Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projekt instalacji alarmowej - weryfikacja poprawności

siudzio 01 May 2011 21:19 5147 11
Optex
    siudzio
    Level 9  
    Proszę o opinię na temat poniższego projektu instalacji alarmowej w mieszaniu (blok, parter, wszystkie okna balkonowe). Planuję realizację projektu na systemie satel integra.
    Przepraszam za brak zastosowanych profesjonalnych oznaczeń na rysunku, ale musiałem to rysować na domowych narzędziach (paint) :(
    Z góry dziękuję za pomoc

Pozdrawiam
    Łukasz

Projekt instalacji alarmowej - weryfikacja poprawności
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Optex
  • Helpful post
    Olexy71
    Level 20  
    W miarę poprawnie jeśli drzwi w sypialni 1 otwierają się w lewą stronę. Może jeszcze dorzucić czujki gazu w dziennym i stłuczeniówkę, jeśli spokojna okolica? Ta sypialnia nr 1 ... może jednak lewy górny róg dla PIR? Nic tam nie stoi?
  • Optex
    kk.2000
    Level 26  
    Kontraktrony trudne w instalacji (ciągnięcie przewodów w bloku) a działanie marne jeśli okno zostanie wybite.
    PIR w pomieszczeniu klimatyzowanym musi być z ultradźwiękiem, inaczej będą kłopoty z fałszywkami.

W kuchni unikniesz PIRem gorących obiektów? Jeśli stosujesz P-POŻ to unikaj.

Jakie czujniki PIR???
  • Helpful post
    pyton
    Level 21  
    Witam

1) Syrenka wewnętrzna nie ma sensu... wręcz jak dla mnie szkodliwa... (Masz ustawiona strefę i ktoś będzie w nocy szedł zaspany do WC -zapomni wyłączyć alarmu... zawał murowany, a zewnętrzne też usłyszysz)

2) PIR 3 Jeśli tam jest klimatyzacja to lepiej niech czujnik jej nie widzi... albo zastosować Dułala.

3) PIR5 - Widzi niemal cały przedpokój (wejścia do sypialni oraz pokój dzienny)to według mnie lepiej by PIR2 był w rogu (bliżej centralki)

4) PIR1 - Tak jak kolega wyżej (ta lewa część okna jest nie widziana przez nic)

5) Stłuczeniówkę można by dać ale powiem szczerze... widziałem nie raz jak one działają... (testowaliśmy rozbijając szybę w pomieszczeniu z taka czujką.... na 5 prób 3 było trafnych)

Czy Kuchnia z pokojem dziennym nie maja drzwi miedzy sobą?
    C2 - To jest okno które jest i w obu sypialniach?

-------------------------
    Troszkę się ociągałem z odpowiedzą i koledzy troszkę uprzedzili.
    siudzio
    Level 9  
    Olexy71 wrote:
    W miarę poprawnie jeśli drzwi w sypialni 1 otwierają się w lewą stronę. Może jeszcze dorzucić czujki gazu w dziennym i stłuczeniówkę, jeśli spokojna okolica? Ta sypialnia nr 1 ... może jednak lewy górny róg dla PIR? Nic tam nie stoi?

Tak, okno w sypialni otwiera się w lewą stronę, ale zgodnie z sugestią przeniosłem to na lewy górny róg.
    Czujnik gazu też dodałem.
    Dziękuję Ci za pomoc!

kk.2000 wrote:
    Kontraktrony trudne w instalacji (ciągnięcie przewodów w bloku) a działanie marne jeśli okno zostanie wybite.
    PIR w pomieszczeniu klimatyzowanym musi być z ultradźwiękiem, inaczej będą kłopoty z fałszywkami.

W kuchni unikniesz PIRem gorących obiektów? Jeśli stosujesz P-POŻ to unikaj.

Jakie czujniki PIR???

Wiem, że kontraktrony to nie najlepsze rozwiązanie, ale jak "gość" wybije szybę to po to żeby otworzyć sobie też dalej całe okno i liczę, że wtedy to zadziała. Inna sprawa, że takie drzwi balkonowe nie bronią się za długo i nie wiem czy jest sens dla "gościa" bić szybę.

