Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LCD Belinea 102035W - pojawiające się linie, pasy i kolory

21 Cze 2011 17:45 3647 14
  • Poziom 8  
    Witam Państwa.

Temat dużo nie mówi, więc czym prędzej przystępuję do przedstawienia sytuacji.

Monitor:
    Belinea 102035W z 2006 r.

Opis symptomów awarii:
    1. Po włączeniu komputera nie ma żadnych problemów.
    2. Można pracować, oglądać filmy, i cokolwiek innego przez pewien losowy okres czasu (sekundy, minuty, godziny) po włączeniu monitora.
    3. W pewnym momencie:
    a) obraz w monitorze gaśnie, czasem powróci do prawidłowego wyświetlania, czasem nie
    b) obraz na monitorze zmienia się na pewien efekt wizualny.
    Zdjęcia przykładowych efektów załączono poniżej:

LCD Belinea 102035W - pojawiające się linie, pasy i kolory LCD Belinea 102035W - pojawiające się linie, pasy i kolory LCD Belinea 102035W - pojawiające się linie, pasy i kolory

Innym efektem było wyświetlanie pionowych pojedynczych linii podobnych jak w temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1867209.html, lecz pojawiały się linie szerokości jednego piksela.
    4. Po wyłączeniu monitora (odłączeniu od sieci zasilającej) i ponownym załączeniu obraz wraca do normy, niezależnie czy był efekt wizualny czy ekran przestał wyświetlać cokolwiek.
    5. Częstość występowania wyżej wymienionych efektów zwiększała się od momentu wystąpienia problemu po raz pierwszy.

Słowo dotyczące obrazków:
    Obrazek pierwszy przedstawia różnokolorowe linie o rożnych szerokościach. Niestety nie dysponuję odpowiednimi narzędziami do wykonania lepszych jakościowo fotografii.
    Obrazek drugi przedstawia zasadniczo to co obrazek pierwszy (niestety nie jest to widoczne), jednakże w ciemniejszych odcieniach, z poruszającymi się poziomymi czarnymi pasami, przy zmieniającym się natężeniu wyświetlania barw.
    Obrazek trzeci przedstawia najbardziej kolorystyczny efekt jaki zostawał wyświetlany. Ten efekt zależy od aktualnie wyświetlanego obrazu na monitorze (dwa poprzednie efekty wizualne nie zależą od wyświetlanego obrazu). Wygląda to jak jakaś część obrazu została powielona na całej wysokości ekranu (coś podobnego do wyświetlania kopii okien systemu Windows podczas dużego obciążenia procesora i przesuwaniu okna)

Oględziny:
    Uderzanie, pukanie, szarpanie monitora nic nie dawało.
    Po przełączeniu monitora do innego komputera nic się nie zmieniło, efekty wciąż się pojawiały. Konkluzja: nie jest to wina karty graficznej.
    Po rozebraniu obudowy monitora i wzrokowym sprawdzeniu płytek drukowanych znajdujących się wewnątrz, zauważono, że na płytce przetwarzania grafiki znajdują się kondensatory z uwypukleniem (tzw. spuchnięte).
    Poniżej załączono zdjęcia płytki przetwarzania obrazu:

LCD Belinea 102035W - pojawiające się linie, pasy i kolory LCD Belinea 102035W - pojawiające się linie, pasy i kolory

Stwierdziłem, że uszkodzone kondensatory są źródłem anomalii. Z tego względu, chciałem je wymienić.
    Na zdjęciach są to wszystkie zielone kondensatory z nacięciami (firmy Teapo) gdzie 6,3 V znajdujące się przy cewce i samotnie u dołu po środku płytki oraz dwa niebieskie (firmy Ost): największy znajdujący się z lewej strony na dole przy złączu CN3 (25V) oraz z prawej strony na dole znajdujący się przy złączu czteropinowym (16V).

