Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobranie centralki - złe okablowanie.

02 Lut 2011 20:57 2177 17
  • Poziom 35  
    Witam serdecznie proszę o pomoc w dobraniu centrali do systemu alarmowego - ilość czujek 25 oraz 14 kontaktronów. Problem jest następujący osoba która okablowała budynek puściła do centralnego punktu tylko 8 przewodów (reszta idzie z punktu do punktu)więc resztę czujek trzeba będzie łączyć ze sobą szeregowo(oczywiście dodanie przewodów nie wchodzi w grę). I tu jest problem co zainstalować aby działało poprawnie ? Może warto zainstalować cyfrowe czujniki wraz z centralką PARADOXa? Nie wydaje mi się aby polaczenie kilkunastu czujek było rozsądne choć centralki satela są mi dobrze znane i uważam je za niezawodne.
  • OptexOptex
  • Poziom 19  
    Możesz zainstalować centrale EVO i wykorzystać czujniki łączone na magistrali, możesz również zainstalować Integrę i czujniki włączyć po magistrali poprzez moduł CA-64 ADR-MOD z wykorzystaniem modułu CA-64 ADR. Jeśli znasz dobrze Integrę i umiesz wykorzystać jej mozliwości opcja druga wydaje się korzystniejsza.
  • Poziom 35  
    Z tego co widze to zestaw modol CA-64 + czujka daje cene podobna do gotowej juz czujki w systemie adresowalnym u paradox'a. Przyznam sie ze nie instalowalem jeszcze takiego systemu z takimi modulami Satela za to paradoxa juz tak . No nic wykonam pelna wycene i zobacze co wyjdzie sensowniej. Dziekuje za rade
  • Poziom 12  
    Witam,
    Stosując terminowanie DEOL (2 rezystory) do każdej czujki wystarczy doprowadzić 3 przewody, z czego 2 są wspólne dla wszystkich czujek (zasilanie). W takiej konfiguracji na przewodzie 6x0,5mm można podłączyć 4 niezależnie działające czujki. Sprawdź ile żył mają przewody i policz ile czujek możesz podłączyć na jednym przewodzie stosując wzór:
    k=n-2
    k - maksymalna ilośc czujek
    n - ilość żył w przewodzie
    Metoda terminowania DEOL jest obsługiwana przez większość central.
    Kontaktrony możesz łączyć w sposób racjonalny czyli np. wszystkie okna w jednym pomieszczeniu. Może to wystarczy.
    Pozdrawiam
  • OptexOptex
  • Poziom 11  
    Ewentualnie możesz wykorzytać zwykłe linie na Paradoxie i zastosować podwajanie linii, wtedy 3 żyły wystarczą do 2 zwykłych czujek (+,-, linia), albo tak jak pisałeś czujniki adresowane przy których jest już dużo mniej zabawy i działają bardzo przyzwoicie.

pozdr.
  • Poziom 15  
    Ale jakie to są przewody, ile żył?
  • Poziom 23  
    Jeżeli do klawiatur sa oddzielne przewody to moze byc Satel, jeżeli klawiatury takze sa w "petli" z innymi elementami to Paradox Digiplex. W obu przypadkach jest jedno "ale" - jeżeli przewody zostały ułozone razem z instalacja elektryczna to moga byc spore problemy ze stabilnoscia
  • Poziom 19  
    Łączenie kilku czujników na jednej linii jest jak gol samobój. Nie ma przy tym znaczenia czy to PIR czy kontaktron. Takie pomysły nie powinny mieć miejsca. Co do wyboru Evo czy Satel z modułem magistrali to opcja druga, pozwala na zastosowanie bardzo szerokiej gamy czujników ( praktycznie dowolne ). W centrali EVO skazani jestewśmy tylko na czujniki dedykowane a w tych brakuje czujników dualnych , udarowych. Co najważniejsze - zastosowanie w tym przypadku Satela pozwoli na podparcie się Abax-em, a wtedy możemy postawić system bez żadnych ograniczeń , o bardzo dobrych parametrach.
  • Poziom 39  
    pawel.sieczka.eurocom napisał:
    Witam,
    Stosując terminowanie DEOL (2 rezystory) do każdej czujki wystarczy doprowadzić 3 przewody, z czego 2 są wspólne dla wszystkich czujek (zasilanie). W takiej konfiguracji na przewodzie 6x0,5mm można podłączyć 4 niezależnie działające czujki. Sprawdź ile żył mają przewody i policz ile czujek możesz podłączyć na jednym przewodzie stosując wzór:
    k=n-2
    k - maksymalna ilośc czujek
    n - ilość żył w przewodzie
    Metoda terminowania DEOL jest obsługiwana przez większość central.
    Kontaktrony możesz łączyć w sposób racjonalny czyli np. wszystkie okna w jednym pomieszczeniu. Może to wystarczy.
    Pozdrawiam