Ustawię PIR w kuchni żeby nie patrzył na emitory ciepła (są na końcu kuchni -> dół rysunku). Boję się tego też, ale nie widzę za bardzo lepszej możliwości lokalizacji PIRa. Potestuje i zobaczymy czy będą fałszywki.

Czujnik PIR - myślałem o Graphite PET Satel (mam 2 koty)

pyton wrote:
    Witam

1) Syrenka wewnętrzna nie ma sensu... wręcz jak dla mnie szkodliwa... (Masz ustawiona strefę i ktoś będzie w nocy szedł zaspany do WC -zapomni wyłączyć alarmu... zawał murowany, a zewnętrzne też usłyszysz)

2) PIR 3 Jeśli tam jest klimatyzacja to lepiej niech czujnik jej nie widzi... albo zastosować Dułala.

3) PIR5 - Widzi niemal cały przedpokój (wejścia do sypialni oraz pokój dzienny)to według mnie lepiej by PIR2 był w rogu (bliżej centralki)

4) PIR1 - Tak jak kolega wyżej (ta lewa część okna jest nie widziana przez nic)

5) Stłuczeniówkę można by dać ale powiem szczerze... widziałem nie raz jak one działają... (testowaliśmy rozbijając szybę w pomieszczeniu z taka czujką.... na 5 prób 3 było trafnych)

Czy Kuchnia z pokojem dziennym nie maja drzwi miedzy sobą?
    C2 - To jest okno które jest i w obu sypialniach?

-------------------------
    Troszkę się ociągałem z odpowiedzą i koledzy troszkę uprzedzili.

Ad 1 - słyszałem, że da się sprawnie opiankować syrenę zewnętrzną i skutecznie ją tym wyciszyć. Może wiesz czy to prawda? Wewnętrzna faktycznie jest "zawałowa" - muszę jeszcze się nad nią zastanowić :)

Ad 2 - Celowo zaznaczyłem klimę, bo to dla mnie największy problem tej instalacji. Nie znalazłem lepszego miejsca, które nie będzie jej widzieć lub być pod jej wpływem.

Przyznaje się, że nie wiem co to jest ten "dułał" - nie jestem na bieżąco w branży :). Rozjaśnisz ?

Ad 3 - chciałem, ale tam będzie szafa :(. Przeniosę ją troszkę w stronę drzwi do pokoju (na scianę) i efekt będzie podobny.

Ad 4 - Przeniesione

Ad 5 - No właśnie :) Jak zostanie coś w kablu wolnego i w kieszni pieniążków to przyłączę ;)

Kuchnia z pokojem dziennym nie maja miedzy sobą drzwi. Na rysunku zastał przypadkowo jakaś linia, ale normalnie tam jest "przestrzeń"

C2 -> to okno jest na dwie sypialnie, ale przez to własnie ono się wcale nie otwiera. Więc albo C2 wypadnie, albo będzie stłuczeniówka.

Dziękuję koledzy za pomoc i konstruktywne uwagi!
    pyton
    Level 21  
    Witam.

----------------------------------------------
    Czujka dualna to taka która zadziała dopiero wtedy gdy czujnik wykryje ruch "ciepła" i wychwyci ruch (mikrofale) - Stosowana w miejscach gdzie są kominki, i inne źródła ciepła... (zakładałem i działa bardzo przyzwoicie)

http://www.satel.pl/pl/cat/33

Czyli PIR3 i PIR4 - Nie będzie problemu z fałszywkami...

Ad 3 - To przenieś ja nad drzwi sypialnia 2 (Lub z lewej strony drzwi.) - Wtedy będzie ładnie oglądać okno.

Co do syrenek... maja one zabezpieczenie by nie dało się ich za-piankować (zadziała wtedy sabotaż) - Tyle teorii... Zawsze mogą syrenkę za-piankować od zewnątrz...

Ale jeśli uruchomi się alarm to manipulator także piszczy. (może nie za głośno ale powinno obudzić)

-----------------------------------------------

Kontaktrony to jest fajna sprawa ale nie do końca.... okna uchylonego nie zostawisz... (chyba że ustalisz strefy)

Pozdrawiam
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    Wembley
    Level 2  
    Większość sygnalizatorów produkcji Stel ma zabezpieczenie przed "zapiankowaniem" powodując fałszywy alarm. Jednak dzisiaj praktycznie nie wykonuje się systemów alarmowych bez powiadamiania chociażby SMS-em na telefon komórkowy jeśli nie chce się płacić abonamentu w firmie. Tak, że "piankowanie" sygnalizatora nie jest dobrym sposobem na obejście systemu tym bardziej, że włamywacz nie wie czy system ma możliwość komunikacji, czy nie.
    pyton
    Level 21  
    Witaj

Wszystko opieram na moim krótkim doświadczeniu oraz rozmowach z ludźmi korzystających z alarmów.

