Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasady obowiązujące w dziale Komputery Zasilacze, czyli mini poradnik dla Ciebie

TONI_2003 18 Maj 2011 16:07 15924 0
 • #1
  TONI_2003
  Moderator
  Przypominam, że w tym dziale nie przerabiamy fabrycznych zasilaczy w celach innych niż zostały już zaprojektowane. Oczywiście to samo dotyczy wszelkich innowacji (cokolwiek by one miały znaczyć)...

  1. Zastanów się przed napisaniem nowego tematu czy masz odpowiednią wiedzę i to tę podstawową aby wykonać pomiary napięć i elementów (to nie jest miejsce na takie nauki ani czas)... Jesteś zobowiązany do zapoznania się z zawartością tego działu np. tematów podwieszonych (jak również regulaminu forum).

  a.) Skorzystaj z przycisku Szukaj, a może twój zasilacz (niekoniecznie musi to być Twój model) był już naprawiany? Można sprawdzić czy nie był już poruszany podobny, lub taki sam problem, a tym samym masz już odpowiedzi (brak potrzeby kolejnego tematu).

  b.) Zakładając temat nie zapomnij opisać w temacie dokładny model zasilacza i jego firmę (nieistotne jest urządzenie przez niego zasilane).

  c.) Podstawą dla nas jest zrobienie dokumentacji zasilacza dlatego też bardzo pomocne są bardzo dobrej jakości zdjęcia wnętrza zasilacza (odkurzonego i wyjętego z obudowy). Oczywiście z jego strony pierwotnej oraz wtórnej, a często i spodniej strony PCB oraz samej naklejki zasilacza z jego danymi.

  d.) Konieczne jest również podanie głównych elementów zasilacza znajdujących się częściowo na radiatorach czy w postaci małogabarytowych płytek PCB. Oraz wszystkich układów scalonych po stronie pierwotnej i wtórnej zasilacza. Kiedy nie wiesz co jest ważnym określeniem (dla jego identyfikacji) na danym tranzystorze czy układzie scalonym napisz wszystko co na nim pisze (w kolejnych kolumnach). Zostanie to zweryfikowane do odpowiedniej formy...

  e.) W sytuacji gdy zasilacz jest częściowo sprawny jesteś zobowiązany do podania dokładnych napięć jakie występują!
  Przykład:
  Zasilacz podłączony do sieci ~230V jest w trybie gotowości do startu (dopiero zwarcie przewodu zielonego (PS-ON) do GND) przewód czarny — to start całego zasilacza). Interesują nas w tym trybie gotowości do startu wartości napięć (względem GND czyli masy).

  Czyli na przewodzie koloru zwykle (zielony lub szary) PIN nr. 14 — PS-ON (numeracja wtyk 20pin) oraz PIN nr. 9 — VSB czyli stand-by zwykle koloru fioletowego.

  2. Pisząc wiadomości zrozumiale i w zgodzie z zasadami języka polskiego będziesz poważniej traktowany, a inni użytkownicy chętniej Ci pomogą. Jednocześnie nie należy pisać z użyciem slangu młodzieżowego, branżowego, oraz z użyciem przycisku „Caps Lock” (czyli wszystkie litery wielką literą). Zasady pisowni to również pisownia nazw, symboli, jednostek itd...

  Przykład:
  Wolt jest jednostką napięcia pisaną wielką literą (V), czy (A), (µF), (Ω), (W) itp. korzystaj podczas pisania postu, treści wiadomości z pomocnika: Symbole inżynierskie.

  3. Proszę pisać swe odpowiedzi w sposób stonowany, a nie pod wpływem chwilowych emocji. Nie należy używać wulgaryzmów i zwrotów powszechnie uznanych za obraźliwe (reakcja na takie sytuacje będzie na pewno nieprzyjemna).

  5. Dział ten jest działem dość ścisłym oraz merytorycznym, i dyskusje tak naprawdę „o niczym” znajdą swój finał w koszu, a czasami można zarobić nawet ostrzeżenie zwłaszcza za porady będące szkodliwymi.

  6. Uczulam aby w jednym temacie naprawiać jeden zasilacz, i pisać o sprawach dotyczących danego tematu naprawy, a nie pisać w nim postów omawiających uboczne zagadnienia, gdyż powoduje to czasami spore zamieszanie. Zakładamy sami swój temat, a nie podłączamy się do już istniejącego i to na dodatek zwykle już archiwalnego tematu (data założenia)...

  7. Popełniasz jakieś błędy i ktoś zwraca Ci uwagę (niekoniecznie musi to być raport) nie czekaj aż moderator wyda Ci polecenia, tylko zastosuj się do nich niezwłocznie. Pamiętaj, że nie wykonanie poleceń moderatora wiąże się z usunięciem tematu do kosza, oraz otrzymaniem upomnienia, lub ostrzeżenia. Niestety, ale takie właśnie postępowanie jest konieczne, aby utrzymać porządek na forum.

  8. Uwagi czy posty nic niewnoszące lub będące samymi tylko sloganami typu (wymień kondensatory elektrolityczne i inne zbyt ogólnikowe) do tematu po prostu polecą do „Kosza”. Tyczy to również pisanie posta pod swoim postem (należy swój post edytować)...

  Podsumowanie...
  Jeśli po lekturze postu otwierającego temat można domniemywać iż Autor - pytający jak naprawić zasilacz lub jak wykonać jakieś jego przeróbki, które to czynności wykonane w sposób niefachowy mogą spowodować uszczerbek na zdrowiu - nie ma pojęcia co robi, to tematy takie będą usuwane! Przy samodzielnych naprawach zasilaczy potrzeba podstawowej wiedzy z zakresu podstaw elektroniki oraz budowy i zasady działania serwisowanego zasilacza.

  Zatem, Szanowny Kolego, zastanów się co robisz, a pamiętaj masz jedno życie i zdrowie, a więc nie szastaj nim! Pamiętaj, że nawet przy zasilaczu odłączonym już od napięcia sieci ~230V przez kilka chwil panuje napięcie, które może Ci zagrozić w ten czy inny sposób! (Zatem odczekaj te dwie czy trzy minuty.)

  Wszelkie postulaty czy zapytania dotyczące moderowania działu czy moderatora proszę tylko i wyłącznie kierować do mnie na :arrow: SW.
  :arrow: Pewna doza pomocnych wiadomości na temat zasilaczy...
 • PCBwayPCBway