Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pasta termoprzewodząca na procesor -jaka najlepsza?

Kaligula84 28 Aug 2011 11:28 13974 17
    Kaligula84
    Level 9  
    Witam ,
    z racji tego ze absolutnie nie znam sie na pastach termoprzewodzących postanowilem zapytać was w wiekszości ekspertów która pasta jest najlepsza bedzie użyta do Konsoli Ps3 60GB czyli tej z pierwszego wydania ktora to najbardziej sie grzała . Z tego co wyczytalem to niby Arctic Silver jest dość przyzwoita nie jest droga a przy tym niby wydajna... jednak cena dla mnie nie gra roli moge i wydac 100zl na pastę czytalem troche o pascie Coollabolatory (plynny metal) ze niby jest jedna z najlepszych ale zarazem a pastach diamentowych .... Zresztą nie ważne, jaka pasta jest Najlepsza i bedzie sie spisywać najlepiej

Pozdrawiam
    Kamil
  • Helpful post
    Foxtrott
    Level 34  
    Mam nadzieję, że ten artykuł w pełni odpowie na Twoje pytania :
    http://pclab.pl/art24195.html
    Data co prawda 2007, lecz widać czym się kierować podczas wyboru dobrej pasty.
    Tutaj nowszy artykuł:
    http://chlodzenie.net/reviews/wielki-test-past-termoprzewodzacych-odslona-druga/
    Ze swojej strony polecam wypolerować radiator.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic984222.html#5020922
  • Helpful post
    daavid117
    Level 42  
    Coollaboratory Liquid Ultra jest aktualnie najlepszą pastą termoprzewodzącą. Ciężko się ją jednak nakłada, trzeba mieć wprawę. O czyszczeniu elementów z pozostałości tej pasty nie wspomnę. Zalman STG-2 nie kosztuje kroci, dobrze się nakłada i ma bardzo dobre właściwości termoprzewodzące. Wybór należy do Ciebie.

W przypadku PS3 nałożenie Coollaboratory wydaje się dość logicznym posunięciem ponieważ ta pasta nie traci swych właściwości, nie zużywa się, nie wysycha.
    Kaligula84
    Level 9  
    Powiem tak sam tego nie będę nakładał zaniosę konsole do serwisu i bedą musieli wykonać usługę na miejscu wiec pasta tym lepiej by byla najlepsza jak wspomniałem wyżej cena nie gra roli , Aha jeszcze jedno wyczytałem ze pasta Coollaboratory Liquid Ultra nie nadaje sie do radiatorów aluminiowych ponieważ niszczy powierzchnię a czy czasem PS3 niema aluminowych radiatorów... ?
  • Helpful post
    daavid117
    Level 42  
    Kaligula84 wrote:
    Aha jeszcze jedno wyczytałem ze pasta 8-)laboratory Liquid Ultra nie nadaje sie do radiatorów aluminiowych ponieważ niszczy powierzchnię

To prawda, ale jaki radiator ma PS3 niestety nie wiem.
    _haker_1
    Level 32  
    Szczerze to roznica w temperaturze pomiedzy zwykla pasta a jakimis cudami to moze 3-5st. Nie widze potrzeby w marnowaniu pieniedzy zeby miec kilka stopni mniej. Dla swietego spokoju mozna kupic arctic silver 5 - ja od dobrych kilku lat uzywam tego co akurat mam pod reka, arctic silver/ noname silver/ silikonowa. Jesli jest dobrze nalozona to roznica bedzie znikoma. Lepiej kupic byle co i lepszy radiator czy zainwestowac w WC niz na odwrot.
    szaleniec
    VIP Meritorious for electroda.pl
    _haker_1 wrote:
    Szczerze to roznica w temperaturze pomiedzy zwykla pasta a jakimis cudami to moze 3-5st.
    I to w przypadku TDP grubo powyżej 100W.
  • Helpful post
    leven
    Level 36  
    Do konsoli wystarczy w zupełności STG2, MX2/3/4, CHill Factor/2, PK1 ......
    CLP i CLU, są stosowane w ekstremalnych chłodzeniach CPU i GPU i jest bardzo wymagająca pastą co do metalu z jakiego jest wykonany radiator/ihs procesora, metody nakładania i czyszczenia.

