Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Akumulatory sodowo-jonowe - kolejny krok w rozwoju akumulatorów

exti 10 Jun 2011 15:17 5851 6
 • Akumulatory sodowo-jonowe - kolejny krok w rozwoju akumulatorówPoszukując tańszej alternatywy dla akumulatorów litowo-jonowych, które mogłyby przechowywać energię słoneczną i wiatrową, naukowcy zainteresowali się jonami sodu. Według amerykańskiego Pacific Northwest National Laboratory jest to najlepszy z możliwych kroków, jaki można obecnie wykonać w zakresie rozwoju akumulatorów. Jednak używane obecnie akumulatory sodowo-siarkowe pracują w temperaturach powyżej 300 stopni Celsjusza, co sprawia, że są mniej wydajne energetycznie i mniej bezpieczne. Dlatego PNNL we współpracy z chińskimi naukowcami z Wuhan University podjęło próbę zbudowania sodowego odpowiednika akumulatorów Li-Ion z tlenkiem manganu. Proste zastąpienie litu sodem nie sprawdziłoby się, gdyż jony sodu są o 70% większe od jonów litu i nie zmieściłyby się w porach katody, więc naukowcy postanowili wykorzystać nanostrukturę z tlenku manganu, która jest w stanie pomieścić jony sodu. W rezultacie powstało coś w rodzaju nanoprzewodów, których ostateczna efektywność silnie zależy od obróbki cieplnej. Najlepsze rezultaty dało potraktowanie nanostruktury temperaturą 750 st. Celsjusza.  Co w tym wszystkim najistotniejsze - udało się uzyskać materiał, którego szczytowa pojemność wynosi 128 mAh na gram elektrody, po 100 cyklach ładowania/rozładowania traci jedynie 7% początkowej pojemności, a po 1000 cyklach - 23%.

  Źródło:
  http://www.electronicsweekly.com/Articles/2011/06/10/51238/Nano-engineering-unlocks-sodium-ion-batteries.htm

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  exti
  Level 32  
  Offline 
  exti wrote 2418 posts with rating 151, helped 10 times. Live in city Wrocław. Been with us since 2008 year.
 • #2
  mreq
  Level 21  
  Taki akumulator ma przed sobą dużą przyszłość w końcu zasoby sodu są spoooooro większe niż litu.
 • #3
  kult5
  Level 21  
  1kg elektrody = 1 kilogram akumulatora?? wtedy by wychodziło z 1kg 128Ah.
  Jak to się ma do tych obecnych litowych??
 • #4
  Silmavein
  Level 11  
  "What was needed was manganese oxide with bigger pores, so the researchers turned to nano-structuring.
  (...)
  The material has a peak capacity of 128mAh/g of electrode."

  Mowa tu o stosunku pojemności do masy przetworzonego tlenku manganu jako materiału na elektrodę. Dochodzi do tego jeszcze masa drugiej elektrody i mamy masę całego ogniwa.
 • #5
  DonQuijote88
  Level 14  
  Pozostaje jeszcze pytanie o ilość energii, którą można pobrać w jednostce czasu z ogniwa... jak wiadomo ogniwa Li-Pol nie są najlepsze w tym względzie... Czy można będzie wykorzystać te 128Ah z 1 kg w ciągu 15 minut...
 • #6
  kult5
  Level 21  
  Ale tu chyba jest przyrównanie do li-ion a nie li-poly. W sumie jedne i drugie potrafią bardzo szybko oddawać energię.... podczas wybuchu :/
  W sumie na zbyt szybkie rozładowanie jest jedna recepta. Dołożenie pewnej liczby ogniw zmniejszy obciążenie 1 ogniwa, i wydłuży czas pracy umożliwiając bezpieczną eksploatację.
 • #7
  michal-michalik
  Level 23  
  Mnie tam bardziej ciekawi to zdanie „Dlatego PNNL we współpracy z chińskimi naukowcami z Wuhan University”. No i z kraju tanich koszulek i plastikowych zabawek mamy kraj wysokich technologii. Oni będą rządzić światem za kilka lat.