Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przestrojenie tunera TSH 110 na pasmo: 87,5-108 MHz

18 Gru 2002 16:28 8615 1
 • Poziom 25  
  witam ,mam do przestrojenia taki tunerek czy posiada ktoś schemat lub które elementy trzeba wymienic
 • flexghzflexghz
 • Specjalista AGD
  masz tu opis schematu narazie nie mam pożyczyłem skaner
  Przestrojenie głowicy na pasmo 87.5 ÷ 108MHz
  Poniżej podano procedurę przeróbki i przestrojenia głowicy GFE-101 na pasmo 87.5÷108MHz:
  1. Przed przestrojeniem należy sprawdzić prawidłowości pracy toru tunera FM na zakresie 65.5÷73MHz z dołączoną anteną, w razie potrzeby posługując się generatorem w.cz. lub konwerterem.
  2. Następnie należy wyłączyć tuner lub zestaw i odłączyć go od sieci. Po zdjęciu obudowy uzyskamy dostęp do płytki tunera i głowicy UKF oraz do potencjometru regulującego napięcie strojenia i ewentualnie do programatora.
  3. Przed przestrojeniem należy sprawdzić napięcie zasilania (wyprowadzenie 4 głowicy) i przestrajania diod warikapowych (wyprowadzenie 10 głowicy) i ewentualnie je wyregulować. Napięcie przestrajania dla skrajnych częstotliwości zakresu powinno wynosić odpowiednio: +3V - dla 65.5MHz i +25V - dla 73MHz.
  4. Teraz możemy przystąpić do wykonania przeróbek wewnątrz głowicy GFE-101. Po wyłączeniu tunera lub zestawu najpierw należy zdjąć pokrywkę z obudowy głowicy i wyciąć lub wyłamać szczypami kondensatory C102, C107, C108 i C120, zaznaczone na rysunku 1 kolorem czarnym. Kondensator C123 oznaczony kolorem szarym przecinamy szczypami na pół i usuwamy okładziny pozostawiając wyprowadzenia, do których lutujemy kondensator 3.3pF. Po wycięciu zbędnych kondensatorów i zmniejszeniu wartości kondensatora obwodu ARCz możemy przystąpić do zestrojenia głowicy.
  5. Po włączeniu urządzenia należy wyłączyć ARCz. Pokrętłem strojenia ustawiamy górną częstotliwość zakresu UKF (napięcie strojenia +25V) i trymerem C121 ustawiamy górną częstotliwość heterodyny równą 119MHz. Następnie pokrętłem strojenia ustawiamy dolną częstotliwość zakresu UKF (napięcie strojenia +3V) i cewką L111 ustawiamy dolną częstotliwość heterodyny równą 98MHz. Powyższe regulacje należy kilkakrotnie powtórzyć.
  6. Po zestrojeniu heterodyny należy zestroić obwody wzmacniacza w.cz. kilkakrotnie strojąc na maksimum wzmocnienia:
  · dla górnej częstotliwości zakresu (108MHz) trymerami C103, C106 i C117,
  · dla dolnej częstotliwości zakresu (87.5MHz) cewkami L101, L105 i L106.
  Wzmocnienie głowicy możemy oceniać na podstawie wskazań wychyłowego wskaźnika sygnału AM/FM.
  Jeżeli nie dysponujemy generatorem w.cz. i/lub licznikiem częstotliwości o zakresie do 120MHz, to należy znaleźć dwie stacje położone blisko krańców zakresu i do nich dostroić tor tunera FM strojąc heterodynę i obwody wzmacniacza wejściowego głowicy na pokrycie zakresu i maksymalne wzmocnienie.
  Po zestrojeniu należy założyć pokrywkę głowicy i ewentualnie skorygować zestrojenie.
  Demontaż tunerów Meluzyna, Kleopatra, TSH-105 i TSH-110/111 jest sprawą stosunkowo prostą i mają one łatwy dostęp do płytki tunera. W tunerach z programatorem stacji należy pamiętać o sprawdzaniu napięcia przestrajania uzyskiwanego z potencjometrów programatora, gdyż jeżeli ma ono węższy zakres niż napięcie ze strojenia ręcznego, to wówczas nie wszystkie stacje będą odbierane.