Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekształtnik 320VDC na 230VAC sin 50Hz 1-fazowy na IR2113

17 Gru 2007 21:43 29511 52
 • Poziom 28  
  Mam pytanie, na jaką wartość napięcia musi być przewidziany kondensator/y/ między 5 i 6 "nogą" tego układu. Mimo pilnych poszukiwań w katalogach nie znalazłem żadnych informacji. Układy sterują H-mostek w przetworniku 320 VDC na sinus.
  Pozdrawiam 9gmv
 • IGE-XAO
 • IGE-XAO
 • Poziom 18  
  Na tym kondensatorze jest napięcie mniej więcej prostokątne pp 330V
  Więc ja wstawiłbym przynajmniej na 500V

  Leszek
 • Pomocny post
  Poziom 41  
  Witam
  Wystarczy 1µF na 25V. Ładuje się on napięciem VCC gdy dolny tranzystor przewodzi. Następnie napięcie z tego kondensatora służy do wysterowania górnego tranzystora. Dioda ładująca ten kondensator musi być bardzo szybka np. BA159
 • Poziom 28  
  Witam. Ja też od paru tygodni żyję z "mieszanymi" uczuciami, jednego dnia wydaje mi się że wystarczy 25V, a potem po kolejnej analizie układu wychodzi mi, że jadnak 400V! i tak w kółko. Układ pracuje poprawnie ale przy napięciu 100VDC wyżej się boję!! A przebiegu na "górnym piętrze" nie mam za bardzo jak pooglądać. Diody to STTA1206. Mam kondensatory 10µF/400V, ale są większe niż cały przetwornik + radiator. Jak nic się nie wymyśli to je zastosuje ale to trochę "nieelegancko", jeśli sugestia kol. Dar.El by się sprawdziła.
  Pozdrawiam 9gmv
  PS. katalogowo zalecają 10µF + równolegle 0.1µF
 • Pomocny post
  Poziom 17  
  pewnie ,że niskonapięciowe wystarczą. przecież to bootstrap którego zasadę opisał Ci Dar.El
 • Poziom 28  
  OK Dzięki!!
  9gmv
 • Poziom 41  
  Witam
  Nie zapomnij o układach gaszących przepięcia i nie przesadzaj z szybkością przełączania tranzystorów. Jeśli szybkość przełączanego napięcia przekroczy to co scalak jest w stanie wytrzymać, to buuum!
 • Poziom 41  
  Nie chodzi mi z jaką częstotliwością przełączasz, tylko o szybkość zmian napięcia podczas przełączenia. W PDF podane jest ile wytrzyma max IR2113, poszukaj. Po przekroczeniu tego parametru, scalak padnie a za nim tranzystory. Nie dawaj zbyt małych rezystorów na bramki i daj gasiki RC po stronie pierwotnej i wtórnej.
 • Poziom 28  
  Wychodzi, że mam ok. trzykrotny zapas IR2113 ma dopuszczalne dVs/dt 50V/ns, zmiana na wejściu sterownika nie będzie krótsza niż 20ns H-L, L-H , tak to przynajmniej widzę na oscyloskopie, tylko to o niczym nie świadczy, bo to nie układy analogowe. Nie kojarzę tylko gasika na wyjściu, czy "uwiesić' na S-D diody zenera na każdym z czterech MosFetów mostka?? Ciekawi mnie co się będzie działo po podłączeniu jako obciążenie transformatora, albo silnika 1-fazowego z kondensatorem!!??
  Pozdrawiam
 • Poziom 39  
  Ja do IR2110-13 daję 10uF/25V + 100n SMD. Z tymi diodami 12A nieźle przesadziłeś :)
  W standartowych zastosowaniach na pewno nie przekroczysz dVs/dt, pojemności złączowe mosfetów skutecznie ograniczają szybkość narastania napięcia.
 • Poziom 28  
  Diody użyłem takie bo leżały na biurku, a przesyłka kurierska z TME była by za droga /nie diody/.
  U mnie pracuje 4x3 czyli w sumie 12szt. STP10NK60 ; 1340pF G-S i 50-70nC dla jednej sztuki . Dlatego też sądzę że 4000pF to się tak szybko nie 'przeładuje"