Takie podłączanie czujników to gwarantowane kłopoty- masa obwodu 2EOL musi mieć osobny przewód i jest łączona z masą zasilania dopiero w centrali.
  • Poziom 11  
    todaks napisał:
    Łączenie kilku czujników na jednej linii jest jak gol samobój. Nie ma przy tym znaczenia czy to PIR czy kontaktron. Takie pomysły nie powinny mieć miejsca. Co do wyboru Evo czy Satel z modułem magistrali to opcja druga, pozwala na zastosowanie bardzo szerokiej gamy czujników ( praktycznie dowolne ). W centrali EVO skazani jestewśmy tylko na czujniki dedykowane a w tych brakuje czujników dualnych , udarowych. Co najważniejsze - zastosowanie w tym przypadku Satela pozwoli na podparcie się Abax-em, a wtedy możemy postawić system bez żadnych ograniczeń , o bardzo dobrych parametrach.

Do Paradoxa można podpinać zarówno "zwykłe" czujki jak i adresowane ("dedykowane"), poza tym Paradox też ma swoją bezprzewodówkę z dwustronną komunikacją.
    Jeśli ktoś chce zastosować czujniki nieadresowane, to tak jak pisałem wcześniej jest możliwość podwajania, np na kablu 6 żyłowym możemy podpiąć 4 czujniki które stanowią osobne linie w systemie (oczywiscie wspolne zasilanie).

pozdr.
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    andrzej lukaszewicz napisał:

Takie podłączanie czujników to gwarantowane kłopoty- masa obwodu 2EOL musi mieć osobny przewód i jest łączona z masą zasilania dopiero w centrali.

Zależy jakie są odległości od centrali.
  • Poziom 19  
    waldek_gdy napisał:
    todaks napisał:

Do Paradoxa można podpinać zarówno "zwykłe" czujki jak i adresowane ("dedykowane"), poza tym Paradox też ma swoją bezprzewodówkę z dwustronną komunikacją.
    Jeśli ktoś chce zastosować czujniki nieadresowane, to tak jak pisałem wcześniej jest możliwość podwajania, np na kablu 6 żyłowym możemy podpiąć 4 czujniki które stanowią osobne linie w systemie (oczywiscie wspolne zasilanie).

pozdr.

Która czujka bezprzewodowa Paradoxa ma komunikację dwustronną ? Zrównanie tej bezprzewodówki z Abaxem świadczy o braku wiedzy na temat Abaxa.
    Pisząc o dużym wyborze czujników przy opcji z Satelem miałem na myśli tylko system adresowalny. Szanowny Kolego na centralach Paradoxa pracuję od 15 lat jednak w temacie bezprzewodówki jak i systemu adresowalnego ( przy konieczności stosowania ochrony obwodowej, czujników ruchu rolet itp. )na dzień dzisiejszy palmę pierszeństwa dzierży Satel.
  • Poziom 11  
    todaks napisał:
    waldek_gdy napisał:
    todaks napisał:

pozdr.

