Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana kabla energetycznego na posesji

mimi1974 27 Maj 2011 19:42 2682 6
  • #1 27 Maj 2011 19:42
    mimi1974
    Poziom 2  

Witam!
    Mam pytanie dotyczące wymiany kabla 15,75kV na mojej posesji. Ten kabel przebiega przez całą długość mojej działki i Zakład Energetyczny postanowił go wymienić. Irytuje mnie jednak fakt, że na całej drodze gdzie zakopany jest kabel położyłem kostkę brukową. Ja wiem, że jak przyjdą fachowcy od wymiany kabla to zrujnują mi cały teren. Mam więc pytanie: czy muszę zgodzić się na wymianę ww. kabla, a jeżeli tak czy mogę żądać od Zakładu Energetycznego zwrotu kosztów za dewastację terenu.
    Dziękuję za odpowiedź

0 6
  • #2 27 Maj 2011 19:50
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Witam.
    Zgodzić się musisz bo i tak trzeba jakoś to zrobić. Natomiast trzeba zastrzec sobie, najlepiej na piśmie ---przywrócenie stanu poprzedniego ,lub odszkodowanie na naprawę chodnika.

0
  • #3 27 Maj 2011 21:29
    masonry
    Poziom 29  

Jeżeli kiedyś gdy ten kabel był układany właściciel działki nie p[odpisywał zgody, to nic nie musisz. Nawet gdy taka zgoda była to teraz możesz zmienić zdanie, tylko sprawę trzeba będzie wygrać w sądzie (jest to możliwe).
    Przede wszystkim aby mieś coś do powiedzenia musisz być właścicielem działki.
    Możesz porozmawiać i możliwe ze uda się ten kabel przesunąć po za granice działki lub w okolice jej granicy. Nowy kabel nie musi iść dokładnie tą samą trasą co stary. Po prostu jest wygodniej kłaść po starej trasie bo nie trzeba wzywać geodetów i nanosić zmian.
    Musisz pamiętać że to ty jesteś u siebie i ty dyktujesz warunki. Tylko wszystkie uzgodnienie żądaj na piśmie.
    W ostateczności można to zrobić przewiertem lub przeciskiem (zależy od długości odcinka) nie niszcząc kostki.

0
  • #4 28 Maj 2011 23:37
    mimi1974
    Poziom 2  

Jest tylko jeden problem. W trakcie nabycia działki byłem świadomy o położeniu tego kabla. Tylko co traz zrobić?
    Podejrzewam, że Zakład Energetyczny tez ma dobrych prawników i jak tu negocjowac inne warunki. Trasa do położenia nowego kabla jest możliwa poza moją działką ale podejrzrzewam że ZE nie będzie chciał ponosić dodatkowych kosztów z wykupem ziemi od Urzędu Miasta, wytycznych geodezyjnich itd.

0
  • #5 29 Maj 2011 00:08
    Miwhoo
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

Jeśli masz w księdze wieczystej wpisaną tzw. służebność na rzecz ZE, to choćbyś się łańcuchami przykuł to i tak mogą wejść i zrobić swoje.

Jedyna opcja to pisemnie zastrzec, że żądasz przywrócenia stanu poprzedniego, jak napisał kol. stanislaw1954.

Z własnego doświadczenia wiem, że nie opłaca się toczyć wojen z ZE, lepiej się dogadać i znaleźć kompromis..

0
  • #6 29 Maj 2011 09:49
    masonry
    Poziom 29  

Jeżeli faktycznie masz wpisaną służebność to nic nie zrobisz.
    Oczywiście ZE musi przywrócić teren do poprzedniego stanu. Tylko koniecznie musisz mieć to na piśmie przed przystąpieniem do robót.
    Jeżeli służebności nie ma to powalczyć można. Nie ma tu znaczenia że przed kupnem działki wiedziałeś że znajduje się tam kabel. Znam wiele przypadków gdzie nowi właściciele nieruchomości zmusili ZE do zmiany trasy kabli a nawet do wyniesienia całych stacji transformatorowych.
    Oczywiście najlepiej udać się z aktem własności i mapką do właściwego ZE i porozmawiać. Nieraz po dobroci można załatwić więcej i szybciej niż w sądach.

0
  • #7 29 Maj 2011 20:33
    mimi1974
    Poziom 2  

Dziękuję Wszystkim za pomoc. Najlepiej będzie jak pójdę do Zakładu Energetycznego i otwarcie porozmawiam o tym problemie.

0