Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekroje kabli 3-fazowych

wyciag 19 Lip 2011 13:14 3844 7
  • #1 19 Lip 2011 13:14
    wyciag
    Poziom 8  

Witam.ZE wymieni mi zabezpieczenie w skrzynce licznikowej na 63A. Muszę wymienić kabel do mojej rozdzielni od tej skrzynki. Jest tego 100m. Prowadzony po słupach. Obecnie jest aluminium. Jaki powinien być przekrój nowego AL, a jaki jeśli miedź? Jeśli zsumuję wszystkie urządzenia to pobór mocy będzie sięgał do 35kW.
    I przy okazji jaki zastosować przekrój przedłużki 200metrów (miedź, linka) jeśli zasila pompę wody z której wychodzą 3 kable (3 fazowa) o mocy 4,7kW.

0 7
  • #2 19 Lip 2011 13:28
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

Jeżeli miałby to być (ze względów ekonomicznych ) przewód Alu, to proponuję przekrój 120mm2 – spadek napięcia 0,5%. Dla kabla miedzianego ten przekrój powinien wynosić 70mm2 .
    Do zasilania pompy odpowiednimi przekrojami będą 16 mm2 Alu (dU=1%) lub 4 mm2 miedź (dU=2,6%).

0
  • #3 16 Sie 2011 14:46
    wyciag
    Poziom 8  

A jaki będzie spadek napięcia przy zastosowaniu kabla AL 4x35mm na długości 100m? Taki mam aktualnie.

0
  • #4 16 Sie 2011 15:04
    retrofood
    Moderator

wyciag napisał:
    A jaki będzie spadek napięcia przy zastosowaniu kabla AL 4x35mm na długości 100m? Taki mam aktualnie.

http://www.prs.pl/page690.html

jarecki 86 napisał:
    Jeżeli miałby to być (ze względów ekonomicznych ) przewód Alu, to proponuję przekrój 120mm2 – spadek napięcia 0,5%. Dla kabla miedzianego ten przekrój powinien wynosić 70mm2 .
    Do zasilania pompy odpowiednimi przekrojami będą 16 mm2 Alu (dU=1%) lub 4 mm2 miedź (dU=2,6%).

Kabel miedziany napowietrzny - to futurystka. Ze względu na masę.

1
  • #5 16 Sie 2011 15:37
    wyciag
    Poziom 8  

Super kalkulator. Rozwiązał kilka innych moich wątpliwości. Tylko, że nie ma w nim możliwości obliczenia kabla aluminiowego (właśnie bez uniesień futurystycznych)
    Posiada ktoś link do podobnego kalkulatora, gdzie można sprawdzić kable aluminiowy.
    I przy okazji szukam jeszcze kalkulatora do liczenia strat w wodociągach.
    Z góry dzięki. Wielkie.

0
  • #6 16 Sie 2011 15:42
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Witam.

Cytat:
    Tylko, że nie ma w nim możliwości obliczenia kabla aluminiowego (właśnie bez uniesień futurystycznych)
    I nie musi być. Wystarczy teraz porównać/dopasować tabele obciążalności długotrwałej przewodów/kabli ułożonych ... w izolacji ... o przekroju ... itd. i wszystko wiadomo.

1
  • #7 16 Sie 2011 15:59
    wyciag
    Poziom 8  

Dzięki, ale ja niestety jestem specjalistą ale w zupełnie innej dziedzinie i dla mnie nie

ele_pp napisał:
    itd. i wszystko wiadomo

0
  • #8 16 Sie 2011 16:14
    retrofood
    Moderator

wyciag napisał:
    Dzięki, ale ja niestety jestem specjalistą ale w zupełnie innej dziedzinie i dla mnie nie
    ele_pp napisał:
    itd. i wszystko wiadomo

Przewodność właściwa (konduktywność) miedzi to 56 - 58, a Al - 35. Jednostki pominę. Zamień to we wzorze i masz gotowe.

0