Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zawór korektor hamulcowy przyczepy regulacja

27 Sie 2011 21:01 18082 9
 • Poziom 9  
  Witam.
  Czy ktoś z obecnych na forum może mi wytłumaczyć, jak chłop krowie na rowie, do czego służą śruby regulacyjne i jak regulować zawór hamulcowy przyczepy?
  Zawór korektor hamulcowy przyczepy regulacja
 • Pomocny post
  Specjalista - DAF Trucks
  Proszę bardzo.
  Nie dotykaj śruby regulacyjnej 3, gdyż jest to tylko do regulacji w trakcie produkcji i służy do regulacji skoku membranki w zaworze przekaźnikowym (tym na górze), który jest integralną częścią całości.
  Śrubą nr 2 regulujesz maksymalne ciśnienie do siłowników, jakie zawór regulacyjny może osiągnąć (czyli przy maksymalnym obciążeniu przyczepy).
  Śrubą nr 1 regulujesz ciśnienie na wyjściu do siłowników w funkcji obciążenia - czyli ile bar wychodzi z kanału nr. 2, jak ciśnienia z poduch wahają się (kanały 41 i 42) tą śrubą regulujesz ile ciśnienia powietrza będziesz miał na siłownikach, jak np. tylko załadujesz przyczepę 2 tony, 3 tony itd, aż do maksymalnego ciśnienia .

  W amatorskich warunkach (gdzie nie masz rolek do mierzenia siły hamowania), możesz jedynie z grubsza wyregulować przez założenie zaworu, podłączenie przyczepy do solówki, załaduj solówkę i przyczepę po tyle samo.Przejedź się używając hamulca.
  Patrz, które hamulce blokują się wcześniej, tzn. w solówce, czy w przyczepie. Sprawdź, czy hamulce przyczepy nie są bardziej gorące, niż w solówce.
  Przyczepa powinna hamować pierwsza, tzn. jak hamujesz, nie powinna pchać solówki.
  Najlepiej mieć dane regulacyjne producenta osi lub przyczepy. Tam jest wykres ciśnienia na siłowniki w funkcji obciążenia przyczepy.
  Reguluj śrubę tylko przy zwolnionym hamulcu nożnym.
 • Specjalista - układy wtrysku Diesel
  Proste pytanie prosta odpowiedź. Do obliczeń potrzebny jest program WABCO LSV (version 1.70) do pobrania na stronie wabco-auto w dziale serwis i wsparcie.
  Podajesz rodzaj osi jakie posiada "poduszki" a wszystkie nastawy będziesz mieć w obliczeniach.
  Resztę opisał kolega powyżej :-D
  tak wygląda zrzut programu:
  Zawór korektor hamulcowy przyczepy regulacja
 • Poziom 9  
  Dziekuje za szybka odpowiedz. Mam jeszcze jedno pytanie gdzie reguluje sie wyprzedzenie hamulcow przyczepy?
 • Specjalista - układy wtrysku Diesel
  Jeśli na EBS to tylko w sterowniku auta. W starszych autach z ABS i tylko w niektórych wersjach kręciło się "przyczepowym".
  Ważne aby też rozróżniać co to jest wyprzedzenie a co korekcja siły hamowania, i czym i gdzie to mierzyć, bo 80% mechaników tego nie rozróżnia!
 • Poziom 9  
  Nie nie chodzi mi o wyprzedzenie. Aha czyli w moim wypadku odpowiada za to EBS (MAN TGA )
 • Specjalista - DAF Trucks
  serwis_gh napisał:
  Ważne aby też rozróżniać co to jest wyprzedzenie a co korekcja siły hamowania, i czym i gdzie to mierzyć, bo 80% mechaników tego nie rozróżnia

  DOKŁADNIE!!! Wreszcie jeden na forum, który to wie.A mało takich.
 • Specjalista - układy wtrysku Diesel
  buttiewtz82 napisał:
  Nie nie chodzi mi o wyprzedzenie. Aha czyli w moim wypadku odpowiada za to EBS (MAN TGA )

  ... za wyprzedzenie oraz korekcję siły hamowania, ponieważ naczepa lub przyczepa koryguje te ciśnienie w zależności od obciążenia zaworem takim jak u góry na fotce
 • Poziom 22  
  Witam.
  Wyprzedzenie przyczepy w tradycyjnym układzie hamowania reguluje się na zaworze hamowania przyczepy w przyczepie lub na zaworze sterowania przyczepą w aucie ( w EBS auta poprzez zmianę wyprzedzenia zapisanego w sterowniku auta). W korektorze ze zdjęcia jeszcze reguluje się położenie zderzaka wewnątrz na sprężynie. kompletną regulację robi się w oparciu o tabliczkę z nastawami umieszczoną na ramie przyczepy. Program wabco jest pomocny jak ktoś ma o tym pojęcie. Wystarczy, że z wyliczeń wyjdzie inna grubość sprężyny czy inna ilość elementów dystansowych w sprężynie i już nie wyjdą ciśnienia. Poza tym potrzebne skalibrowane 3 manometry do pomiaru sterującego, w zawieszeniu i wyjściowego.
 • Specjalista - DAF Trucks
  do: gucio~1 Dzięki Sherlocku, ale kolega Serwis gh już parę postów temu to wszystko już napisał.