Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki miernik, precyzyjne strojenie anteny - Trwam

15 May 2011 20:46 6994 8
  • Level 11  
    Mam miernik wychyłowy onyx - który teraz uległ awarii i mam zamiar kupić nowy.
    Zakładam anteny satelitarne amatorsko i chciałem coś znaleźć w granicach do 150 zł. Prosiłbym o pomoc w doborze konkretnego modelu, którym mógłbym w miare precyzyjnie ustawić antenę. Ze złapaniem satelity i programów z mocnym sygnałem nie miałem problemu i na tym.
    Oto przykład jaki miałem z ustawieniem sygnału ze swojem miernikiem dopóki był sprawny.
    Miałem wcześniej zaprogramowany tuner na sprawnej instalacji antenowej i wszystko było ok. Ustawiałem antenę o czaszy ok. 1.2m. Konwerter centralny ustawiony na Hotbird i zez na Astrę. na Hotbirdzie niby wszystko dobrze ( jeszcze nie sprawdziłem czy na pewno ze wszystkich działających transporderów jest sygnał, polskie są ). Ale chodzi mi teraz o Astrę. Mam kanały takie jak info, historia, kultura itp. te z mocniejszym sygnałem. Nie mam natomiast Trwam i innych programów z kilku transporderów, które działały w innej instalacji sat. Zmieniałem konwertery i tunery. Przy regulacji udawało mi się czasem złapać jakieś kwadraty na Trwam.
    Podejrzewam że problem tkwi w precyzyjnym dostrojeniu anteny. Przy takiej czaszy dość duże jest pole regulacji przy której mocniejsze kanały i tak działają ,a minimalne ruchy konwertera nie są zbyt widoczne na moim mierniku wychyłowym.
    Może to nie jest wina samego miernika np. skręcony talerz lub coś z wysięgnikiem.
    Na początek proszę o pomoc w wyborze wskaźnika mocy sygnału lub miernika który jest czuły w przypadku takich dostrojeń. Jakieś linki sugestie mile widziane!
    Znajomy ma do sprzedania DSM 20 MEZON - ale nie wiem czy to precyzyjny miernik lepszy od tych tańszych.
  • Level 26  
    Wprawny instalator jest w stanie precyzyjnie ustawić czaszę nawet przy użyciu satfindera. Warunek to że któryś z elementów instalacji nie jest uszkodzony . Trwam bez problemu chodzi na zezie i czaszy 90-tce.
  • Level 43  
    xadam wrote:
    Mam miernik wychyłowy onyx - który teraz uległ awarii i mam zamiar kupić nowy.
    Zakładam anteny satelitarne amatorsko i chciałem coś znaleźć w granicach do 150 zł. Prosiłbym o pomoc w doborze konkretnego modelu, którym mógłbym w miare precyzyjnie ustawić antenę. Ze złapaniem satelity i programów z mocnym sygnałem nie miałem problemu i na tym.
    Oto przykład jaki miałem z ustawieniem sygnału ze swojem miernikiem dopóki był sprawny.
    Miałem wcześniej zaprogramowany tuner na sprawnej instalacji antenowej i wszystko było ok. Ustawiałem antenę o czaszy ok. 1.2m. Konwerter centralny ustawiony na Hotbird i zez na Astrę. na Hotbirdzie niby wszystko dobrze ( jeszcze nie sprawdziłem czy na pewno ze wszystkich działających transporderów jest sygnał, polskie są ). Ale chodzi mi teraz o Astrę. Mam kanały takie jak info, historia, kultura itp. te z mocniejszym sygnałem. Nie mam natomiast Trwam i innych programów z kilku transporderów, które działały w innej instalacji sat. Zmieniałem konwertery i tunery. Przy regulacji udawało mi się czasem złapać jakieś kwadraty na Trwam.
    Podejrzewam że problem tkwi w precyzyjnym dostrojeniu anteny. Przy takiej czaszy dość duże jest pole regulacji przy której mocniejsze kanały i tak działają ,a minimalne ruchy konwertera nie są zbyt widoczne na moim mierniku wychyłowym.
    Może to nie jest wina samego miernika np. skręcony talerz lub coś z wysięgnikiem.
    Na początek proszę o pomoc w wyborze wskaźnika mocy sygnału lub miernika który jest czuły w przypadku takich dostrojeń. Jakieś linki sugestie mile widziane!
    Znajomy ma do sprzedania DSM 20 MEZON - ale nie wiem czy to precyzyjny miernik lepszy od tych tańszych.
    Przysłowie mówi, że złej baletnicy przeszkadza rąbek u spódnicy. Przekładając to na język zrozumiały to jak ktoś nie wie co, jak robi, to najlepszy miernik mu nie pomoże. Jesteś tego przykładem.
    Biedni ci twoi " amatorscy klienci". Ciekawe jak ustawiasz przy talerzu 60cm?
  • User removed account  
  • Level 11  
    Jeśli chodzi o średnicę anteny to na 60cm czaszy z cyfry zez zrobiłem i jest ok. Na tej antenie programuję u siebie tunery , bo na niej wszystko mi łapie. Trwam też mi działa nawet przy kiepskiej pogodzie.
    Trzeba było się napracować więcej i tyle. A teraz miernik mi padł i chciałem jakiś inny lepszy kupić. A w tym przypadku co opisuję podejrzewam winę po stronie samej anteny ( prawdopodobnie jest uszkodzona mechanicznie przez wiatr itp.). Być może dobrym miernikiem by dało się ustawić sygnał - chociaż pewności nie ma.
    Koncentracja wiązki sygnału z satelity nie jest skoncentrowana w jednym punkcie.
    Prosiłem o pomoc w doborze miernika, a nie o to czemu nie działa!

