Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diora Tosca AWS 306 - brak dźwięku

09 Kwi 2011 17:09 2585 5
  • Poziom 21  
    Witam.

Kilka dni temu padł mi amplituner Diora Tosca AWS 306. Rzecz dziwna, bo gdy wyłączałem go przed wyjściem z domu było wszystko ok, a gdy przyszedłem i chciałem włączyć muzykę, dźwięku już nie było.

To co sprawdziłem:
    - wszystkie bezpieczniki sprawne
    - napięcia z trafa prawidłowe
    - na kondensatorze przy mostku jest napięcie symetryczne +/- ok. 47V

I to co dziwne:
    Dźwięk JEST po podłączeniu od wyjścia do nagrywania, jednak cicho, reaguje na potencjometr regulacji głośności i balansu, barwa dźwięku nie działa, wybór wejść również, jedynie jest zmiana tonacji po przełączeniu na gramofon.

Nie chcę nic sugerować, ale wygląda mi to na awarię przedwzmacniacza. Nie posiadam serwisówki, a z tematu napraw sprzętu elektronicznego wypadłem już kilka dobrych lat temu, więc jeżeli macie jakieś pomysły, to prosiłbym o sugestie.
  • Pomocny post
    Użytkownik obserwowany
    Końcówka mocy sprawna ? Sprawdzałeś ?

Sprawdź tranzystory końcowe oraz sterujące. Możesz ewentualnie odłączyć przedwzmacniacz, podać sygnał bezpośrednio na stopień końcowy i uważnie obserwować co się dzieje. Jeżeli będzie grało, to wracasz do przedwzmacniacza, jeżeli nie... trzeba szukać dalej. Masz wyjście na słuchawki? Jeżeli tak to sprawdź czy podłączone słuchawki grają. Jeżeli grają - przedwzmacniacz raczej sprawny, jeżeli nie, to trzeba szukać ;)

Wszystko na spokojnie, a znajdziesz problem ;)
  • Pomocny post
    Spec od sprzętu Unitra
    qmc napisał:
    wszystkie bezpieczniki sprawne
    Dokładnie, wszystkie?

Cytat:
    - na kondensatorze przy mostku jest napięcie symetryczne +/- ok. 47V
    W to nie wierzę. A zasilanie przedwzmacniacza sprawdziłeś? Schemat masz? W jakąś nagła, wielką awarię to ja też nie wierzę.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Luke15 napisał:
    Końcówka mocy sprawna ? Sprawdzałeś ?

Masz wyjście na słuchawki? Jeżeli tak to sprawdź czy podłączone słuchawki grają. Jeżeli grają - przedwzmacniacz raczej sprawny, jeżeli nie, to trzeba szukać ;)

;)
    -
    Na tyle co widziałem polskie wzmacniacze to słuchawki raczej są sterowane przez rezystory z końcówki mocy.
    Zobacz poprzez kondensator 100 nF na innym wzmacniaczu czy masz sygnał na potencjometrze głośności,przed i za.Ewentualnie nawet ,palcem dotykając,po uprzednim 100%pewności sprawdzeniu że mamy doczynienia z wejściem(uwaga wysokie napięcie),wysterować samą końcówkę.Łatwiej będzie jak znajdziemy schemat tej AWS 306.

Dodano po 2 [minuty]:

Znalazłem że to ma 20 wat więc te 47V to za wysokie progi na taka moc.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    qmc napisał:
    ...Dźwięk JEST po podłączeniu od wyjścia do nagrywania, jednak cicho, reaguje na potencjometr regulacji głośności i balansu, barwa dźwięku nie działa, wybór wejść również...

Co Ty do wyjścia podłączasz, że masz dźwięk?

Proste sprawdzenie czy to końcówka, czy przedwzmacniacz: dotknij śrubokrętem wejście na potencjometr głośności. Jak masz głośny przydźwięk to szukasz w przedwzmacniaczu. Nie będę ględził o tym, że mierniczek w łapę i posprawdzać napięcia zasilające. W +-47V też nie wierzę. W stosunku do czego masz takie potencjały?
  • Poziom 21  
    Dzięki wszystkim za pomoc. Faktycznie pomyliłem się z tym zasilaniem i było +/- 30V. Schemat znalazłem do AWS 307, bo wzmacniacz jest ten sam.

A więc "winowajcą" był rezystor R509 o wartości 330om który zasilał układ przedwzmacniacza. Po wymianie wszystko wróciło do normy.