Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zawór kulowy z dławikiem a bez, o co biega?

06 Wrz 2011 19:13 33202 9
  • Poziom 27  
    Witam, nie znalazłem lepszego działu na forum, więc zapytuje tutaj.
    Czy może mi ktoś wyjaśnić czym się różni zawór kulowy w wersji z dławikiem a w wersji bez. Najpierw kojarzyło mi się to z jakąś zwężka albo kryza, ale jak popatrzyłem na rysunki techniczne to nie widać czegoś takiego. Natomiast różnią się jakby tym miejscem gdzie ośka kuli przechodzi przez korpus do dźwigni.
    Czy mógłby ktoś to potwierdzić i wyjaśnić jakie są zalety obu rozwiązań, bo w sprzedaży są oba warianty od tych samych producentów.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Witam. Dobrze kolega zauważył. Ta ośka jest uszczelniona. Bez dławika uszczelnienie jest niewymienne. Z dławikiem uszczelka jest zabezpieczona nakrętką. Można ją wymienić lub tylko dokręcić aby usunąć przeciek.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Chodzi tu o sposób uszczelnienia osi kuli. Zawór z dławikiem ma pod rączką pokrętła nakrętkę teoretycznie służącą do dokręcenia uszczelnienia. W praktyce bywa z tym różnie i raczej nie opłaca się inwestować w tanie zawory kulowe. Wszystkie one mają słabą żywotność a istotne jest raczej ciśnienie max pracy czyli określenie PN i liczba następująca.
  • Poziom 27  
    Dziękuje za odpowiedź, właśnie mnie to ciekawiło że są zawory kulowe po 7zł jak i po 27zł, przy czym te drugie z reguły miały dopisane że są z dławikiem.
    Skoro te z dławikiem są lepsze to po co nadal produkuje się bez, przykładowo VALVEX http://www.insbudwybrzeze.pl/view/365 te same parametry i gwarancja.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 15  
    Witam. ostatnio przy wymianie zaworów kulowych znalazłem chwilkę i rozebrałem stary nieszczelny zawór ( bez dławika). Oczywiście są one rozbieralne (zwykłe prawe gwinty). Nieszczelność była w miejscu wyjścia osi kuli do rączki ( czyli pod rączką zamykającą ) , są tam 2 o ringi które można wymienić i dalej pewnie by zawór działał. Ale nie o to chodziło mi. Najlepsze na cieknący zawór to jego wymiana , ale pojawia sie niekiedy problem jak wymontować stary ( dużo rozlutowywania, mało miejsca , trudno dostępny, itp ) i tak było w moim przypadku , 2 zawory elegancko wymieniłem , a 4 gorzej dostępne udało sie uszczelnić nie rozkręcając ich i nie demontując. Nieszczelność pojawiała sie pod rączką więc zdjąłem rączkę oczyściłem miejsce nieszczelności ( nawet odkamieniłem ) i posmarowałem pastą uszczelniającą dobrałem odpowiedniego o-ringa którego nałożyłem na wystający trzpień jeszcze uszczelkę gumową 1/2 " i na to rączka i dokręciłem . Na razie ani kropelki nie ma wiec prawdopodobnie pomogło , tylko na jak długo :-). Oczywiście najlepiej jest wymienić zawór i wstawić nowy jakiś lepszy, ale czasem można łatwo i tanio coś pouszczelniać. Poniżej zdjęcia zaworu. Moze komu coś to pomoże.

Zawór kulowy z dławikiem a bez, o co biega? Zawór kulowy z dławikiem a bez, o co biega? Zawór kulowy z dławikiem a bez, o co biega? Zawór kulowy z dławikiem a bez, o co biega? Zawór kulowy z dławikiem a bez, o co biega?
  • Poziom 16  
    A czy ma znaczenie to którą stroną podłączymy zawór w instalacji, w stosunku do kierunku przepływu cieczy w instalacji?
  • Poziom 35  
    Powinno się zawsze podłączać zawór we właściwym kierunku (w położeniu "zawór otwarty" rączka jest skierowana do tyłu). W niektórych zaworach może być tak, że to ma istotne znaczenie, w niektórych nie. Jedno jest napewno ważne. Do wody stosować zawory przeznaczone do wody, a do gazu - te przeznaczone do gazu. Zawory gazowe mają rączkę (dźwignię) w kolorze żółtym, wodne - niebieską (zimna woda) lub czerwoną (gorąca woda).
  • Poziom 25  
    Zbigniew Rusek napisał:
    powinno się zawsze podłączać zawór we właściwym kierunku (w położeniu "zawór otwarty" rączka jest skierowana do tyłu). W niektórych zaworach może być tak, że to ma istotne znaczenie, w niektórych nie. Jedno jest napewno ważne. Do wody stosować zawory przeznaczone do wody, a do gazu - te przeznaczone do gazu. Zawory gazowe mają rączkę (dźwignię) w kolorze żółtym, wodne - niebieską (zimna woda) lub czerwoną (gorąca woda).

Do gazu można jeszcze znaleźć w starych instalacjach zawory z rączkami czarnymi.

• Poziom 21  
    Zawory te mają skręcany korpus i parę razy się spotkałem że w skutek naprężeń zwłaszcza na zimnej wodzie pękały właśnie po stronie skręcenia (pęknięcia na gwincie),więc dobrze dawać stronę litą zaworu po stronie gdzie w wypadku pęknięcia będzie możliwe zamknięcie zaworu nawet uszkodzonego i odcięcie cisnienia, np na zasilaniu CO do zasobnika dajemy stroną lita do zasilania a łączoną do zasobnika.