  Pozdrawiam
 • Poziom 42  
  Pojemność G-S nie jest istotne - o wiele większą rolę gra pojemność millerowska. W praktyce i tak łatwiej liczyć z ładunku całkowitego.
 • Poziom 28  
  W moim wypadku sumaryczne nC jest w granicach 150-210nC trzy MosFety równolegle i wydaje mi się że to górna granica tego co IR2113 może "przerobić" . Układ działa, bez obciążenia pobór 320VDC praktycznie "ZERO", czyli czas martwy jest prawidłowo dobrany, sinus na oko ładny. Na wyjściu dwa dławiki po 100µH z filtrów UPS-a. Zobaczę co się będzie dziać jak podłączę silnik 1-fazowy z kondensatorem. Zabezpieczenie przeciw zwarciowe egzystyje w postaci dwóch oporników w S dolnego piętra i poprzez komparator odcina sterunek mosów.
  Pozdrawiam
  PS Cyrk się zacznie z doborem filtru wyjściowego, ale to potem.
 • Poziom 42  
  Ty się lepiej pochwal resztą tego układu - od dość dawna szukam prostego sterownika sinus 50Hz w klasie D z pełnym mostkiem...
 • Poziom 28  
  Ja się nie mam czym chwalić bo nie ja jestem autorem, ja tylko "oswoiłem" układ do swoich potrzeb /1-faza/ spróbuję przesłać orginał opisu . posiadam program do EPROM-a , PCB /wersja 1-fazowa/ i schemat ale w tej chwili nie mam skanera.
 • Poziom 26  
  Do -RoMan-
  A co myślisz o MC3PHAC? Generuje pełny sinus 3 fazowy, ma funkcje DSP, kosztuje kilka $ i kilka prostych zabezpieczeń - więcej w datasheecie. Obecnie buduje na nim falownik - a co z tego wyniknie - zobaczymy, jak ruszy, to się podzielę doświadczeniem.
 • Poziom 42  
  Potrzebuję banalnego układu sekwencyjnego, generującego wprost przebieg PWM, jednofazowy. Doszedłem do wniosku, że chyba zrobię sam na mały (E)EPROMie, od razu w bitach liczonych metodą migracji błędu (odpowiednik dirtheringu w grafice) - to daje małą częstotliwość taktowania i małe zużycie pamięci.
 • Poziom 28  
  Wydaje mi się że, to co zaprezentowałem jest właśnie takim "banalnym" układem sekwencyjnym, w załączniku program na EPROM /ja używam 27C020 /. Ale oczywiście można napisać inny- podobny/. Następnie wystarczy połączyć "łapę" 14 27C020 z 10 pierwszego IR2113 oraz z 12 drugiego IR2113, i podobnie "łapę" 13 27C020 z 12 pierwszego IR2113 oraz 10 drugiego IR2113. Na wyjściech IR-ów otrzymujemy sterowanie dolnego i górnego piętra H mostka. Zabezpieczenie przeciwprzeciążeniowe zrealizowane jest za pomocą rezystorów w żródłach tranzystorów dolnego piętra, skąd poprzez diody /funkcja OR/ jest podawane na"łapy" SD obu IR-ów. w moim wypadku rezystory mają wartość po 0,22Ohma
  Przy układzie "tylko" jednofazowym można zrezygnować z drugiego licznika 4040, co znacznie uprości PCB, oraz zastosować "elektrycznie krótrzą" pamięć, bo "fizycznie mają i tak po 28 "nóg" /przynajmniej te dostępne w TME / więc trudno mówić o małym zużyciu pamięci, co prawda są trochę tańsze; zaoszczędzi się na puszkę piwa, ale to kosmetyka!!
  Ale jeśli udało by się -RoMan-zdziałać coś prostrzego to z chęcią bym się zapoznał!
  Pozdrawiam
  PS Paweł1812 schematów, układów i sposobów realizacji oraz "ideologii", falowników 3-fazowych jest na "pęczki" ale wtym wątku chodzi o prosty przekształtnik 320VDC na 1-fazowe 50Hz 230VAC sinus! tyle i tylko tyle.

