułości.
  Oczywiście w górę nie można przesadzać z poziomem heterodyny, bo przesterujemy mieszacz i w efekcie końcowym wyprodukuje on nam wiele "mutantów" czyli niepożądanych kombinacji sum, różnic częstotliwości i ich harmonicznych.
  Dodatkowo na górnym ukf wzmocnienie tranzystorów jest kilka do nastu procent mniejsze niż na dolnym - co dodatkowo pogarsza czułość - stąd można o te naście procent podciągnąć poziom heterodyny. W głowicach też nie ma co wstawiać "wypas" tranzystorów z graniczną częstotliwością pracy 4GHz, bo mogą być tendencje do wzbudzania się na setkach MHz.
  W praktyce sprawdzony BF240 daje znakomite osiągi.