Dane uszkodzonych kondensatorów:

Odnośniki do kart katalogowych:
    http://www.ost.com.tw/PDF/EC/HT.pdf
    http://www.teapo.com.tw/products2006E.htm (niestety trzeba samemu znaleźć)

Przeszukałem sklepy:
    www.tme.pl
    www.elfa.se
    www.seguro.pl
    w poszukiwaniu identycznych kondensatorów, niestety nie znalazłem.

Zwracam się o pomoc:
    Jakie mogę zastosować zamienniki które będą prawidłowo działać. Gdzie takowe mógłbym zakupić? Określenie zamiennika którego nie będę mógł zakupić za rozsądne pieniądze (mam na myśli przesyłkę) mija się z celem.
    jakie inne elementy mogę brać pod uwagę wiedząc o ww. kondensatorach.

Jeśli będą potrzebne dodatkowe informacje, proszę napisać, a w miarę możliwości takowe udostępnię.
    Na co mógłbym zwrócić jeszcze uwagę przy kolejnym przeglądaniu płytek?

Dziękuję i pozdrawiam.
    Michał.
  • Poziom 39  
    A mnie ciekawi jak to stwiedziles ze te kondensatory sa zrodlem usterki, skoro nie masz pojecia o tak prostych sprawach jak kondensatory elektrolityczne.
  • Poziom 8  
    Witam.
    Dziękuję za gorące przyjęcie.

@imperpl
    Dziękuję za odpowiedź. W pewien sposób to naświetliło mi sytuację.

Nie znam się na elektronice. Pytam się o zamienniki, bo jak do tej pory nie znalazłem takiego co by był bardzo blisko. Czy mogę zastosować kondensatory o słabszych parametrach ESR? Na ile słabszych? A może się tym nie przejmować. Co z temperaturą? Kondensator o temperaturze pracy 125°C ciężko znaleźć (przynajmniej taki który spełnia inne parametry). Może coś jest w rezonansie i ten parametr na to wpływa. Tego nie wiem, więc się pytam o wskazówki. Gdybym był elektronikiem to bym się nie pytał i tylko działał. Czy te forum jest tylko dla grupy osób znających się na elektronice? Jeśli tak, to proszę o jak najszybsze skasowanie tego postu.

@Richi
    Moje stwierdzenie jest tylko moim stwierdzeniem. Faktycznie, być może lepszym słowem byłoby użycie "przypuszczenie". Czepiamy się czy pomagamy? Szukamy sposobu aby powiedzieć: "jak bardzo się nie znasz"?
    Ten temat http://www.badcaps.net/forum/showthread.php?t=13061 naprowadził mnie na pewien ślad.

Kondensatory o których mowa, są wypukłe u góry. Oznacza to, że coś się dzieje, nieprawdaż? Jeżeli nie, proszę mnie z błędu wyprowadzić. Z tego względu chce je wymienić. Może naprawi to usterkę, może nie. Jeśli nie, to na odległość zapewne nikt mi nie pomoże bez dokładniejszych danych. A tych bez pomocy nie będę wstanie podać (chyba, że ktoś bardzo życzliwi mi powie jak dokonać pomiarów i których elementów, ale raczej nie liczę na to, za dużo zachodu) więc skończę zabawę i kupie sobie nowy monitor.

Jak wspomniałem wyżej, martwi mnie parametr ESR (Low ESR tudzież Ultra Low ESR). Być może to jedynie forma stosowana jako chwyt marketingowy (jak w wielu przypadkach producent uwypukla tylko to co ma najlepsze). Wy Panowie się tym, jak mniemam, zajmujecie. Jakieś podpowiedzi na ten temat? Może należało by zadać mi takie pytanie, które naświetliło by sprawę usterki w taki sposób, aby było coś bardziej jasne dla Was i pozwoliło by pomóc mnie.

Przedstawiłem całą sytuację najdokładniej jak mogłem. Zgadza się, w pierwszym poście nie napisałem nic o parametrze ESR. Za co przepraszam. Opowiedziałem o wszystkich symptomach, przedstawiłem swoje postępowanie.

