Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekaźnik bistabilny- jakiej firmy?

03 Lut 2011 15:59 7367 14
  • Poziom 9  
    Jak w temacie - w remontowanym domu instalację oświetleniową planuję zrobić na przekaźnikach bistabilnych. Będzie tego co najmniej 20 sztuk. A różnice cenowe między przekaźnikami firm Legrand (~90 PLN), F&F (~40 PLN) czy Zamel (~30PLN) są znaczne.
    Oczywiście skłaniam się ku Zamelowi, ale czy różnica cenowa wynika tylko z marki, czy też w parze z ceną idzie jakość i jednak nie warto zbytnio oszczędzać?
    Jakiego producenta polecacie, a jakiego odradzacie?
  • OptexOptex
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Witam. Używam w różnych aplikacjach z powodzeniem BIS 411, F&F. Nie zanotowałem od kilku lat awarii, choć nie mam doświadczenia z pozostałymi. Pozdrawiam.
  • Poziom 21  
    Też mnie kiedyś podkusiło na zastosowanie przekaźnika bistabilnego do oświetlenia korytarza. 5 włączników, 4 halogeny po 35W bardzo często używane. Pierwszy firmy nie pamiętam wytrzymał ok 8 miesięcy, wymieniłem na legranda - pochodził z 2 lata, wkurzyłem się i zrobiłem instalację schodową z krzyżowymi, bezawaryjnie chodzi od 10 lat.
  • OptexOptex
  • Poziom 9  
    worw napisał:
    zrobiłem instalację schodową z krzyżowymi, bezawaryjnie chodzi od 10 lat.

Tylko że ja chcę mieć taką namiastkę "yntelygentnego" domu i dlatego wszędzie będą bistabilne...

A ma ktoś doświadczenie z Zamelem? Cenowo są najciekawsze, chociaż nie ma przepaści cenowej między F&F. Jednakże Zamel ma fajny przekaźnik PEM-02/230, który ma dwie pary niezależnych styków, co bardzo by mi się przydało. A w ofercie F&F nie widzę takiego.
  • Poziom 18  
    Wprawdzie Zamela nie testowałem, ale Legrand czy Moeller nie nadają się do domów, gdyż głośno "trzaskają" a tego w domu nikt nie lubi. Poza tym jak ma to mieć jakąś wartość dodaną to koniecznie z centralnym włącz/wyłącz oraz z załączaniem przez N żeby na przyciskach nie pojawiała się faza. Z tego wyżej najlepiej sprawdza się F&F w wersji "hotelowej". Pozdrowienia
  • Moderator
    upsa napisał:
    [
    A ma ktoś doświadczenie z Zamelem?

Ja. 3 szt. pracują 3 rok bezbłędnie w warunkach dużego obciążenia (korytarz biura). Korytarz nie ma na pewnej długości światła dziennego.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    PEM-02/230 nie jest bistabilny o ile dobrze pamiętam. To zwykły przekaźnik w obudowie na modułowej.

U siebie w domu mam w przedpokoju zamontowane 2 sztuki f&f i rok już chodzą bez zarzutu. Zamontowane w skrzynce bardzo cicho załączają oświetlenie, aby je usłyszeć trzeba być blisko rozdzielnicy.
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    humax napisał:
    Wprawdzie Zamela nie testowałem, ale Legrand czy Moeller nie nadają się do domów, gdyż głośno "trzaskają" a tego w domu nikt nie lubi.
    Co do produktów Moellera to są takie i takie - miałem możliwość montować. Zresztą tematyka ta poruszana była na szkoleniu organizowanym przez Moellera. Inna sprawa czy te trzaski mają coś oznaczać (załączenie) ale to już wedle życzenia inwestora.
    Co do Zamel'a to jak byłem na praktykach to montowaliśmy je na jednej posesji z całą instalacją. W magazynku widziałem też tego troszkę i nikt o nich nic negatywnego nie mówił.
    Wpisując w google jedni piszą że szajs, inni że im chodzi bez zarzutu.
    Wszystko zależy od partii jaka wyjdzie. A cena ... Przystępna jak dla szarego biednego obywatela.
  • Poziom 9  
    fantasta napisał:
    PEM-02/230 nie jest bistabilny o ile dobrze pamiętam.

