Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kabel do telefonu - jaki zastosować?

cipher 24 Sie 2011 21:00 12582 8
    cipher
    Poziom 2  
    Witam serdecznie,

Zaznaczam na początku, że nie za bardzo się na tym znam, więc proszę o wyrozumiałość.
    Muszę wymienić kabel, który idzie z balkonu (gdzie doprowadzony jest kabel ze słupa) do gniazdka telefonicznego. Czy ktoś może mi powiedzieć, jaki to ma być kabel? Nie mam w tej chwili możliwości sprawdzenia na własną rękę. Na balkonie z tego co pamiętam są dwa kabelki, niebieski i czerwony, od nich muszę doprowadzić kolejny aż do gniazdka.

Z góry dziękuję za pomoc
    kazik70
    Poziom 28  
    Powiedz w sklepie że chcesz kabel telefoniczny. A tak w ogóle to na każdym będzie działać.
    T502
    Poziom 15  
    Zakładam, że ma być jeden numer w tym kablu. Wystarczy w tej sytuacji zwykły przewód dwużyłowy (nawet elektryczny-nie ma tu specjalnych wymagań). Jednak jeżeli masz kupić kabel, to lepiej przewód telefoniczny (w sklepie powiesz, że chodzi o przewód do instalacji telefonu, to dadzą odpowiedni), dzięki odpowiedniemu skręceniu żył eliminuje się przesłuchy szkodliwych sygnałów. Ma to szczególnie znaczeni gdy w jednym kablu płynie kilka sygnałów, ale z kontekstu twojego postu wnioskuję, że tu chodzi tylko o jeden. Kolejność podłączenia żył nie ma znaczenia, jednak dla estetyki samego połączenia ja zawsze starałem się łączyć kolor w kolor, nawet przewody jednoparowe. Ale jeśli kupisz kabel o inny kolorze żył, nie musisz się tym przejmować, ważne tylko, żeby zapewnić dobrą izolację od wilgoci (pisałeś, że połączenie ma być na balkonie).
    cipher
    Poziom 2  
    Witam, dziękuję za odpowiedzi.
    Czy taki kabel ma jakieś konkretne oznaczenie?
    I czy zlutowanie tego, otoczenie izolacją termokurczliwą i umieszczenie w puszce wystarczy?
    Numer jest jeden, do tego internet 6 mb/s, jeśli ma to znaczenie.
    T502
    Poziom 15  
    Lutować nie trzeba (nawet lepiej nie lutować-połączenia lutowane źle znoszą silne mrozy). Takie przewody można po prostu skręcić ze sobą (wbrew pozorom, to bardzo skuteczne połączenie). Można też zastosować kostkę elektryczną ze śrubkami. Ale najbardziej elegancko i skutecznie byłoby (można zapytać w sklepie elektrycznym) zastosować złączki typu Scotchlok (zabrać kawałek przewodu i pokazać jaki przekrój ma być łączony). Puszka nie musi być hermetyczna, ale jeśli będzie to też nic się złego od tego nie stanie. Ważne tylko, że gdyby tam miała możliwość dostać się wilgoć, to dobrze byłoby nie uszczelniać dolnej części, żeby ewentualna woda mogła odpłynąć (ważne szczególnie w przypadku połączeń skręcanych).
    puszak
    Poziom 28  
    Kolego nie słuchaj poprzedników którzy piszą o byle jakich kablach, oni nie wiedzą co to wysoka częstotliwośc.
    Kup kabel YTKSY np. 1x2x0,5 i najlepiej do tego od razu łączniki UY2. Jeżeli nie będzie takiego kabla, od biedy można zastosowac skrętkę komputerową. Jeżeli nie będzie łączników polutuj zabezpiecz przed wilgocią.
    pozdro
    kazik70
    Poziom 28  
    Dobra, dobra kolego, to chyba nie mieszkałeś w starym budownictwie, gdzie kabla telefonicznego nie było, każdy kładł co miał. Problemów nigdy nie było.

A co do wysokich częstotliwości
    Kabel do telefonu - jaki zastosować?

to faktycznie strasznie wysokie :lol:
    cipher
    Poziom 2  
    Dzięki za porady Panowie, wymieniłem dziś i wszystko działa jak należy - póki co. Mam nadzieję, że tak pozostanie.
    Jeszcze raz dzięki wielkie.
    T502
    Poziom 15  
    Ech, nie będę komentował porad specjalisty od w. cz. YTKSY to po prostu kabel do instalacji telefonicznych. (już nie pamiętam ile kilometrów tego kabla położyłem przez lata pracy w branży telekomunikacyjnej), podczas gdy UY2 to właśnie jedna ze złączek typu Scotchlok. Jeżeli ktoś, jak kolega cipher, napisał, że nie bardzo się na tym zna, to rozmawiajmy z nim po ludzku, językiem, który zna, tak, żeby zrozumiał. Podzieliłem się jedynie moim doświadczeniem zawodowym. Jeżeli ktoś chce na ten temat teoretyzować, to ja się wycofuję, bo takie dyskusje nie mają końca. Moje rozwiązanie proste? Aber es funktioniert.