Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ IR2130 do ster. IGBT- zewnętrzne elementy

zbrozw 06 Wrz 2011 13:49 3567 6
  • #1 06 Wrz 2011 13:49
    zbrozw
    Poziom 9  

Witam,
    sterownik tranzystorów IGBT typ IR2130 wystepuje w aplikacjach w dwoch wariantach:
    1. z kond. 10uF boodstrap i rez na bramkę 33ochm (lub nawet mniej lub bez niego),
    2. z kond. 0,33uF boodstrap i rez na bramkę 100ochm i rez na emiter 47ochm,

Czym się one różnią i który byłby lepszy przy sterowaniu (f pwm około 4kHz) oraz tranzystory IGBT IRG4PC30UD (I=3..5A).

Buduje falownik jednofazowy i uszkodził sie jeden ze driverów wyjścia (HO2):cry:, nie wiem, czy to przypadek (poszadł zaraz po włozeniu i ma zwarcie Vb2-Vs2 - może był wadliwy lub uszkodzony...). Układ kluczy IGBT mimo, że jest na 220V uruchamiam na zasilaczu niskiego napięcia (od laptopa = 19V), ale to chyba nie powinno być przyczyną awarii... Jak bedzie działał prawidłowo to przełączę na wyższe... (jeszcze chce pożyć :D). Sterownik pwm jest na 89S4051 i działa ok - spr. na kluczach "klasycznych" - BD139/BD140.

Byc moze przyczyna tkwi w niewłaściwym układzie boodstrap???
    Pozdrowienia
    Zbyszek

• #2 07 Wrz 2011 22:51
    mikomir
    Poziom 15  

Witam,
    Swego czasu również budowałem jednofazowy falownik (włącznie z paleniem driverów i tranzystorów IGBT). Pierwsza sprawa to płytka drukowana - odpowiednie prowadzenie ścieżek. Proponuję druk wykonać na bazie dobrze pracującego układu (podejrzeć gdzieś i skopiować) lub o ile dobrze pamiętam w pdf IR21XX są pokazane widoki druku.
    Druga sprawa: jeżeli w obwodzie obciążenia tranzystorów jest indukcyjność z rdzeniem ferro to na uszkodzenia ma wpływ: jakość nawinięcia uzwojeń oraz szczelina powietrzna w rdzeniu jeżeli takowa występuje.
    Czy falownik to może praca dyplomowa na UPT w Bydgoszczy ? :)
    Pozdrawiam

• #3 09 Wrz 2011 00:18
    zbrozw
    Poziom 9  

Witam,
    układ na razie jest na płytce uniwersalnej, ale faktycznie zmieniłem położenie kond. 10uF przy samym scalaku oraz dodałem do nich 100nF. Scalak ewidentnie jest uszkodzony, działa tylko jedna połowa mostka, zamówiłem nowe...:D.
    Co do UTP to kończyłem, ale 1992..:D - ATR.... Fajna uczelnia, nie wiem jak teraz, ale raczej chyba pozytywnie. Elektronika nadal pozostała moja pasją, pracą nie do końca... Dotychczas robiłem szereg projektów z automatyki i sterowania, ale falowników nie ruszałem. Czas sie pobawić... Co do filtru wyjściowego, to raczej przy silnikach ich sie chyba nie stosuje, ale może sie mylę. Zasadniczo ma to być mały falownik (regulator obrotów wentylatora przemysłowego) około 3..5A. Sam sterownik z pomiarem temp radiatorów, prądu, motbus itp już mam prawie gotowy na moim ulubionym proc.'51 (89S4051 ma wbudowany sprzętowy pwm). Rakieta to nie jest, ale na jednofazowy sterownik się nada.