Gdybym tylko napisał, że mam jakieś paski, to na pewno pierwsze co bym otrzymał w odpowiedzi to "sprawdź z innym komputerem". Zauważcie, poszedłem krok dalej, a może nawet dwa.

Czy jest ktoś, kto w ogóle ma zamiar pomóc, czy tylko tracę czas?

Dziękuję.
    Pozdrawiam.
    Michał.

P.S. Tak na marginesie: czy jestem w stanie w ogóle dostać w Polsce takie elementy o nie niższych parametrach, które mogę zastosować?
  • Spec od monitorów
    Kup każde elki tylko nie Teapo i koniecznie na 105st.C
    Pytaj w sklepie o elektrolity z małym ESR (chyba sprzedawca powinien wiedzieć)
  • Poziom 39  
    W tych modelach jak wysychaly kondensatory na mainboard to te w zasilaczu juz sa dawno do wymiany.
    Niestety choc monitor w sumie dobry, konstruckaj wewnetrzna tego monitora jest do kitu.
    Niedopracowanie w sprawach termiki pozostawia wiele do zyczenia.

Tak jak pisal lisek, ESR jest najwazniejsze w tych modelach, a ze na 105°C to juz chyba nie trzeba pisac.
    Jezeli ci procek nie polecial (ten pod radiatorem) to po wymianie powinien ruszyc.
    Masz jakies 60-40 na niekozysc ze LVDS tez poszedl, no ale zobaczysz jak wymienisz.
  • Poziom 30  
    Ja bym zaczął od sprawdzenia tej matrycy z inną sprawną elektronika (niekoniecznie od belinei) - po o robić sobie zbedną robote jak matryca być moze leży , aby ładniej wyglądało na śmietniku?
  • Poziom 8  
    Witam.

Dziękuję za odpowiedzi.

Chciałbym uściślić jedną rzecz. Mianowicie: mówiąc o temperaturze kondensatorów 105 °C rozumiem, że ta sama sprawa dotyczy to także tych na 125 °C. Proszę mnie poprawić, jeżeli się mylę. Być może jest jeszcze coś do dodania?

Jeżeli chodzi o sprzedawców, sprawa wygląda tak: Jeden miał tylko 6,3 V 1000 µF 105 °C low ESR, druga osoba nie wiedziała czy te [kondensatory] w jego asortymencie takie coś posiadają (z wyrazu twarzy osoby za ladą, wywnioskowałem że nie wie o czym mówię - nie będę nic więcej mówił, bo mogę dyskusję wprowadzić na zupełnie inny, niepotrzebny tor). Wykonam kolejne podejście i może więcej informacji wyciągnę, jednakże na tych które mi pokazano, nie mogłem doszukać się producenta. Przewiduję, że sytuacja rozwinie się w ten sposób, że będę musiał zamówić podzespoły przez internet.

Matrycy nie dam rady sprawdzić. Nikt nie pozwoli mi rozebrać swój monitor, aby coś tam przełączać. A taka akcja nie trwałaby zapewne kilku chwil bo potrzebowałbym pomocy w tej kwestii.

W tym momencie moim planem jest znalezienie odpowiednich podzespołów i wymiana tych kondensatorów o których pisałem w pierwszym poście. Jak to nie pomoże, następnym moim krokiem będzie wymiana kondensatorów na zasilaczu. Co później? To się jeszcze zobaczy.

Zapewne zajmie mi to jakiś czas, tak że proszę o cierpliwość. Będę informował o rozwoju sytuacji.

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.
    Michał.
  • Poziom 39  
    Jak nie pomoze to do wymiany LVDS na mainboard.
    W ostatecznosci moze tez byc stabilizator na elektronice matrycy.
  • Poziom 8  
    Witam.

W celu kontrolnym, poniżej przedstawiam tabele z kondensatorami jakie zamierzam kupić. Jeżeli macie Państwo jakieś uwagi co do tego zestawienia, proszę o odpowiedź.

Wszystkie elementy pochodzą z jednego sklepu www.elfaelektronika.pl (względy ekonomiczne).

