Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Studia po technikum elektronicznym

03 Apr 2011 23:26 5246 6
 • Level 13  
  Witam!

  Tak się składa, że niedługo zdaję maturę i pasuje iść gdzieś na studia. Byłem na dniach otwartych Uniwersytetu i Politechniki RZ. Mam dylemat co do kierunku. Z tych co mnie interesują to Mechatronika oraz Elektronika i Telekomunikacja. Tylko z tego co mówili na uczelniach, a tego co czytam na forach to już zgłupiałem... Czy ktoś może mi powiedzieć który będzie lepszy? Obecnie chodzę do technikum elektronicznego, interesuję się elektroniką, matma na nienajgorszym poziomie, elektrotechnika też. No i najważniejsze, czy po tych kierunkach mam jakieś większe szanse na pracę w zawodzie?

  Pozdrawiam!
 • Level 30  
  Mechatronika to mix wielu dziedzin (mechanika, automatyka, robotyka, elektrotechnika, elektronika, informatyka, sterowanie itp.), a EiT jest już bardziej ukierunkowane na telekomunikacje i elektronikę. Odpowiedz sobie na pytanie, czy wolisz mieć wiedzę bardziej ogólną ale z różnych dziedzin czy z niewielu dziedzin ale specjalistyczną.
 • Level 22  
  Elektronik9 wrote:
  Mechatronika to mix wielu dziedzin (mechanika, automatyka, robotyka, elektrotechnika, elektronika, informatyka, sterowanie itp.)

  Otóż to, u mnie mówi się o "Synergicznym połączeniu", a tłumacząc to z polskiego na nasze to jakby 1+1=3. Studiuję mechatronikę, jeżeli nie miałeś problemu z fizyką, lubiłeś ją, trochę programujesz (pascal nawet starczy), no i jak nie masz "rogatego" nastawienia do matematyki to da się przejść. A praca w zawodzie po tym kierunku, to jak ze wszystkim, będziesz ją miał, jeżeli będziesz się wyróżniał z tłumu inżynierów produkowanych w naszym kraju w masowej ilości.
 • Level 13  
  Powiem tak. Z fizyką jak się uczyłem to nie miałem problemów. Tylko największym nieporozumieniem w mojej szkole jest to, że fizyka jest tylko przez 2 lata no i największym nieszczęściem była nauczycielka o której im mniej się powie tym lepiej... Druga sprawa, programowanie. Jedyne z czym miałem styczność do 8051 i te moduły DSM51. Proste rzeczy jeszcze czaiłem, ale też nikt nie tłumaczył za wiele co i jak, w praktyce ćwiczenia z mikro wyglądają tak, że dostaje się instrukcję do ćwiczenia, przepisuje z niej program. Jak działa to ok, jak nie to trudno, robimy następne. W innych językach programowania też wygląda to tak topornie jak w tym DSM?

  Co do telekomunikacji to dużo czytałem na forach, że jest wiele niepotrzebnych rzeczy, niekoniecznie łatwych, które do niczego się nie przydają, ale z drugiej strony jest to specjalistyczny kierunek. Mechatronika wygląda przyszłościowo jak narazie tylko na plakatach Uniwersytetu. Też biorę to pod uwagę, że właśnie jest to 5 w 1 czyli tak na dobrą sprawę nic.

  I jeszcze jedna sprawa która mnie nurtuje, dzienne czy zaoczne + praca. Chociaż teraz jest ciekawe stypendium 1300zł/mies przez cały okres studiów, na wymagania bym się raczej załapał.
 • Level 30  
  Na to stypendium 1000zł na kierunkach zamawianych nie licz chyba, że jesteś orłem bo dostaje je garstka najlepszych na roku.
  A co do EiT - uczą rzeczy przydatnych, przypadki kiedy uczą bzdur to wyjątki zależne od zdrowia psychicznego wykładowcy...
 • Level 13  
  Jeszcze chce się poradzić, czy dobrym rozwiązaniem jest studiowanie w weekendy i praca?
 • Level 12  
  To jest złe rozwiązanie, o ile praca nie jest związana z tym co chcesz robić później.