Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak z silnika pralki zrobić szlifierkę stołową?

robszer 28 Paź 2004 15:13 12152 6
  • #1 28 Paź 2004 15:13
    robszer
    Poziom 10  

Posiadałem pralkę ROSA, odmówiła posłuszeństwa a pozostał mi silnik w bardzo dobrym stanie. Chciałbym zrobić z niego napęd do szlifierki stołowej ale nie bardzo wiem w jaki sposób podłączyć silnik do prądu i jaki zastosować przełącznik do regulacji obrotów. Proszę o pomoc.

• #2 28 Paź 2004 15:37
    000andrzej
    Poziom 37  

Jaką masz moc tego silnika i jakie obroty? Szlifierka stołowa musi mieć duże obroty - min. 3000, inaczej nie będzie szlifowała dobrze. Po co Ci więc regulator obrotów?

• #4 28 Paź 2004 15:55
    000andrzej
    Poziom 37  

pulka napisał:
    w obi lub tesco kupisz za nie duże pieniądze szkoda czasu i roboty

Mówimy o szlifirce stołowej a nie urządzeniach, które je imitują. 0,5 kW to za mało jak na szlifierki. Mam taką made in china i jak próbuję naostrzyć nóż to już spadają obroty. :? e Dlatego prosiłem, aby podał parametry silnika, żeby zobaczyć, czy wystarczą.

• #5 28 Paź 2004 16:24
    janek11389
    Poziom 42  

Witam! Daj go do przewinięcia na trzy fazowy, będzie miał 2800 obrotów, a trzecia fazę puszczą przez kondensator, mój kolega to przewija za 25zł, te z pralek świetnie się do tego nadają.
    Pozdrawiam

• #6 28 Paź 2004 17:04
    dlubacz
    Poziom 11  

Orginalnie silnik posiada dwie sekcje uzwojeń ( stąd większa liczba przewodów ). Jedna sekcja to praca silnika w trybie wolnego kręcenia bębnem. Druga pracuje kiedy bęben wiruje (szybsza ale słabsza).
    Jak podłączyć? Sprawdź omomierzem które przewody należą do danej sekcji ( trzy przewody na sekcje ).
    Wybierz grupę trzech przewodów. Do dwóch z nich podłącz L i N a do trzeciego szeregowo podłącz orginalny z pralki kondensator ( powinien być w instalacji - poj. ok. 10 mikroF ) drugi koniec kond. do L. Kierunek obrotów zmieniaj zamianą przewodów do którego jest podpięty kond.
    Na kolejnej grupie trzech przewodów silnik będzie chodził inaczej wiec rozpoznasz które są do "wirowania".
    Ja z silnika od czeskigo TATAMAT-a zrobiłem kosiarkę .
    Powodzenia i OSTROŻNIE.

• #7 28 Paź 2004 18:10
    HenryK3
    Poziom 26  

dlubacz napisał:
    Orginalnie silnik posiada dwie sekcje uzwojeń ( stąd większa liczba przewodów ). Jedna sekcja to praca silnika w trybie wolnego kręcenia bębnem. Druga pracuje kiedy bęben wiruje (szybsza ale słabsza).
    Jak podłączyć? Sprawdź omomierzem które przewody należą do danej sekcji ( trzy przewody na sekcje ).
    Wybierz grupę trzech przewodów.

Z tego co pamiętam to w silniku z PS wszystkie przewody miały przejście.
    Uzwojenia musiały być połączone ze sobą bo mają wspólny kondensator.
    W tym pewnie też, więc omomierz na wiele się nie zda.

000andrzej napisał:
    Mówimy o szlifirrce stolowej a nie urządzeń, które je imitują. 0,5 kW to za mało jak na szlifierki. Mam taką made in china i jak próbuję naostrzyć nóż to już spadają obroty. :? e Dlatego prosiłem, aby podał parametry silnika, żeby zobaczyć, czy wystarczą.

Obawiam się, że Twój silnik z pralki pomimo gabarytów nie ma większej mocy.
    Pozostaje przezwojenie.

p.s.
    Szlifierkę to się robiło z silnika z Frani (ten starszy na nóżkach) ale w tej chwili trudno taki zdobyć.
    Trzeba go było przewiniąc na 2800obr i dorobić dłuższy wałek na 2 strony.
    Natomiast nowszy - bp2f (po przewinięciu na 2800) nadawał się do kosiarki. Ale kto to dziś robi....

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME