Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

DVB-T Warszawa, jakie ustawienie anteny?

modyf 19 Jul 2011 14:23 14915 9
 • #1
  modyf
  Level 9  
  Właśnie zamieszkałem tymczasowo na Mokotowie (ul Bruna, przy Batorego), sprawdziłem dvb-t i wyłapałem 15 kanałów bez żadnej anteny - jedynie goły kabel podpięty pod tv (panasonic g20)... 6 programów widać całkiem ok, resztę raczej słabo.

  Dostałem na tym forum informację, że przy tak silnym sygnale wystarczy mi jakakolwiek antena (bez wzmacniacza, ale z symetryzatorem -cokolwiek by to nie było ;), więc znalazłem coś, co nazywa się emmerson ANTV 45. Podłączyłem (bez prądu czyli chyba wzmacniacz nie działa?), i jakbym jej nie ustawił wyłapuje mi tylko część stacji... na pozostałych mam informację 'brak sygnału' i zero obrazu, ale na bieżąco aktualizują się informacje o bieżącym programie (nazwa, czas trwania, nawet opis mogę sobie przeczytać - więc sygnał jakiś chyba jest?).  Wydawało mi się, że może być problem w tym, że moja lokalizacja w sumie, pozwala albo na ustawienie anteny na Raszyn, albo na PKiN, jednak nie mogę ustawić anteny tak by odebrała cokolwiek z PKiN - mogę stracić to co mam z Raszyna, ale z PKiN nic nie wyłapuję (poza Polsatem HD, ale on i na gołym kablu był w max jakości z max siłą). Ktoś ma jakiś pomysł dlaczego tak się dzieje? włączenie anteny do prądu kompletnie nic nie zmienia, czy żeby odbierać wszystkie kanały muszę dołożyć drugą antenę? podpiąć pod tą którą już mam w miejsce 'anntena ext' ? Trochę bez sensu mi się to wydaje... a może ustawić coś przed anteną, żeby łapała sygnał odbity? będę wdzięczny za każdą poradę...

  acha - obecnie obieram bez problemu:
  polsat hd, tvp historia, tvp kultura, tvp info Warszawa, tvp 2, tvp 1, tvn+1,
  brak sygnału mam na:
  polsat sport news, tv6, tvn 7, tv puls, tv puls 2, tv4, tvn i polsat

  zależy mi na tym żeby to zadziałało, w mieszkaniu mam pakiet podstawowy aster (8 kanałów) - i nie zamierzam tego zmieniać ;) - wolałbym więc dobrze dvb-t ustawić; tutaj jest i więcej i lepiej ;)


  W poprzednim Twoim wątku tematycznym w https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1932159.html , Moderator zaproponował Tobie poprawienie wpisu w myśl regulaminu 3.1.13 .
  Proszę również tutaj, abyś respektował "nasz Ojczysty Język" i poprawił własny wpis.
  Regulamin pkt 3.1.13 . [SP5ANJ]
 • #2
  michcio
  Electrician specialist
  Wyłączony wzmacniacz praktycznie całkowicie tłumi sygnał. Jeśli antena ma być bez wzmocnienia, to musi mieć symetryzator, a nie wzmacniacz.
 • #3
  modyf
  Level 9  
  Włączyłem kabel zasilacza od anteny do prądu, ale naprawdę nie ma to żadnego wpływu na odbiór...
  dziwi mnie to, że "goły kabel' łapie 15 stacji, natomiast po podłączeniu anteny nie mogę wykryć połowy...


  Czy tak trudno dostosować się do regulaminu pkt 3.1.13 . :?:
  Trzeciego "upomnienia" nie będzie a cały temat trafi do KOSZA ze stosowną "adnotacją" i z Ostrzeżeniem #1.

  Proszę poprawić obydwa wpisy w myśl regulaminu pkt 3.1.13 .
  3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
  Regulamin pkt 3.3 . [SP5ANJ]
 • #4
  modyf
  Level 9  
  3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.

  Czy moderator mógłby mi wskazać te błędy czy niezrozumiałe treści? Pominąłem wielkie litery na początku - zgadzam się, ale nie wierzę, że tylko o to chodzi... polskie litery są, przecinki są, zdania chyba zrozumiałe, więc o co chodzi??? Nie chcę się tu rzucać, kłócić - zupełnie nie o to mi chodzi - dlatego bardzo uprzejmie proszę o wskazanie tych rażących błędów. Coś poprawiłem, może teraz będzie dobrze ;)  ...a dalej nie wiem czy druga antena jest konieczna? może inny rodzaj anteny byłby lepszy?...
 • #6
  wachcio
  Level 24  
  modyf skoro na samym kablu masz odbiór to weź dwa równe kawałki jakiegokolwiek drutu najlepiej miedzianego ok 19-21 cm każdy i przylutuj jeden do środkowej żyły a drugi do oplotu. Rozegnij kawałki drutu w przeciwległe strony tworząc w ten sposób dipol półfalowy. Możesz dla testów również rozizolować kabel antenowy na takiej długości i rozgiąć środkową żyłę oraz oplot. Taka antena powinna dużo lepiej może wystarczająco dobrze odbierać. Taka wersja darmowa... Oczywiście antena proponowana wyżej jak również inne np. jakieś Yagi na pasmo UHF będą ok.
 • #7
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  modyf wrote:
  Włączyłem antenę do prądu, ale naprawdę nie ma to żadnego wpływu na odbiór...

  Anteny nie możesz włączyć do prąd, ponieważ to coś zwane zasilaczem włączasz do napięcia/gniazdka, który to zasilacz na wyjściu ma około +12V i to te napięcie - poprzez kabel - doprowadza zasilanie "niskoprądowe" do wzmacniacza (nie anteny), który jest zainstalowany przy antenie.
  Wzmacniacz nie jest anteną. :!:

  To tylko przykład i nie możemy tu analizować pojęć, że nieważne jest jak się napisze post ale tylko liczy się wynik jaki osiągniesz abyś nie musiał sprowadzać Fachowca do zainstalowania anteny i za to zapłacić. :!:

  Dajmy już spokój z analizowaniem - co i jak napisałeś. Fakt jest faktem, że popełniasz liczne błędy, o których muszę z funkcji Moderatora - Tobie podpowiedzieć i egzekwować.
  W poprzednim temacie również dostałeś "propozycję" od innego Moderatora, abyś poprawił wpis z regulaminu 3.1.13 . To coś w rodzaju "recydywy".

  ---

  Na jakiekolwiek kłótnie czy docinki - nie będzie tu miejsca. :!:
  A co do pracy Moderatora możesz zgłosić skargę do Administratora Forum RTV.
  Specjalnie odpowiadam Tobie bezpośrednio na Forum i w tym wątku, abyś widział, że regulamin obowiązuje Tu wszystkich bez wyjątku.
  Jeżeli nie chcesz się dostosować do regulaminu Forum - to nie musisz tutaj "bywać' a płakać za Tobą nie będziemy.


  Pozdrawiam.
  PS. Pomijam tu Twoją świadomość o tym co piszesz. :?: :!:
  PS2. Popraw wpisy aby były zgodne z regulaminem pkt 3.1.13 .
 • #8
  modyf
  Level 9  
  Udało mi się w/w antenę ustawić tak, że zbiera całe 15 programów/stacji. :)
  Może ustawienie anteny pokojowej na zewnątrz balkonu to nie najlepszy pomysł, ale działa. ;)

  Mam tylko pytanie od czego zależy jakość sygnału (i jak ją poprawić)???
  Trochę mnie dziwi, że na części stacji mam siłę sygnału na poziomie 7-8 (na 10) natomiast jakość nie wyskakuje poza 2 - stacje praktycznie nie nadają się do oglądania.

  A drugie pytanie - jak odróżnić sygnał nadawany z PKiN od tego z Łaz?? Sądziłem, że stacje opisane jako 'Emitel' lub 'TP Emitel' są z PKiN (tutaj i siłę i jakość mam 10/10), zaś Łazy kryją się pod opisem NW01 Mazowieckie (tutaj właśnie problem z jakością sygnału). Sprawdziłem w internecie i okazuje się, że jestem w błędzie - obydwa opisy mogą być nadawane z PKiN jak i z Łaz, czym więc się różnią? Czy to dwa różne multipleksy są? Chyba nie jest możliwe, żebym z różną jakością łapał dwa multipleksy z jednego nadajnika?
  P.S.

  Czyli te moje błędy, to w większości (przepraszam tylko) wielkie litery...
  Postaram się na przyszłość poprawić.

  Wiedzy elektronicznej/elektrycznej/technicznej nie posiadam - niestety - jak już moderator zauważył chociażby po poziomie postów z pytaniem. Z podłączeniem anteny jakoś powinienem dać sobie radę jednak (jak przypuszczam), a że napotkane po drodze wątpliwości (np. czy potrzebuję drugiej anteny?) są banalne dla forumowiczów... cóż... wiele razy już pomogły mi informacje na Elektrodzie.pl, zazwyczaj zawarte w istniejących już postach, więc oceniłem to forum za przydatne i przyjazne. Do głowy mi nie przyszło, że to forum wyłącznie dla osób bardziej wdrożonych w arkana techniki. Przepraszam. Wydawało mi się, że sformułowanie 'podpięcie anteny do prądu' jest oczywiste, ale przepraszam, oczywiście podpinam wzmacniacz zintegrowany z anteną. Chociaż w sumie to podłączam zasilacz... Ciekawe czy symetryzator potrzebuje prądu (i czy jest w mojej antenie)...
 • Helpful post
  #9
  irekr
  Moderator
  Sygnału nadawanego z PKiN od sygnału z Łazów nie możesz odróżnić gdyż nadawanie cyfrowe pozwala na synchroniczną pracę kilku nadajników na tych samych kanałach (nawet do kilkudziesięciu). Dla odbiorcy nie ma znaczenia, z którego nadajnika ma sygnał. Nawet odbiór jednoczesny nie jest szkodliwy a nawet sygnały się sumują co poprawia odbiór. Takie rozwiązanie nie jest możliwe w emisji analogowej z uwagi na opóźnienia czasowe.
  Wyłączenie zasilania wzmacniacza anteny pokojowej działa jak włączenie silnego tłumika. jednak dla prawidłowego odbioru taki wzmacniacz trzeba usunąć, gdyż przy bardzo silnych sygnałach (nie tylko telewizyjnych - antena odbiera wszystko łączenie z radiem , telefonią komórkową i innymi nadajnikami) taki wzmacniacz bez zasilania nie tylko jest tłumikiem ale także pasywnym mieszaczem wszystkiego ze wszystkim.
  Symetryzator prądu nie potrzebuje, nawet jest on dla niego szkodliwy. To element pasywny, działający analogicznie jak transformator.
  Antena którą zaproponował powyżej jeden z kolegów jest bardzo dobra, nawet zbyt dobra jak na Twoje warunki. Jest dość duża co w warunkach balkonowych może by kłopotliwe. Istnieje wersja "miniaturowa" tej anteny, sam taką używam na Ursynowie, ale mam widoczność optyczną tak Raszyna jak i PKiN:
  http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_sz...no_periodycznie_dipolowej_mlog_6-60_A4011.htm
  Nie jest ona ideałem, ma kilka niedoróbek ale jest stosunkowo łatwa w instalacji, niewielka i tania. I nie zawiera symetryzatora, który zawsze wprowadza pewne straty, wzmacniacz nie jest potrzebny, bo sygnały są na pograniczu przesterowań.
  Do DVB nadaje się idealnie gdyż ma całkowicie płaską charakterystykę w całym zakresie TV.
  Opisywany zakres to trochę przesada, tak naprawdę pracuje poprawnie tylko w zakresie kanałowym 21-69, kanały 6-12 odbiera dość słabo.
  Stawiasz taką antena na balkonie, ustawiasz na max sygnału i jakości na kanale 29 (POLSAT HD) i pozostałe kanały będziesz odbierał bez problemów.

  Jeżeli na posiadanej antenie pokojowej ze wzmacniaczem i wystawionej na balkon masz siłę sygnału na 10 a jakość poniżej 4, to znaczy że sygnały są po prostu zbyt silne.
 • #10
  modyf
  Level 9  
  irekr - lecą punkciki za pomoc :) kupiłem właśnie polecaną przez Ciebie antenę - wszystkie kanały mają jakość 10, jeśli pod oknem przejeżdża autobus i kilka samochodów spada max. do 8 :D
  Antena którą miałem, dawała jakoś radę, przy autobusach spadało do 3-4, podczas deszczu miałem już zaniki zupełne sygnału.
  Dzięki za info o sumowaniu się sygnałów z różnych odbiorników.