Quote:
    pyton napisał:
    Syrenka wewnętrzna nie ma sensu... wręcz jak dla mnie szkodliwa... (Masz ustawiona strefę i ktoś będzie w nocy szedł zaspany do WC -zapomni wyłączyć alarmu... zawał murowany, a zewnętrzne też usłyszysz)

Przyznam szczerze - nie rozumiem tej wypowiedzi - co to znaczy "ustawiona strefa"? Uzbrojona? To które czujki wchodzą w jej skład? Jak jest uzbrajana? Jak ją rozbroić nie wywołując alarmu, skoro klawiatura jest chroniona przez czujkę wchodzącą w skład czuwającej strefy?

Może namieszałem... bardziej chodziło mi o to że idąc w nocy z zamiarem skorzystania z WC idziemy coś później podjeść... wiec kuchnia będzie w strefie uzbrojonej...

Syrenka wewnętrzna ma sens ale raczej w sklepach itd... Nawet jeśli się ktoś włamie w nocy a ja sobie śpię... prędzej umarł bym na zawał niż ten ktoś mnie zamorduje...

Za "dułala" przepraszam jakoś tak mi to wyszło... dlatego podałem linka w drógiej wypowiedzi.

Jeśli chodzi o syrenki... nie generalizuje... Jeszcze nie spotkałam się osobiście z taką która nie ma zabezpieczenia.... chyba że były to syrenki zakładane więcej jak 5 lat temu.... lub z demontażu takie stare metalowe... a może nie zwróciłem na to uwagi...

Quote:
    Montując kontaktrony w dolnej części ościeżnicy uzyskuje się możliwość pozostawienia uchylonego okna.

Niestety... Nie udało mi się tego osiągnąć w 100% choć bardzo się starałem... lecz jednak podejrzewam bardziej winę kontaktronów. Jedne mogły być rozchylone nawet na 6-7mm a inne niemal musiały się stykać z magnesami...

Quote:
    Lokalizacja PIR2 jest najlepsza z możliwych. Podstawy techniki alarmowej potwierdzają, że największą skuteczność wykazują czujki przy prostopadłym przecinaniu wiązek wykrywania czujnika.

W tym momencie uświadomiłem sobie że to może być prawda... montując czujkę na korytarzu np: 25m z wymienioną "soczewką" by widzieć dalej, faktycznie czujka widzi lepiej jak poruszam się na boki niż jak idę w jej kierunku...

Pozdrawiam
    Olexy71
    Level 20  
    Dopiero teraz mi się rzuciło w oczy, ale to z racji nieczytelności oznaczeń. Czujka dymu, będzie lepiej działać już na granicy pokoju dziennego z kuchnią.
    slafwek
    Level 12  
    Co do systemu to większość sharp ładnie wyjaśnił... Natomiast jak słyszę wypowiedzi że syrena wewnętrzna nie ma sensu to chce mi się śmiać... Chyba nic tak nie wkurzy ewentualnego intruza jak wyjący nad głową sygnalizator. Pisałeś że chcesz użyć integry a tam masz możliwość skonfigurowania systemu tak aby tylko przy pełnym czuwaniu (czyli wszystkie strefy załączone) w razie alarmu syrena wewnętrzna była uruchamiana;) Jak chodzi o sygnalizatory zewnętrzne to teoretycznie mają zabezpieczenia przed zapiankowaniem ale nigdy nie sprawdzałem więc w praktyce się nie wypowiem. Pozdrawiam
    siudzio
    Level 9  
    Wszystkim dziękuję za pomoc i cieszę się, że temat poruszył fajna dyskusję.
    Ja się cieszę, że mi, czyli "amatorowi alarmowemu", udało się zaprojektować w miarę sensowne rozmieszczenie.
    Pewnie wrócę do Was jak przyjdzie do programowania centralki :)
    Pozdrawiam