  Szacunkowy koszt wg. cennika TME:

  STP10NK60ZFP×12 szt. = 33,50PLN
  27C010 lub C020 = 5,79/7,95PLN
  Kwarc+HC4040+LS04 = 7,00PLN
  IR2113×2szt= 16,00PLN
  Dwie diody z odzysku zasilacze PC
  Σ= 64PLN ×22%VAT= 78PLN + wysyłka 12PLN =90PLN
  Za prawie 7kVA, to nie jest cena "powalająca", tak mi się wydaje, ale może się mylę??
 • Poziom 42  
  Taktowanie całości: 6.5 MHz - przerost formy nad treścią.
 • Poziom 41  
  Witam
  :arrow: 06061947
  Mógłbyś zamieścić jakiś schemat, to co umieściłeś nie zawiera obrazków :D a jakoś trudno mi zrozumieć z opisu.
 • Poziom 28  
  O Panie -RomMan- wytoczyłeś przeciwko mnie bardzo ciężki zarzut z punktu widzenia ogólnie pojętej Etyki Inżynierskiej, "przerostu formy nad treścią", jeśli 512 impulsów o zmiennej szerokości na jeden okres 20ms, jest dla Ciebie przerostem "formy nad treścią to "gratuluję". Widocznie kończyliśmy różne wyższe uczelnie techniczne, a i doktoraty robiliśmy u różnych promotorów.
  Ja tu widzę taktowanie najwyżej, 25,6kHz ale pewno jestem jak zwykle w błędzie!!
  Możliwe że wyszedłem z mroków niewiedzy w fałszywą jasność!!

  Najuprzejmiej proszę Osobę Zasłużoną dla Elektrody o wykazanie mojej herezji, a nie używanie języka "sejmowego" , w sprawach czysto technicznych.
  Pozdrawiam najserdeczniej!
  Dar.EL postaram się zamieścić
 • Poziom 42  
  Nic nie widzę, ponieważ nie zamieściłeś schematu. Dyskutuję na podstawie szczątkowych informacji, których udzieliłeś. Bez znajomości schematu mogę jedynie na podstawie podanej częstotliwości kwarcu wnosić o taktowaniu. Nawet nie podałeś z jaką rozdzielczością jest generowane te 512 kroczków. Jeśli 256, to dokładnie odpowiada 6553600 Hz a w EPROMie wykorzystane są tylko 2 bity z każdego słowa.
 • Poziom 28  
  Problem polega na tym, że serwer przy każdej mojaj próbie exportu mojego PIA z schematem ideowym i PCB "krzyczy" że format jest niedopuszczalny! Za parę godzin będę miał trochę luzu to narysuje toto chodźby w Wordzie!!!!!
  Na razie żegnam bo mnie gonią do pracy!!??
  9gmv
 • Poziom 35  
  Witam !! Sporządź plik zip - i po problemie . Serwer nie akceptuje rozszerzeń PCB ( dlaczego ? ) . pozdrawiam !!
 • Poziom 42  
  Nie mam czym otworzyć tego pliku :(
 • Poziom 28  
  Zrobiłem "na kolanie" schemat tego ustrojstwa bardzo uproszczony ale oddaje ideologie, potem jak znajdę chwile czasu to się "poprawie" obiecuje!!
  PS oczywiście druga 4040 jest zbędna chyba że ktoś chce 3-fazy ale wtedy trzeba dodać trzeci IR2113 i zmienić połączenia pomiędzy pamięcią a IR-efami.