Zgadza się - pomyliły mi się oznaczenia.
    Póki co kupiłem sobie jedną sztukę F&F i jestem trochę zaskoczony ich głośnością (są głośne). No ale może bistabilne po prostu tak mają. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że
    humax napisał:
    Legrand czy Moeller nie nadają się do domów, gdyż głośno "trzaskają"

Jak nie wystarczy wytłumienie skrzynki z przekaźnikami, to będę musiał je przenieść do piwnicy. Na szczęście nie daleko :)

Dziękuję bardzo za porady!
  • Poziom 9  
    Witam.
    Polecam przekaźnik firmy Moeller typ Z-S230/S. Jest on bardzo powszechnie stosowany w instalacjach i nie ma z nim żadnych problemów. Cena katalogowa wg cennika to 64,99zł, ale na pewno w jakiejś hurtowni można jakiś rabat uzyskać.
  • Poziom 21  
    upsa napisał:

Tylko że ja chcę mieć taką namiastkę "yntelygentnego" domu i dlatego wszędzie będą bistabilne...

A co ma piernik do wiatraka? Czym przekaźnik bistabilny rożni się od schodówki z krzyżowymi ? Chyba tylko tym, że nie ma sie co zepsuć :) Jeżeli te przekaźniki byłby czym jeszcze sterowane poza przyciskami to i owszem, ale w standardowej aplikacji to tylko schodowe.

Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    worw napisał:

A co ma piernik do wiatraka? Czym przekaźnik bistabilny rożni się od schodówki z krzyżowymi ?

Chociażby tym, że jedyną możliwością wyłączenia światła przy klasycznej schodówce jest fizyczne naciśnięcie któregoś z wyłączników krzyżowych. A w przypadku bistabilnego wystarczy impuls elektryczny, który mogę wyzwolić w dowolny sposób z dowolnego miejsca. Czy to za pośrednictwem innego przycisku, czujki ruchu, przeglądarki internetowej, SMSa czy co innego mi się zamarzy wprogramować w tą moją namiastkę "ynteligentnego" domu.
    Podsumowując: różni się zakresem możliwych zastosowań.
    No i na pewno naciśnięcie przycisku nie będzie jedyną możliwością zaświecenia światła... Czasami nawet będzie tylko dodatkową opcją.
  • Poziom 15  
    No to wrzuć coś z FINDERA, dwa lata temu taki wylądował u mnie w instalacji i ma sie dobrze.
  • Poziom 21  
    upsa napisał:
    ]
    Chociażby tym, że jedyną możliwością wyłączenia światła przy klasycznej schodówce jest fizyczne naciśnięcie któregoś z wyłączników krzyżowych. A w przypadku bistabilnego wystarczy impuls elektryczny, który mogę wyzwolić w dowolny sposób z dowolnego miejsca. Czy to za pośrednictwem innego przycisku, czujki ruchu, przeglądarki internetowej, SMSa czy co innego mi się zamarzy wprogramować w tą moją namiastkę "ynteligentnego" domu.
    Podsumowując: różni się zakresem możliwych zastosowań.
    No i na pewno naciśnięcie przycisku nie będzie jedyną możliwością zaświecenia światła... Czasami nawet będzie tylko dodatkową opcją.

I w takiej aplikacji to sie zgodzę, ale jeżeli kolega chce takie rozwiązanie, proponowałbym tani sterownik PLC lub integre. Za cenę kilku przekaźników bistabilnych da się to zrobić.
  • Moderator
    Duskurs o tym, czy wolę brunetki czy blondynki, nie ma sensu. Temat zamykam.