Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co wpływa na pomierzoną wartość impedancji pętli zwarcia.

15 Maj 2011 22:13 6850 10
 • Poziom 9  
  Wiemy, że składowe impedancji pętli zwarcia to rezystancja oraz reaktancja. Reaktancja natomiast składa się z reaktancji indukcyjnej i pojemnościowej. Chciałbym dowiedzieć się od bardziej doświadczonych kolegów jakie elementy sieci wpływają na poszczególne składowe pomierzonej wartości impedancji pętli zwarcia.
 • Poziom 9  
  Chyba kolega nie zrozumiał mojego pytania. W podanych linkach nie ma ani zdania o tym co wpływa np na charakter rezystancyjny pomierzonej pętli zwarcia.
 • Specjalista elektryk
  Reaktancja pojemnościowa i indukcyjna zależy od pulsacji i pojemności/indukcyjności.
  Pulsacja w instalacjach jest stała, więc zostaje pojemność i indukcyjność.
  Na te parametry jak i na samą rezystancję mają wpływ, długość przewodów (kabli), przekroje, wzajemne ułożenie względem siebie, jakoś połączeń, materiał (miedź, alu),
  ułożenie względem innych źródeł zakłóceń itp.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Specjalista elektryk
  John Travolta napisał:
  Chyba kolega nie zrozumiał mojego pytania. W podanych linkach nie ma ani zdania o tym co wpływa np na charakter rezystancyjny pomierzonej pętli zwarcia.


  Trzeba by to wszystko chyba trochę usystematyzować:
  Po pierwsze dokonujemy pomiaru impedancji pętli zwarcia i otrzymujemy jej wartość, składającą się z rezystancji i reaktancji. Na podstawie tych danych obliczamy wartość modułu impedancji pętli zwarcia (ze wzoru |Z|=√(R^2+X^2)). I tę wartość porównujemy z wartością graniczną (zależną głównie od wartości i rodzaju zabezpieczenia). Czynimy tak, bo nie można stwierdzić która z liczb zespolonych jest większa oraz dlatego, że to właśnie |Z| jest czynnikiem ograniczającym prąd zwarciowy.
  Na rezystancję ma wpływ: przekrój poprzeczny przewodu, jego długość i materiał z którego został wykonany, a także jakość połączeń
  Na reaktancję ma wpływ rodzaj materiału izolacji, rodzaj przewodu (wzajemne ułożenie żył) i wreszcie nawet sposób montażu (np. monter ma taką fantazję, że za długą żyłę, zamiast obciąć, zwija w małą cewkę).
  Ponieważ jednak reaktancja zależy silnie od częstotliwości, a ta w sieci energetycznej jest niska, więc i wartości reaktancji są z reguły niewielkie (rzędu dziesiątych części oma).


  Bronek22 napisał:

  Nie zgadzam się z przedmówcą, że zależy od pulsacji. Moim zdaniem nie zależy.
  Przynajmniej w zakresie częstotliwości energetycznych.
  Bronek


  Mam wrażenie, że kol. Bronek pomylił reaktancję z indukcyjnością i nie bardzo wie co to jest ta "pulsacja". Choć oczywiście dla polskiej sieci energetycznej ta pulsacja jest stała i wynosi ω=2πf (2*3,14*50), na co zresztą zwrócił uwagę kol. Miniax
 • Poziom 1  
  Witam wszystkich. Nie zakładając nowego tematu chciałbym się spytać, czy i ewentualnie gdzie można znaleźć wartości graniczne dla zabezpieczenia o danej wartości i charakterystyce o których wspomniał kj1?
 • Moderator Energetycy
  Witam.
  Kazaa131 napisał:
  ...chciałbym się spytać, czy i ewentualnie gdzie można znaleźć wartości graniczne dla zabezpieczenia o danej wartości i charakterystyce o których wspomniał kj1?
  Z charakterystyki czasowo-prądowej.
  Są podawane międzi innymi przez producentów, są w literaturze, są również w programach komputerowych do sporządzania protokołów z pomiarów.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 11  
  Bronek22 napisał:

  Inny wynik pomiaru rezystancji uzyskamy przy braku obciążeń w sieci, a inny wynik przy obciążeniach. Bo prąd w przewodzie zerowym nie będzie płynął do źródła, ale zostanie "przechwycony" poprzez dołączone odbiorniki na innych fazach.
  Bronek

  Wiem co masz na myśli, ale źle to ująłeś w słowa. Rezystancja jest stała zależna tylko od przekroju, długości i rodzaju materiału z jakiego wykonany jest przewód.
 • Użytkownik usunął konto