Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Końcówka mocy

15 Lut 2003 13:54 4833 9
 • Poziom 2  
  Często słyszę o czymś takim, ale nie wiem co to jest. Mógł by mi to ktoś wyjaśnić.
 • Poziom 32  
  z reguly oznacza to ostatni stopien wzmocnienia, z niego jest wyjscie do gniazda glosnikowego bezposrednio lub przez elektrolit w zaleznosci od ukladu (dotyczy wzmacniaczy m.cz.)
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Najprostsza definicja końcówki mocy brzmi następująco:
  Końcówka mocy - stopień wzmacniacza, który zwiększa moc sygnału do poziomu wystarczającego do wysterowania głośnika (-ów); wzmacniacz składa się z przedwzmacniacza i końcówki mocy.Końcówki mocy wbudowane są we wszystkie urządzenia audio gdzie istnieje potrzeba napędzania kolumn i głośników.
 • Poziom 23  
  Tak jak koledzy powiedzieli, ale można jeszcze prościej: to co jest na końcu wzmacniacza :), chodzi o np. tranzystory końcowe, lampy lub układ scalony. Elektrolity występują we wzmacniaczach bez zasilania symetrycznego. Wmzacniacz z zasilaniem symetrycznym ich nie wymaga. A swoją drogą to zazwyczaj prosto do końcówki mocy jest podłączany głośnik.
 • Poziom 26  
  hmmm nie zgadzam sie z twoja wypowiedzia. jest duzo "fachowcow" ktozy nazywaja tranzywstorki we wzmaku "koncowkami mocy", koncowka to jest zwykle uklad scalony lub caly stopien, nieraz jest to taki "klocek" w zestawie audio... pewnie ten kto zadawal to pytanie slyszal nieraz takie okreslenie, nie jest ono prawidlowe i chodzi zwykle o tranzystkorki wyjsciowe, scalaki.
  a koncowka to jest np tranzystorki wyjsciowe ze wszystkim co do nich potrzeba zeby dzwiek bylo slychac przez glosnik, caly uklad.
  pozdrawiam, mam nadzieje ze ktos to rozumie...
 • Poziom 13  
  zapomnieliscie o sterowaniu .końcowki mocy wustępuja nie tylko w audio, także w automatyce
 • Poziom 43  
  urządzenie pozwalające na zwiększenie "mocy" sygnału ( mechan, elektr.) kosztem energii zasilającej układ. Jak powiedział Promek tak można uogólnić wzmacniacz mocy wychodząc poza łamy elektroniki.

  Większość elektrycznych końcówek mocy jeśli się zagłębimy - to głównie wzmacniacze prądowe, przedwzmacniacz powinien zajmowac się wzmacnianiem napięcia. Przynajmniej tak mi wałkowali w szkole.

  coś czuje że sprawa jest dyskusyjna :)

  olaf x - ten kondensator o którym mówisz jest po to by zasilał układ końcówki mocy w momencie "ujemnej" połówki sinusoidy oraz zapewniał separacje składowej stałej. To drugie zadanie może spelniać również transformator. Nie przesadzajcie autorowi postu ze szczegółowymi opisami na forum bo się zrazi do elektroniki. Radzcie mu lepiej poczytać o wzmacniaczach mocy szczególnie że w dziale 'teoria' czyli https://www.elektroda.pl/rtvforum/teoria.php znajduje się pare książek zawierających rysik teorii wzmacniaczy mocy. Po co książki przepisywać :)

  Jak zaczniemy tak pisać o końcówkach mocy to ... zabraknie nam forum
 • Poziom 11  
  A czy słuszne jest nazywanie tym mianem nadajników w telefonach ?
  Pozdrawiam!!!
 • Spec od TV
  no chyba tak- stopień końcowy mocy w.cz. :)
 • Poziom 26  
  Końcówka mocy to najprościej część układu, która steruje mocą wyjściową, któa idzie na przykłąd na głośnik, może też iść na antenę, serwomechaniz, i wszystko co potzrzebuje dużego prądu.