Zostałbym przy konwencjonalnych pastach jak już wcześniej wspomniano.

CLU jest pastą o bardzo dziwnej konsystencji, która powoduje powstawanie grudek i dosłownie "wsiąka" w smarowane powierzchnie.
    Za to CLP jest zawsze błyszcząca i długo jest w takim stanie, chyba, że mamy bardzo porowatą powierzchnie chipu/stopki chłodzenia, wtedy też "znika".

Zachodzi też krystalizacja CLP i CLU i jest to zależne od jakości metalu na chipie/stopce chłodzenia.

Niestety tego nie wie żaden użytkownik, bo niby skąd, dla tego CLP jak i CLU nakładamy tylko na powierzchnie z najlepszej miedzi technicznej, niklowanej lub specjalne stopy (stosowane w IHS procesorów).
    Kaligula84
    Level 9  
    Kupiłem pastę IC Diamond konsola teraz chodzi cicho i pzyjemnie :)

Dziękuje za pomoc i pozdrawiam
    Boski19
    Level 19  
    polecam od siebie ZALMAN STG-2 świetna. Temp. procka spadły o kilka stopni;)
    lesniczy4
    Level 10  
    Popieram kolegę wyżej. Jest po prostu Rewelacyjna
    Gawior22
    Level 19  
    Zalman STG-2 miałem dwa opakowania i powiem, że jest dobra i tania, ale bardzo, bardzo szybko wysycha. Kolejny razu już nie użyje tej pasty. Już Arctic Silver 5 dłużej zachowywała większą płynność.

Ja polecam pastę Noctua NT-H1, pasta nie wymaga wygrzewania. Nie wysycha i nie zmienia swojej gęstości. W moim przypadku była lepszą pastą od STG-2 i można tu wykluczyć, błąd w nakładaniu, bo jedną i drugą kilkanaście razy nakładałem ( NT-H1, to już 3 sztuka i jeszcze trochę mam ) i używałem z różnymi chłodzeniami.
    Używam jej dla siebie, jak i u osób którym składałem zestawy, naprawiałem itp.

NT-H1 mam nałożoną na praktycznie wszystkie podzespoły w komputerze ( GPU, CPU, MoBo, Pamięci ). Kolejną pastą jaką kupię też będzie NT-H1[/b]
    zgf1
    Level 23  
    Quote:
    Zalman STG-2

Mam tą pastę ale nie polecam, odtłuszczony procesor, gdy ją nakładałem po prostu nie przylepiała się do niego, bardzo jakaś twarda(plastelina)... Z wszystkich past najmilej wspominam ceramique.
    daavid117
    Level 42  
    zgf1 wrote:
    bardzo jakaś twarda(plastelina)
    To miałeś przeterminowaną, bo ta pasta jest wybitnie płynna. Ostatnio nakładałem już parę razy.
    zgf1
    Level 23  
    A nie mówisz czasem o STG-1 która jest istotnie płynna?

Hmm kupowałem w Komputroniku i od razu nakładałem, w porównaniu z ceramique to jest plastelina, trochę pomogło podgrzanie pasty i CPU, ale na zimno tego nie sposób rozsmarować - odkleja się od proca/rdzenia karty.
    daavid117
    Level 42  
    zgf1 wrote:
    A nie mówisz czasem o STG-1 która jest istotnie płynna?
    Nie. Mam tu na biurku tubkę - jest naprawdę płynna.
    Karaczan
    Level 41  
    STG-1 sie bawilem, fajne pasty. STG-2 niestety w lapach nie mialem.
    Arctic Silver 5, pasta ok, dobra, ale bez rewelacji.
    Arctic Ceraique, troche gorsza od Silver ale ma ta zalete ze nie przewodzi pradu, w paru zastosowaniach nie przewodnictwo elektryczne jest kluczowe ;)
    ChillFactor2, dobra pasta jednak trudna w nakladaniu, taka konsystencja plastelinowata (nie przewodzi pradu).
    Odkad odkrylem pasty Coollabolatory (plynne metale) innych nie stosuje, chyba ze na radiatorach Alu, badz majace nie przewodzic pradu.
    Ponoc dobra "zwykla" pasta sa pasty IC Diamond, ale tez w lapach nie mialem (nie przewodzi pradu, wyniki niewiele gorsze od past Coollaboratory).