• #4 21 Wrz 2011 19:11
    zbrozw
    Poziom 9  

Witam,
    jeszcze jedno pytanko:
    Czy IR 2130 można przetestować łącząc Vs1 , Vs2, Vs3 na masę i sprawdzając przebiegi na wyjściu (bez tranz. IGBT i na niskim zasilaniu tj. bez +400V)???
    Na wej. /LIN1 i /LIN2 podane są przebiegi prostokątne o wypełnieniu 50%, przeciwstawne, natomiast na /HIN1 i /HIN2 przebieg PWM (paczki - raz na HIN1, raz na HIN2) do sterowania "górą" kluczy tranz. IGBT. Na wyjściu powinny w/g mnie być przebiegi +15V prostokąt i paczki PWM.
    Nie wiem tylko. czy taka konfiguracja nie uszkodzi IR2130.
    Jeżeli ktoś to spr. proszę o informację...

• #5 14 Paź 2011 22:21
    jantronik
    Poziom 11  

Witaj zbrozw.
    Chciałbym dowiedzieć się jak Ci poszło z falownikiem.
    Próbuję zdobyć jakieś konkretne informację na temat falowników,
    ale jakoś nikt się nie kwapi aby pomóc.
    Pozdrawiam.

• #6 19 Paź 2011 22:43
    zbrozw
    Poziom 9  

Witam,
    wszystko fajnie działa. Sygnał ster. podałem przez transoptor typ 2630 bezpośrednio na wej 2+7 (HIN1 i LIN3) 4+5 (HIN3 i LIN1) IR2130 - jak przy ster. kluczy tranzystorowych. Układ działał na 20V (halogen 50W - 3A) i działa (jeszcze... :D ) na 230V. Obciążałem halogenem i silnikiem wentylatora (około 100W, większego nie mam... :D. Muszę jeszcze pokombinować nieco nad filtrem wyjściowym, bo nieco piszczy sam silnik. myślę, że mały dławik i kond. rozwiążą problem. Steruje silnik zarówno w funkcji U/f=const i samą reg.U przy stałym f=50Hz, ale nie dostrzegam różnicy. Jeszcze się nieco pobawię,ale ogólnie działa nieźle. Co do schematów to prześlę, proszę o info na adres: zbrozw(malpa)wp.pl

Układ IR2130 do ster. IGBT- zewnętrzne elementy Układ IR2130 do ster. IGBT- zewnętrzne elementy Układ IR2130 do ster. IGBT- zewnętrzne elementy

• #7 25 Paź 2011 00:04
    zbrozw
    Poziom 9  

Witam,
    nie wiem czy kogoś to interesuje, ale jakoś sobie poradziłem z piszczeniem silnika, po prostu zwiększyłem częstotliwość pracy PWM x 2 tj na 8kHz. Dla 89S4051 wystarczy tylko podwyższyć szybkość cyklu procesora (MOV CLKREG,#1 ;CLK x 2 [12MHz=24MHz]). Składową w.cz wytłumiłem dławikiem przeciwzakłóceniowym z kompensacją prądu oraz niewielką pojemnością (parę nF). Co prawda na wyjściu jest niezłe "siano" a nie sinus, ale silnik działa płynnie. Ładnie działa zabezpieczenie przeciwprądowe IR2130, jak sie podłączy za dużą pojemność.
    Zapas mocy jest znaczny, bo wszystko jest zimne, obroty silnika zmieniają sie płynnie. Nie wiem czy jest senes kontrolować temp. przy tak małych mocach (1..5A), ale chyba wykorzystam ADC od pomiaru prądu też do kontroli temp.

Dodatkowo do pomiaru prądu wykorzystałem wyj wzm. oper. PIN10 IR2130. Na razie podłączyłem przez mały filtr miernik wychyłowy (ze starego wzmacniacza... to były czasy, nikt nie myślał o falownikach tylko o wzmacniaczach m.cz... :D ).

Pozdrawiam,
    Z.R.

Poniżej nowy model z 2013r. - bardziej już zminiaturyzowany i bezpieczny...
    Zawiera pomiar temp. radiatorów i opcje chłodzenia went.,pomiar przeciążenia, test termika silnika (przegrzanie odbiornika), regulacje klawiatura i nap. 0-10V 0-5V (izolowane galwanicznie od sieci). Modbus jako moduł dodatkowy.

Układ IR2130 do ster. IGBT- zewnętrzne elementy Układ IR2130 do ster. IGBT- zewnętrzne elementy Układ IR2130 do ster. IGBT- zewnętrzne elementy

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME