Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proview PK998A model 998AM

21 Lis 2004 23:04 4716 39
  • Poziom 22  
    Witam wszystkich mam problemik z monitorkiem w/w. Nie zalacza sie kineskop-ciemnosc i nic poza tym.najpierw pojawił sie wąski pasek pionowy na srodku kineskopu, po czym probowal sie rozciagnac-tak kilka razy az w koncu sie rozciagnal na caly, ale po chwili "odplynal" w lewo i nastala ciemnosc. Wymienilem Tranzystorki bo były uwalone C5411 na BU 2532AL (zamiennik niby) oraz J512, bezposrednio do niego podpiety rezystorek 13 om i kondziolka ceramika na wszelki wypadek, ktory jest w poblizu. No i nadal Ciemnosc, kontrolka na froncie sie zapala a kineskop Ciemny. Mam obawy czy czasem nie poszedl trafo?? Potrzebuje dobrej Rady no i schemacika jakby kto mial i z checia mi udzielil.Z gory dzieki Pozdrowionka wszystkim ***marrog***
  • Spec od monitorów
    Z Proview'awami jest tak, że przyczyną wszystkich nieszczęść są zimne luty. Zatem pierwsze co powinieneś zrobić to poprawić wszystkie luty w okolicy trafopowielacza i odchylania, a także płytkę na szyjce kineskopu - tą pod dużą ilością blachy. Dalej sprawdź trafopowielacz (rzadko padają) - było na elektrodzie.
    Co do elementów - śmiało możesz wstawić tego BU2532AL, a ten rezytstor stojący przed 2SJ512 to 1.3 Ω, a nie 13 Ω - to duża różnica. Jak wstawiłeś 13 Ω to najpewniej już się spalił.
    Schemat - też jest dostępny na elektrodzie.
  • Poziom 22  
    Witam Dzieki wielkie za podpowiedz bede probowal.No z tym rezystorem to troche jest różnica,No nie bylem pewin czy to jest 13Ω czy jakas inna wartosc, bo troche sie przypalil ten rezystorek i mialem problem z odczytaniem kolorów z paska,a czasem to niektore kolory maja takie odcienie ze mozna je dopasowac do dwoch np braz z pomaranczowym juz mi sie to pare razy zdazylo i jedyny ratunek to mierniczek dopiero on pomogl.Gorzej jak jest spalony i ma przerwe bo tu juz nie pomorze mierniczek. A Schamacik juz tez znalazlem.
    Wielkie dzieki Pozdrowionka marrog,bede walczyl z ciemnoscia.:)
  • Poziom 22  
    Witam ponownie

Zapomniałem dodać ze napiecie na BU 2532AL mam strasznie niskie wydaje mi sie ze za niskie 0,36V teraz nie pamietam na ktorej nozce bo nie mam pod reka monitorka.Bede go mial dopiero w sobote.Ale to napiecie jest takze na wtykach co sa podpiete tam kable od cewki oplatajacej kineskop.

Co to moze byc???

POMOCY

Z gory dzieki za pomoc
    POZDROWIONKA ***marrog*** :)
  • Poziom 13  
    To napięcie napewno masz za niskie. Powinno wynosić conajmniej 70V i więcej zależnie od rozdzielczości. Sprawdź jakie apięcie wychodzi z zasilacza. powinno być ponad 200V i dalej całą linię zasilającą tranzystor końcowy linii tzw. HOT czyli w twoim przypadku BUcośtam.
    Zbyszek
  • Poziom 16  
    witam
    napiecie B+ to 190V i tyle powinienes miec na c przy wypietym hocie. po podpieciu wynosi tak jak napisal kolega ok 70v. odepnij hota i sprawdz to napiecie. jezeli nadal go nie bedzie to zainteresuj sie tym 2sjXXX z ktorego ze srodkowej nogi jest podawane napiecie na hota. przy tym 2sj masz dwa opory ok 1om wiec sprawdz rowniez drogi. jezeli tam bedzie wszystko ok to na dwoch skrajnych nogach feta bedziesz miaal te 190V. mialem przypadek ze fet nie dawal napiecia na c hota bo uwalony byl uklad tda9112 sprawdz go.
    pozdrawiam
  • Poziom 22  
    Witam wszystkich!

Dzieki za szybka odpowiedz.
    Bede walczyl z ta ciemnoscia :)

POZDROWIONKA ***marrog*** :)
  • Poziom 22  
    Witam wszystkich.

Znalazlem, powod tego ze nie bylo napiecia na C5411,to napiecie podawane jest z zJ512 ale na tego tranzystorka napiecie idzie przez rezystor R=2.7 Ω na schemacie oznaczona jest ta linia jako FUSIBLE. Wymienilem ten rezystor,wylutowalem C5411 i napiecie na C pojawilo sie wynosi 200V. Wlutowalem zamiast rezystora 2,7 Ω rezystor 1Ω wszystko dzialalo,dopuki nie wlutowalem C5411,wtedy polecial J512 . Na nim napiecie wynosilo 190V tak jak powinno.Ale nie wiem czy to ze sie spalil nie byla moja wina ze wlutowalem tego rezystora 1Ω, oprocz tego zapomnialem podlaczyc kabla od (cztero koncowe zlacze) cewki oplatajacej kineskop.
    Nie wiem jak to sie stalo ze nie zauwazylem tego kabelka ale porazka :(

Prosze o pomoc czy jak wlutuje nowego J512 to znow mi poleci czy bedzie dzialac? Bo niby juz nic innego nie jest upalone w poblizu HOT C5411. I wydaje sie ze TDA 9112 tez jest dobry.
  • Spec od monitorów
    Przy wstawieniu 1Ω zamiast 2.7Ω nie powinno uszkodzić tego FETa. No ale czasami tak bywa. Zamiast 2SJ512 (200V) możesz wstawić 2SJ449 (250V). Sprawdź dokładnie elementy w okolicy tego FETa - zwłaszcza zenerkę.
  • Poziom 22  
    Witam wszystkich :)

Sprawdzilem tą Zenerke w poblizu FETa i wydaje sie byc dobra ale na wszelki wypadek wstawie nowa.

Sprawdzilem wszystkie elementy kolo FETa i raczej sa dobre.

Sprubuje odpalic na wylutowanym HOT, czy beda napiecia takie jak powinny byc.

Jezeli teraz nie odpali to juz nie wiem co moze byc jeszcze upalonego?

Pozdrowionka ***marrog*** :)

NaRqA :)
  • Spec od monitorów
    Tylko przed włączeniem podłącz jeszcze żarówkę w miejsce HOT - punkty C i E. Przy zmianie rozdzielczości powinny następować zmiany w jasności żarówki, a tym samym i napięcia.
  • Poziom 22  
    Witam wszystkich :)

Mam jedno krotkie pytanko, moze wyda sie Wam to smieszne,ale ilo watowa ta zarowke podlaczyc?? Pytam bo nigdy tak nie robilem a wole pytac niz mam spalic monitorka do reszty.

Z gory dzieki i sorki za tak banalne pytanko :)

NaRqA. :)
  • Spec od monitorów
    220V 40-60W.
  • Poziom 22  
    Witam Wszystkich ponownie.

Wlutowalem nowy rez R683 wart R=2,7Ω (przez niego podawane jest 190V na 2SJ512), Zenerke ZD 603 nie byla spalona ale na wszelki wypadek ja zmienilem oraz wymienilem J512 na ten sam bo wczesniej mi polecial jak wiecie Panowie. Wstawilem zarówke tak jak mi doradzal kolega tzn 220V/40W. Wszystko dzialalo zarówka przygasa jak sie zmienia obraz na ekranie i jasnieje-dziala poprawnie.Wlutuje tylko HOT-a i nawet nie musze wlaczac monitora tylko podpinam go do sieci i w pokoju unosi sie zapach krzemu i slychac tradycyjne cykanie przetwornicy.POLECIAL ZNOW J512.

Co moze byc tego powodem.

Wczesniej nie wspominalem ze mam lekko przytopiony potencjometr VR 601 znajduje sie w poblizu T602, ale ma rezystancje taka jak powinien miec. Upalony byl tylko rezystor R665(chyba nie moge za bardzo odczytac ze schematu) ma on R=130kΩ/0,25W i tolerancje 1%. podejrzewam ze potencjometr sie lekko przytopil od tego rezystorka bo na plycie sa obok siebie.

Co koledzy na to sadza??
    No i co mi doradzicie,co moze byc przyczyna palenia sie J512, bo ja juz trace zapal do tego monitorka.. :(

Z góry dzieki za pomoc.

Narqa :)
  • Poziom 22  
    Witam wsztystkich w nowym roku.

No ja mam nadala problem z moim monitorkiem. Czy ktoś może mi podpowiedzieć co tam moze być jeszcze walnięte że nie chce ruszyć i pali mi ciagle 2sj512 ??.

Z góry dzieki za pomoc

Z Pozdrowieniami ***marrog*** :)

NaRqA :)
  • Spec od monitorów
    Skoro pali ciągle tego 2SJ to zlikwiduj zwarcie za nim i wymień zenerkę (lub inna diodę) w bramce.
  • Poziom 18  
    Witam wszystkich.
    Mam podobny problem w tym monitorze, a mianowicie to w dwóch egzemplarzach. Jest dokładnie to samo co kolega opisuje z tym że u mnie na podpiętej żarówce nie przełącza się rozdzielczość .
    Mam zamiar własnie z tym walczyć . jeśli ktoś miałby jakieś dodatkowe sugestie to pomoc mile widziana
    Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Witam
    Mój egzemplarz zachowuje się identycznie. Uwalony był 2SJ i 2SC. Po wymianie SJ , test na żarówce przebiegał bez problemu. Wymieniłem elektrolity, sprawdziłem podejrzane elementy.
    Po wlutowaniu 2SC , elementy uszkodziły się znowu.
    Odstawiłem go na razie na półkę.
  • Poziom 14  
    Czy naprawdę nikt na elektrodzie nie rozpracował tej usterki?
    Jaka jest pierwotna przyczyna tej awarii?
  • Spec od monitorów
    W tych monitorach wszystko zaczyna się od zimnych lutów. Potem lecą elementy. Pytanie jak zachowywał się monitor na żarówce. Do sprawdzenia kondensator powrotu, tranzystory i kondensatory w korekcji S.
  • Poziom 14  
    Miałeś rację.
    Jeszcze wczoraj gruntownie przejrzałem wszystkie elementy w okolicy hota a także przelutowałem wszystkie punkty, szczególnie te mostki z drugiej strony laminatu.
    Potem żarówka w szereg z hotem ,ledwie swieci. Wszystko na wprost i jest OK.

Zgadzam sie z ocena, że wszystkie problemy w tym modelu zaczynają się od zimnych lutów.
  • Poziom 26  
    i też juz kiedy ś o tym pisałem - uwaga na klej. właśnie w tych okolicach 2sj potrafili nawalić kleju który zagryzał oprniczek (chyba ten 130 k o którym pisałeś) co powodowało walenie reg. b+ na maxa i takie uszkodzenia. ja zawsze naprawę zaczynam od zeskrobania i zrobienia porządku właśnie tam. po za tym żimne luty i przejścia w tym nieszczęśliwym druku dwustronnym...
    ta uwaga tak dla początkujących.
    pozdrawiam.
  • Poziom 22  
    Witam Ponownie!!!

Ja nadal nie naprawiłem swojego monitorka :(

Mam pytanko chyba bardzo prymitywne ale prosze o odpowiedź.:)

Gdzie mam szukać kondensatora powrotu i tranzystorków i kondensatorków w korekcji S.
    Jezeli miałby ktoś chwilke czasu i ochotę to prosiłbym o odpowiedź.

