Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa ładowarki słonecznej do komórki

mudpie2 02 Cze 2011 20:47 1997 4
  • #1 02 Cze 2011 20:47
    mudpie2
    Poziom 2  

Witam. Myślę nad zbudowaniem ładowarki do komórki z ogniwa słonecznego zamontowanego w kalkulatorze.. dużym. ma z 5cm długości i 1cm wysokości (ogniowo) w związku z tym mam kilka pytań.

1) montaż na stałe z tyłu obudowy żeby w dogodnym momencie położyć telefon na słońcu i teraz nie wiem czy tak się da. Bo aparat dostawał by dwa prądy. Z baterii i z ogniwa. I co by się stało, czy prąd szedłby na baterię i ją podładował czy do komórki razem z tym drugim i by ją spaliło ? Widziałem kiedyś na allegro nokie 3310 przerobioną dokładnie w ten sposób z montażem na stałe. Jeżeli nie to:

2) Jako dodatkowe akcesorium(ładowarka) Czyli mam sobie to ogniowo idą kabelki. I teraz wtyczki nie mam, czyli wykorzystać druciki i wpinać w odpowiednie styki w porcie do ładowania. Czyli pierwszy i trzeci od końca, takie są na wtyczce do normalnej ładowarki, ale jeden jest dłuższy drugi krótszy i tego nie rozumiem.. Po co ?
    Drugie pytanie... wiadomo, (chodź nie do końca) że takie ogniowo nie daję takiego prądu jak normalna ładowarka, więc pytanie czy telefon rozpozna to jako ładowarkę i uruchomi proces ładowania czy nic z tego ? (wydaje mi się, że bez problemu, skoro telefon ładuje się też po podłączeniu z PCetem kablem USB a tam inny prąd daje niż ładowarka) Nie wiem ile to ogniowo daję prądu, ale kalkulator jest duży, guziki większe niż na klawiaturze komputerowej wyświetlacz 12cm na 3cm także raczej musi trochę prądu dawać. Musiałbym wymontować i zmierzyć miernikiem, ale nie chce psuć kiedy nie wiem czy pomysł zadziała.

Proszę o sugestie ;)

0 4
  • #2 02 Cze 2011 21:01
    Atreyu Makiavel
    Poziom 34  

To ogniwo jest za małe. Taki kalkulatorek jest na paluszka 1,5V a akumulator w komie powyżej 3,6V. W dodatku mały amperaż. Sensowny byłby taki panel 10x10cm dopiero.

0
  • #3 02 Cze 2011 21:39
    mudpie2
    Poziom 2  

Ten kalkulator nie jest w ogóle na baterie tylko na tą słoneczną. I jest duży 16 na 23cm. Ale ogólnie patrząc na pomysł o strony technicznej.. da się ?
    Na paluszka też mam to ma wymiary 6 na 11.

0
  • #4 02 Cze 2011 21:42
    Atreyu Makiavel
    Poziom 34  

Jeśli pytasz konkretnie o to ogniwo to nie jest to możliwe.
    Ogólnie jest to możliwe. Jest kilka telefonów na rynku z panelami słonecznymi z tyłu obudowy do ładowania akumulatorów.

0
  • #5 02 Cze 2011 21:55
    Pawelmalinowski
    Poziom 9  

Pomysł jest ok
    ale potrzebujesz 4 lampki słoneczne (lub więcej (szybsze ładowanie) )
    tak dokładniej to 4 panele z nich (te ogrodowe z np obi po 5 zł )
    łączysz 2 panele szeregowe a resztę do nich równoleglę uzyskujesz ok 5V czyli jak w USB kompa i potrzebujesz jeszcze albo wtyczki do komy (nie radzę drucików wtykać jak cos źlę wsadzisz to po komie 40 -100 zł serwis ) albo gniazda USB kup sobie przedłużkę do USB i odetnij gniazdo połącz i gotowe
    pozdro Paweł M

0