Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lodówka Mińsk włącza i wyłącza się:(

stiff2 03 Jun 2011 16:13 4541 12
    stiff2
    Level 9  
    Posiadam starą lodówkę Mińsk i problem jest taki że włącza się na 2s wyłącza.Rozmroziłem ją i po włączeniu popracuje ok 15min i znów się powtarza włączanie na 2,3s i wyłącza się.Z finansami u mnie krucho,nie stać mnie na nową i może to forum poradzi co mogło nawalić i jaki koszt naprawy a najlepiej gdybym mógł w swoim zakresie to naprawić to byłoby super.Pozdrawiam.
    Dundee
    Level 12  
    Zacznij od sprawdzenia termostatu.
    stiff2
    Level 9  
    Już myślałem że nikt się nie odezwie. Sprawdziłem termostat,zrobiłem na "krótko" i bez zmian,są momenty że pracuje 30s i się rozłączy na 3s i znów się załącza na chwilkę,chłodzi ale to rozłączanie i załączanie...tragedia. I jaki jest powód?
    Dundee
    Level 12  
    Być może styki przekaźnika już umierają. Może da się je zregenerować.
    jannaszek
    Level 39  
    Przy kompresorze pod puszką przyłączeniową jest przekaźnik rozruchowy i rozłącznik nadprądowy.
    Rozbierz i przyjrzyj się śladom przegrzania itp, czasem nadpala się przewód w konektorze.
    Ten przekaźniczek nie kosztuje majątku.
    Naturalnie przewód i gniazdo zasilające nie jest przyczyną?
    stiff2
    Level 9  
    Gniazdo prądowe jest oki,a czy te puszki przy agregacie są rozbieralne?
    jannaszek
    Level 39  
    Tak, to jest rodzaj pokrywy plastikowej, która zakrywa przyłącze.
    Odsuń lodówkę, schyl sie i rozglądnij.

Jest też możliwość, że wszystko działa dobrze, a kompresor pobiera za duży prąd i działa zabezpieczenie, z tym, że jego zadziałanie odznacza się charakterystycznym kliknięciem i ponowny start jest możliwy po upływie kilku minut.
    Więc ta możliwość jest śladowa w twoim przypadku.
    stiff2
    Level 9  
    Czyli styki w tej puszce mogę papierkiem ściernym przetrzeć i jeśli jest to ten powód to będzie oki?czy powinienem wymienić?
    Z góry dziękuje za pomocne wskazówki,wróciła nadzieja że lodówka jeszcze mi posłuży.
    jannaszek
    Level 39  
    Ocena wzrokowa, to podstawa, dalej, to użycie miernika.
    Na tej podstawie decyzja o zakupie, czy jakimś tam buzerowanu styków, pomaga czasem, czasem na krótko.
    Często wypalają się styki w bimetalu i raczej nie ma co tam czyścić.
    Sprawdzić trzeba wszystko, łącznie z przewodem biegnącym do i z termostatu.
    Dundee
    Level 12  
    Wszystko zależy od tego w jakim stanie się one znajdują.
    stiff2
    Level 9  
    za ok 2h będę w domu,odsunę lodówkę i zrobię to co napisaliście,o efektach napiszę,czy mogę liczyć na dalszą Waszą pomoc?
    stiff2
    Level 9  
    Dziękuję:)

Dodano po 3 [godziny] 3 [minuty]:

Nie wiem jak tą sytuację nazwać...cud?albo złośliwość rzeczy elektrycznych:)Po moim powrocie do domu postanowiłem zrobić tak jak doradziliście czyli posprawdzać styki,przeczyścić itd ale lodówka zaczęła działać normalnie:)czyli chłodzić i co najważniejsze to przestała się włączać/wyłączać w bardzo krótkich odstępach czasu,i gdzie leży przyczyna poprzednich jej zachowań?Dziękuję za rady,żyję nadzieją że ta sytuacja nie wróci a jeśli wróci to już nie będę czekał na kolejną poprawę a rozmontuję ją zgodnie z waszymi wskazówkami.Pozdrawiam