Pozdrawiam.
    Michał
  • Poziom 8  
    Witam.

Zgadza się. Wymiar wybranego zamiennika wynosi 10/16 mm i rozstaw nóżek 5 mm gdzie oryginału wynosi 8/11,5, a rozstaw nóżek 3,5 mm. Jednakże, biorąc pod uwagę odpowiedzi udzielone w temacie, starałem się dobrać elementy o wartościach parametrów nie niższych od oryginałów. Co za tym idzie, impedancja kondensatora 16 V 330 uF na stronie sklepu z którego zamierzam kupić elementy wynosi 0,072 Ω gdzie impedancja oryginału wynosi 0,05 Ω. Z tych powodów wybrałem taki kondensator jaki widnieje w tabeli.

Z powodu, że wybrany kondensator jest większy, zamontowanie będzie sprawiało pewien problem. Niekoniecznie zamontuję go w pozycji pionowej, a ewentualne miejsca zbliżeń dodatkowo odizoluje taśmą teflonową, tudzież wycinkiem koszulki termokurczliwej lub jakimś innym sposobem (może jakaś sugestia). Takie zamontowanie nie będzie jednak wyglądało najładniej czym się nie przejmuję jeżeli nie będzie to wpływało na zachowywanie się elementu podczas pracy.

Jeżeli różnica impedancji kondensatora równa 0,022 Ω nie będzie wpływała lub miała mało znaczący, tudzież nieistotny wpływ na pracę układu (zakładając że w ogóle zadziała) to zmienię wybór. Proszę o odpowiedź w tej sprawie.

W związku z powyższym, muszę napomnieć większej o 0,001 Ω impedancji przy wybranym kondensatorze 470 µF. Myślę, że to jest bardzo mała różnica ( 2,7 %) i nie będzie miała znaczącego wpływu. Jeśli się mylę, proszę mnie poprawić.

Dziękuję.
    Pozdrawiam.
    Michał
  • Poziom 35  
    Nie bądź aptekarzem, ta różnica nie jest aż taka istotna. Wstawiaj takie jakie możesz dostać. Najważniejsze to pojemność i napięcie przebicia oraz temperatura minimum na 105 stopni.
  • Poziom 8  
    Witam.

Przepraszam za długi czas mojej absencji.

Błędnie oznaczyłem ilość kondensatora 16V 330 µF jako 1, powinno być 2. Kondensator 6,3 V 1000 µF powinien być tylko 1.

Dodatkowo zamówiłem kondensatory dla płyty zasilacza.

Dokonałem wymiany kondensatorów na płytce przetwarzania grafiki.

Ze względu na wykrycie mojego błędu po otrzymaniu przesyłki. W miejsce jednego z kondensatorów 16V 330 µF zastosowałem kondensator 25 V 470 µF (oczywiście o niskim współczynniku ESR) który był przeznaczony w na płytę zasilacza (nie zawracałem głowy Państwu tabelkami z danymi kondensatorów. Póki co jest to niepotrzebne).

Po zmontowaniu urządzenia z wymienionymi kondensatorami, monitor się włączył i pokazał prawidłowy obraz, co uważam za mały sukces.

W tej chwili urządzenie pracuje około duch godzin i żadne błędy w wyświetlaniu się nie pojawiają. Oczywiście testowanie zajmie nieco dłużej, jednakże przed dokonaniem "naprawy" błędne efekty wizualne miały miejsce po takim czasie.

W przyszłym tygodniu napiszę czy wystąpiły jakieś problemy i inne zdarzenia.

Jeżeli są jakieś pytania, proszę je zadawać, z chęcią odpowiem.

Pozdrawiam i serdecznie dziękuję za pomoc.
    Michał.
  • Poziom 8  
    Witam.

Po 11 dniach monitor wciąż nie okazuje oznak usterki. Uznaję, że przedłużyłem jego żywot, a nawet ośmielę się stwierdzić, że został naprawiony ;).

Pozdrawiam.
    Michał