Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Bosch KGV 36640 /09 termistor, moduł sterujący

27 Sty 2011 01:25 5630 1
  • Poziom 2  
    Witam. Mam problem z lodówką KGV 36640 /09. Ostatnio pojawił się problem z załączeniem, takie szarpanie agregatem, lub gdy załączył pochodził kilka sekund i znowu szarpanie agregatem. Przeszperałem forum na problemy innymi lodówkami tej firmy i trafiłem na odpowiedź, problem z termistorem parownika. Miernikiem sprawdziłem czujki temperatury na wtyczce i gdy znalazłem tą która jest schowana (1 temperatura pomieszczemia, 2 w chłodziarce, 3 schowana gdzieś chyba ta właśnie od parownika) zmostkowałem ją masą na wtyczce.

Włączyłem do prądu i wszystko o dziwo ruszyło. Niby działa, załącza się teraz normalnie. Chłodzi. Wygląda na to, że awaria termistora również tu występuje. Pojawił się za to jednak inny problem. Gdy termistor jest zmostkowany nie mogę zmieniać ustawionej wcześniej temperatury przyciskiem. Gdy to zrobię znowu wyłącza się wariuje. Przygasa. Gdy nie ma mostka można zmieniać temperaturę ale nie załącza się i szarpie.

Chciałbym wymienić ten termistor na parowniku. Być może gdy sterownik zczyta poprawne wartości będzie można zmieniać temperaturę. Proszę o informację, gdzie go szukać. I czy trzeba pruć tył. Znalazłem informacje dotyczące innych modeli Boscha i pewnie wymiary się nie będą pokrywać z tym moim. Z góry dziękuję za informację i pomoc.
  • Poziom 2  
    Szkoda, że nikt mi nie odpowiedział co do położenia czujnika. Poświęciłem tył mojej lodówki dla dobra nauki. Położenie termistora to: 23,5cm od góry i teraz jest rurka w poziomie, która ciągnie się od 14,5 do 26,5 cm od LEWEJ strony patrząc na tył lodówki. W tą rurkę wsadzony jest czujnik. Mam nadzieję, że komuś się to kiedyś przyda.

Poza tym dodam, że wymiana termistora też nie pomogła, bo elektronika wczoraj znowu zaczęła wariować (działa jak nawiedzona). Do wymiany moduł elektroniczny,który znajduje się na górze lodówki. Na płytce nie widać żadnych uszkodzeń, przepaleń itp. 5 lat to jak widać maksimum dla tego chińskiego szajsu. Czy nie mogli dopłacić 1$ do lepszych podzespołów? Nie, kupili taniej o 2$ a czy będzie się psuło to nie ważne. Czy to się jeszcze naprawia, czy lepiej kupić nowy za około 300 zł ?? I za jakiś czas znowu (może kupić dwa na zapas :-) ).

Z dawnego Boscha została już TYLKO NAZWA, wiedzą, ze padają te termistory jak muchy to dlaczego są montowane w taki sposób i dlaczego te moduły są takie słabe, jednorazówki. Za części strzyżą jak owce po samej skórce: termistor 180zł (wartość max 5zł, termistor i kawałek kabelka), moduł elektroniczny prawie 300zł (wartość pewnie góra 20zł i to z zarobkiem Boscha). Teraz to chyba projektując sprzęty robią to celowo, czym nowsze tym gorsze. I tak miałem szczęście, że wytrzymała tyle czasu. Mam z tej firmy lodówkę, pralkę i kuchenkę ale więcej tego błędu nie popełnię! ( No, wylałem czarę goryczy i mi trochę ulżyło. )