logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Zainstalowana pamięć 4gb dostępne 2.94Gb Windows 7 64bit Ultimate.

dawid5252 06 Cze 2011 16:18 10644 22
REKLAMA
  • #1 9582531
    dawid5252
    Poziom 9  
    Posty: 36
    Ocena: 2
    Witam mam pewien problem dziś kupiłem nową pamięc ram 2x2gb po włożeniu pamieci odpaliłem windowsa i pokazuje mi że mam zainstalowana pamieć 4gb a dostępne 2.94gb... Od razu mówię że restartowałem bios i nie pomogło prosze o pomoc na dole daje zdj.

    Proszę wkleić zdjęcia wg tej instrukcji: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic595877.html [DriverMSG]
  • REKLAMA
  • #3 9582564
    RoStER
    Poziom 30  
    Posty: 1772
    Pomógł: 98
    Ocena: 28
    A Zintegrowanej karty graficznej nie masz?.
  • #4 9582574
    daavid117
    Poziom 42  
    Posty: 11189
    Pomógł: 263
    Ocena: 167
    @U.P.: Wiedzielibyśmy gdyby autor był łaskaw poinformować nas o konfiguracji sprzętowej.
  • #5 9583183
    WojtasJD
    Poziom 43  
    Posty: 13773
    Pomógł: 2911
    Ocena: 1577
    W ciemno: Memory ReMap - jeśli płyta (NB, BIOS) obsługuje...
  • REKLAMA
  • #6 9583972
    llopacinski
    Poziom 11  
    Posty: 95
    Pomógł: 1
    Ocena: 10
    a ja mam inne pytanko, problem podobny co kolega wyżej. Mam win 7 64 bit, płyta asrock 4core1333 i 2x2GB ramu. Windows 7 widzi tylko 3,25 GB ( 3,5 GB - zintegrowana grafika 256 MB). Oczywiście przyczyną jest to że nie mam włączonej funkcji "memory remap", tylko problem jest taki, że jak ją włączę to windows nie startuje... resetuje sie zaraz na początku, a jak włączę funkcję "napraw" to wyskoczy błąd że bios nie jest "acpci" czy coś. Czy to wina biosu czy trzeba reinstalować windows ? Może jakaś inna przyczyna? Jakś łatka... ustawienie ? Jak mam memory remap z 2GB to wszystko działa, a jak 2x2GB to win nie startuje.
  • #8 9586632
    daavid117
    Poziom 42  
    Posty: 11189
    Pomógł: 263
    Ocena: 167
    No więc sprawdź jaki masz model płyty głównej...
  • #10 9586806
    llopacinski
    Poziom 11  
    Posty: 95
    Pomógł: 1
    Ocena: 10
    no ale na tym powyższym screenie jest chyba poprawnie ? Zintegrowana karta to co innego, ja po prostu nie mam osobnej karty a używam taka jaką ma akurat wbudowana moja płyta, dlatego ona zżera mi te kilka MB, ale to akurat nie problem.
  • #11 9586828
    daavid117
    Poziom 42  
    Posty: 11189
    Pomógł: 263
    Ocena: 167
    Cytat:
    Zintegrowana karta to co innego, ja po prostu nie mam osobnej karty a używam taka jaką ma akurat wbudowana moja płyta

    Przecież masz osobną kartę - 9500GT, do której w BIOS'ie przypisane jest jeszcze 1247MB z RAM'u i tam ta pamięć "znika".

    Sam nie wiesz co masz w obudowie? Przecież nie korzystasz z zintegrowanej.
  • REKLAMA
  • #13 9586959
    adamadi33
    Poziom 43  
    Posty: 10516
    Pomógł: 768
    Ocena: 251
    Podaj markę i model płyty głównej.
  • REKLAMA
  • #18 9587266
    llopacinski
    Poziom 11  
    Posty: 95
    Pomógł: 1
    Ocena: 10
    pomogliście koledze to może teraz mi ktoś pomoże :) Czy jak łącze tą śmieszna funkcję "memory remap" to czy trzeba reinstalować windows ? Rozumiem, że nie trzeba i nie rozwiąże to problemu? Słyszał ktoś z was o takim problemie (jak mam 4GB i włączę "remap memory" to win 7 nie startuje)
  • #20 9587580
    adamadi33
    Poziom 43  
    Posty: 10516
    Pomógł: 768
    Ocena: 251
    Vga Share Memory size:ustaw na disabled.
  • #22 9588423
    WojtasJD
    Poziom 43  
    Posty: 13773
    Pomógł: 2911
    Ocena: 1577
    Krótko i zwięźle:
    http://support.asus.com.tw/faq/asus-faq.aspx?...B-CF724DB5C000&model=P5VD2-MX&SLanguage=pl-pl

    dłuższa wersja :wink:
    http://support.asus.com/faq/detail.aspx?SLang...K&os=&no=D06D6034-D5C9-49C4-5E1B-CF724DB5C000

    dawid5252 - wejdź do BIOSu i sprawdź na zakładce Main:
    - Installed Memory
    - Usable Memory

    IMHO nic z tym się nie da zrobić (na tej płycie) przez brak obsługi adresowania FSB >32bit (być może 'właściwość' NB P4M890) i wsparcia BIOSu.
    Możesz w ramach eksperymentów wyjąć GF9500GT i podziałać na zintegrowanej - być może odzyskasz trochę 'zasłoniętego' RAMu przez VRAM karty...
    (wtedy dopiero opcja 'VGA Share Memory Size' ma zastosowanie)

    daavid117 napisał:
    Przecież masz osobną kartę - 9500GT, do której w BIOS'ie przypisane jest jeszcze 1247MB z RAM'u i tam ta pamięć "znika".

    To nie jest przypisane przez BIOS i nie znika -> Współużytkowana pamięć systemowa
    - przypisana przez WDDM (Windows Display Driver Model):

    [...]WDDM drivers allow video memory to be virtualized, and video data to be paged out of video memory into system RAM. In case the video memory available turns out to be insufficient to store all the video data and textures, currently unused data is moved out to system RAM or to the disk. When the swapped out data is needed, it is fetched back.[...]

    Kol. llopacinski - coś tam podałeś z konfiguracji ale ważniejsze są te błędy (treść) czyli próbuj uruchomić (Mem ReMap oczywiście włączony) z opcją wyłączenia automatycznego resetu po błędzie. Próbuj też z trybem awaryjnym.
    Może jakiś sterownik szwankuje.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik zgłasza problem z rozpoznawaniem pamięci RAM w systemie Windows 7 64-bit Ultimate. Po zainstalowaniu dwóch modułów 2GB, system pokazuje 4GB zainstalowanej pamięci, ale tylko 2.94GB jest dostępne. Użytkownicy sugerują wykonanie testu pamięci (memtest), sprawdzenie modułów RAM pojedynczo oraz różne sloty DIMM. Wskazano również na możliwość, że zintegrowana karta graficzna może korzystać z pamięci systemowej, co ogranicza dostępność RAM. Użytkownik posiada płytę główną Asus P5VD2-MX i kartę graficzną 9500GT. Sugerowane rozwiązania obejmują wyłączenie współdzielenia pamięci w BIOSie oraz włączenie funkcji "memory remap", co jednak może powodować problemy z uruchomieniem systemu. Użytkownik prosi o dokładne instrukcje dotyczące BIOSu.
REKLAMA