A zapomniałem dodać ze miedzy baza a emiterem na HOT mam ok 2Ω,nawet jak go wylutuje. Oprócz tego w otworze na śrubke jest lekko przypalony tzn na srubce jest widoczny pylek.Ale jak go badam miernikiem na DIODy to nie ma zawarcia miedzy nozkami.Czy mam go wymienić na nowy?? Czy to moze być przyczyną palenia się mojego 2SJ512 (bo przypomne ze test na zarowce przebiega bezproblemowo,pali sie 2SJ512 jak wlutuje HOTa na swoje miejsce).

Z góry wielkie dzięki :)

• Spec od monitorów
    Skoro między bazą a emiterem masz 2Ω nawet po wylutowaniu, to HOT do wymiany.
    Kondensatr powrotu - to ten na 1600V wpięty między kolektor a masę HOT. W tym modelu są dwa połączone równolegle.
    Korekcja S - tranzystory FET i właczone w kolektor kondensatory. Jest ich chyba 6 sztuk obok siebie.
  • Poziom 22  
    Witam Serdecznie!!!!

Sprawdziłem Korekcje S i tranzystory są dobre i kondensatorki wydawają się też dobre.
    Dla pewności wymienie kondensatory powrotu (ozn. na schemacie jako C631 C632)Przyczyną zwarcia miedzy emiteram a bazą była dioda D607 i do niej wpiety rownolegle rezystor R630 gdyż ma on rezystancje 1Ω a na nim jest napisane 1ΩK 5W (czyli powinien miec 1kΩ tak???) po wylutowaniu samego rezystora rezystancja wzrosla do 33Ω czyli tyle ile ma R632..(Czy jest OK??)

Teraz chyba powinno ruszyć :)

Dzieki za odpowiedzi i zainteresowanie :)
    Pozdrawiam ***marrog***
  • Spec od monitorów
    Taki powinien tam być ten rezystor - 1.2Ω. Zerknij na schemat.
  • Poziom 18  
    Jezeli test z zarowka jest okelementy w okolicy HOT wygladaj na dobra sprawdz tak jak kolega wczesniej pisal wlacz zarowke w szerag z HOT-em. Powinna sie lekko swiecic. Jezeli zapali sie mocno to znaczy ze hot powoduje przeciazenie B+regulatora i dlatego ci leci 2sj512. Mi to wyglada jakbys mial ubitego HOT-a. Spotkalem sie z takimi przypadkami ze tranzystor BU na mierniku wykazywal prawidlowo ale jak mu sie dalo napiecie pomiedzy C i E to od wartosci okolo 35 V zaczynal przewodzic pomimo tego ze baza nie byla spolaryzowana.
  • Poziom 22  
    Witam Serdzecznie!!!

Wstawiłem nową diode D607 i kondensatory powrotu oraz nowego HOTa,ale boje sie włączać gdyż na wylutowanym HOT mam miedzy baza a emiterem nadal rezystancje rzedu 1Ω czy to datego ze rownolegle do diody D607 wpiety jest tam rezystor R630 R=1Ω/5W ?? Czy taka rezystancja (dla mnie to jest zwarcie) ma tutaj być??

Dzieki za odpowiedz

pozdrawiam ***marrog***
  • Spec od monitorów
    Popatrz wyżej!!! Przecież juz napisałem, że tak ma być.
    A tak na marginesie - od kiedy 1Ω to zwarcie? Dla mnie zwarcie to 0Ω (ZERO OM).
  • Poziom 22  
    Witam

Dzieki za błyskawiczna odpowiedz.Widze ze musze sie duzo nauczyć od kolegów :)
    Test na zarowce na wylutowanym HOT przebiega bez zarzutów.Wiec wstawiam HOT na swoje miejsce i patrze co sie stanie.

Az sie boje :)

No i wszystko gra tzn juz nic mi nie pali :)

Ale nadal nie mam obrazu na ekranie,caly czas jest czarny,jak odłącze od grafiki to dioda na panelu gasnie (czyli jest oki) ale jak podłacze sie zapali ale obrazu nie ma.Co moze byc tego przyczyną?Jak go kupilem to bylo napisane ze cos jest nie tak z kablem od obrazu.Sprawdze go.

Ale czy moze byc inna przyczyna - jakas powazniejsza niz kabelek??

pozdrawiam ***marrog***