Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bateria litowo jonowa - kilka kwesti regeneracji jak dla laika.

hans olo 15 Cze 2011 22:02 5183 5
  • #1 15 Cze 2011 22:02
    hans olo
    Poziom 9  

Mam taki zamysł żeby zregenerować baterię mojego starego laptopa poprzez wymianę ogniw, ale nie znam żadnych marek ani nie mogę wyszukać takich ogniw. Na ile wiem, zazwyczaj są to ogniwa cylindryczne. Wg jednego z filmików instruktażowych np. http://www.youtube.com/watch?v=9YY-8psHyNQ są to ogniwa 3,7V, ale w sklepach widzę tylko 3,6 i to raczej z niską wydajnością. Czy ktoś zna jakiś sklep, cokolwiek?

0 5
  • #2 21 Cze 2011 14:41
    hosecura
    Poziom 8  

Mam podobny problem. Nie wiem jakie ogniwa wstawić, które są najlepsze: Panasonic, Sanyo, Samsung, LG. Nie ukrywan, że najtańsze z tych 4 są LG, ale nie wiem jak jest z ich jakością? W które "uderzać" ?

0
  • #3 21 Cze 2011 19:09
    krzychu1985^
    Poziom 27  

Ogniwa cylindryczne w bateriach są to zazwyczaj ogniwa 18650 w starszych laptopach występują także 17670. Oznaczenie ogniwa można powiązać poniekąd z jego wymiarami. 18650 oznacza, że ogniwo to ma 18mm średnicę i 65mm długości. Co do różnych napięć (3,6 i 3,7v) - jeśli np. bateria jest 6 - komorowa, ma pojemność 4400mAh i napięcie 10,8, oznacza to że została zbudowana z 6 ogniw w układzie: 2 ogniwa o pojemności 2200mAh i napięciu 3,6V połączone równolegle i 3 takie dwójki połączone szeregowo (łączenie równoległe zwiększa pojemność pakietu, a szeregowe jego napięcie). Analogicznie - jak się zastosuje ogniwa 3,7V - otrzyma się baterię o napięciu 11,1V. W niektórych przypadkach gdy bateria ma np. napięcie 10,8V można zamiast występujących w niej ogniw 3,6V włożyć ogniwa 3,7V i zmienić napięcie całego pakietu w pamięci. Co do wymienionych tych 4 firm - wszystkie są dobre, tylko najważniejsze żeby ogniwa były nowe, a nie wyciągnięte z nowych, nieużywanych baterii które leżakowały np. 5 lat. Polecam Wam obu lekturę podwieszonych tematów.

0
  • #4 21 Cze 2011 21:20
    hosecura
    Poziom 8  

Podwieszone tematy czytałem. Wiem na jakim sterowniku jest bateria, jakie są wymiary ogniw i ich napięcie. A pytanie jakie zadałem to, które z wymienionych przeze mnie ogniw są najlepsze / dobre. Na tym forum są osoby, które przez swoje ręce przerzuciły nie jedną baterię i mogą podzielić się doświadczeniem, które ogniwa są warte zachodu uwzględniając stosunek ceny / możliwości.
    Pozdrawiam

0
  • #5 22 Cze 2011 08:26
    jarob
    VIP Zasłużony dla elektroda

Moim zdaniem najlepsze są ogniwa Panasonic i Sanyo, potem Samsung, a na końcu LG.

Jest to jednak moje skromne zdanie.

0
  • #6 22 Cze 2011 14:32
    hosecura
    Poziom 8  

Dzięki Jarob, o taką informację mi chodziło. Orientujesz się może jeszcze jak mają się ogniwa Sony w stosunku do wymienionej czwórki? I czy warto dopłacić do ogniw Panasonic/Sanyo, czy może tańsze LG sprawdzi się przez max 3-letni okres pracy(taki zakładam) baterii?

0