Która czujka bezprzewodowa Paradoxa ma komunikację dwustronną ? Zrównanie tej bezprzewodówki z Abaxem świadczy o braku wiedzy na temat Abaxa.
    Pisząc o dużym wyborze czujników przy opcji z Satelem miałem na myśli tylko system adresowalny. Szanowny Kolego na centralach Paradoxa pracuję od 15 lat jednak w temacie bezprzewodówki jak i systemu adresowalnego ( przy konieczności stosowania ochrony obwodowej, czujników ruchu rolet itp. )na dzień dzisiejszy palmę pierszeństwa dzierży Satel.

Proponuje lekturę ze strony dystrybutora nt. bezprzewodówki Paradoxa:
    http://www.omc.com.pl/?sekcja=produkty&p=2&sub=6&id=1&node=6
    Abaxa znam i narazie nic złego na ten system nie jestem w stanie powiedzieć, jednak proponuje zapoznać się z rozwiązaniem Paradoxa w tej konkretniej sytuacji o której pisze autor.

pozdr.
  • Poziom 19  
    waldek_gdy napisał:

Proponuje lekturę ze strony dystrybutora nt. bezprzewodówki Paradoxa:
    http://www.omc.com.pl/?sekcja=produkty&p=2&sub=6&id=1&node=6
    Abaxa znam i narazie nic złego na ten system nie jestem w stanie powiedzieć, jednak proponuje zapoznać się z rozwiązaniem Paradoxa w tej konkretniej sytuacji o której pisze autor.

pozdr.

Dziad swoje a baba swoje. Avatar wyraźnie pytał o system adresowalny a ten w Evo jest dość mocno ograniczony rodzajami czujników. Nie ma w nim ani dualnych ani wstrząsowych , roletowych . To dość mocne ograniczenie w funkcjonalności systemu który nie wystąpi przy zastosowaniu Integry i modułów adresowych. Nie musisz mnie przekonywać do systemu EVO bo często go stosowałem ale tylko tam, gdzie nie musiałem stosować obwodówki.
  • Poziom 13  
    Moja propozycja to moduł adresujący Satel
    •współpraca z ekspanderem wejść adresowalnych CA-64 ADR
    •zamiana typowej czujki (NO, NC) w czujkę adresowalną
    •montaż wewnątrz obudowy czujki
  • Poziom 23  
    Aha.. Yhmm..., tylko powiedzcie mi jak wsadzicie pastylke adresową do kontaktronu, albo do udarówki o małych rozmiarach... oczywiście dla chcącego nic trudnego, ale widze, że Satel'owy "PiaR" robi swoje... Sam bardzo lubie stosować Satela, ale Abax wcale nie jest wolny od wad, więc nie piszcie, że to lekarstwo na wszystkie problemy...
    A wracając do tematu, jasno zostały opisane wymagania - kontaktrony na oknach i pir'y w pomieszczeniach - wiec odpowiadajmy na potrzeby autora, bo inaczej skoncczymy na tym czy lepsza jest żubrówka czy finlandia :)
  • Poziom 19  
    rokycky napisał:
    Aha.. Yhmm..., tylko powiedzcie mi jak wsadzicie pastylke adresową do kontaktronu, albo do udarówki o małych rozmiarach... oczywiście dla chcącego nic trudnego, ale widze, że Satel'owy "PiaR" robi swoje... Sam bardzo lubie stosować Satela, ale Abax wcale nie jest wolny od wad, więc nie piszcie, że to lekarstwo na wszystkie problemy...
    A wracając do tematu, jasno zostały opisane wymagania - kontaktrony na oknach i pir'y w pomieszczeniach - wiec odpowiadajmy na potrzeby autora, bo inaczej skoncczymy na tym czy lepsza jest żubrówka czy finlandia :)

Dla mnie zdecydowanie Finlandia . Po żubrówce głowa mi trzeszczy.:D
  • Poziom 17  
    Gdybyś nam przedstawił schemat tego okablowania , to moglibyśmy coś z sensem odpowiedzieć.