Dodano po 14 [minuty]:

Piszecie takie posty żeby nabijać się z osób zakładających temat , które w dodatku nic nie wnoszą nowego do tematu.
    To jest dopiero porażka.
  • Level 26  
    Czy masz świadomość, że Trwam zmieniła parametry sygnału?
    Od 1 kwietnia 2011 przekaz satelitarny kanału dla widzów w Polsce i Europie realizowany jest jedynie z pojemności operatora SES ASTRA na satelicie ASTRA 1H (19,2°E).
    Aktualne parametry techniczne:

ASTRA 1 H (19,2°E)
    tp. 111 (12,604 GHz, pol. H, SR: 22000, FEC: 5/6; DVB-S/QPSK)

ID: TV TRWAM
    PID V: 33
    PID A: 3606 (pol)
    PID PCR: 33
    SID: 7296
    PID TXT: 273
    PID PMT: 32
    Provider: SES ASTRA
    Kodowanie: brak

ID: Radio Maryja
    PID V: -
    PID A: 3607 (pol)
    PID PCR: 33
    SID: 7298
    PID TXT: -
    PID PMT: 38
    Provider: SES ASTRA
    Kodowanie: brak

Ponadto sygnał z Astry jest silniejszy niż HotBird stąd na antenie 60cm Astra musi odbierać poprawnie. Znawcy tematu z forum Elektroda do ustawiania anten nie korzystają z satfindera. To jest wskaźnik nie miernik. Służy wyłącznie do lokalizacji satelity, nie do dokładnego ustawienia anteny.Precyzyjniej ustawisz antenę na dekoderze ze sprawnie działającym wskaźnikiem sygnału podającym siłę i jakość sygnału. W sygnale cyfrowym kluczowym parametrem jest jakość sygnału.
  • Level 11  
    Z parametrami jestem na bieżąco. Na swojej antenie 60cm mam odbiór bezproblemowy. Odnośnie miernika i wskaźnika to też wiem o co chodzi tylko to źle ująłem w poście. Padł mi wskaźnik. Zastanawiam się nad zakupem wskaźnika lub miernika temu takie nieścisłości.
    To prawda we wskazaniach tunera można idealnie ustawić antenę o ile dekoder je pokazuje poprawnie. Tylko czasami jest problem z odczytem wskazań jak antena jest daleko.
    Jak na początku swego tematu zadaję pytanie czy "dsm 20 mezon" jest wart uwagi? - bo różne opinie czytałem na jego temat.
    A może zwykły LINBOX SF-9505A to samo zdziała?
    Nie chodzi mi już o odsłuch audio i identyfikację satelity, tylko o efekt końcowy samego ustawienia. Duża jest różnica między tymi urządzeniami w praktyce ?
  • Level 11  
    Kupiłem wskaźnik satelitarny - na razie jest dla mnie wystarczający. Dobry miernik to jest dla mnie w tej chwili za duży wydatek, mam poważniejsze potrzeby finansowe. Jak będę miał więcej czasu to zrobię miernik z dekodera satelitarnego.
    Mam ich kilka ze 2 analogi i ze 3 cyfrówki. Podłącze mały przenośny tv lcd i wykorzystam akumulatory z upsów. Zobaczę który będzie łatwiej przerobić tj. chodzi o zasilanie.
    Odnośnie anteny 1,2 m o której pisałem wcześniej - sprawdzałem sygnał miernikiem i wszystko jest ok. Do dekodera docierał zbyt mocny sygnał. Zastosowałem regulowany tłumik SZU 3-00 20dB i mam jakość sygnału 82%, śmiga idealnie.