Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Amica PA5560. Silnik rusza max. Dioda mruga 7 Razy. FILMIK

atckp 06 Sep 2011 23:26 3144 10
 • #1
  atckp
  Level 14  
  Witam. Pralka zaraz po starcie startuje "dziwnie" jakby z maksymalnymi obrotami, zamiast normalnie pracować przy zwykłym praniu. Zrobiłem króciutki filmik jak sie zachowuje pralka zaraz po starcie normalnego trybu pracy pralki( 40 stopni) - zresztą to samo sie dzieje przy innych trybach. czy ktoś ma jakiś pomysł. Przeglądałem forum. Płytę z grubsza przeglądałem ale wygląda ok. Dioda mruga 7 razy.
  FILMIK gdzie widać jaka jest awaria POD ADRESEM:
  http://www.youtube.com/watch?v=2LZ1TP5FoIE
 • #2
  cezet
  VIP Meritorious for electroda.pl
  To wygląda na uszkodzenie w obwodzie tacho.
 • #3
  atckp
  Level 14  
  Można to w jakiś sposób sprawdzić? Tacho znajduje się na silniku z tyłu?
 • #4
  rychomuch
  Level 29  
  atckp wrote:
  Można to w jakiś sposób sprawdzić? Tacho znajduje się na silniku z tyłu?


  Dokładnie.
  Podepnij na zaciski tacho w kostce przyłączeniowej silnika voltomierz ustawiony na napięcie zmienne, obróć ręką wirnik silnika.
  Powinno wskazać około 1 do 2 volty.
 • #5
  atckp
  Level 14  
  Sprawdziłem tacho i się zgadza - jest ok 1-2V napięcia przemiennego. Swoją drogą dziś jak z rana włączyłem pralkę to jeden raz zaczęła normalnie pracować ale już kolejnym razem znów miała złe obroty.Gdzie jeszcze mogę szukać przyczyny?
 • #6
  Gobro
  Level 31  
  Zimny lut lub pęknięty rezystor w obwodzie tacho programatora, trzeba go wymontować i zanieść do elektronika do naprawy.
 • #7
  atckp
  Level 14  
  To mogło by sie zgadzać. Bo teraz jak ściągnąłem płytkę i popsykałem preparatem poprawiającym styki to pralka ruszyła kilka razy. Ktoś może wie jaki to rezystor - na pewno SMD tzn jaką ma wartość i który to jest na płytce?
 • #8
  machefi
  Home appliances specialist
  Przewody kostki silnika w porządku? Możesz je ponaciągać na całej długości dla sprawdzenia.
 • #9
  atckp
  Level 14  
  Napięcie na tacho sie zmienia. mierzyłem je też na płytce jak pralka rusza i jest ok od 1-10V. Braku styków też nie widać. Poszukam jeszcze schematu i zobaczę do których nóżek procesora jest podłączone tacho(z elementami pośredniczacymi i może na tych elementach poprawie styk. Napisze co z tego wyszło a może ktoś w miedzyczasie będzie miał jeszcze jakiś inny pomysł.
 • #10
  cezet
  VIP Meritorious for electroda.pl
  atckp wrote:
  jeszcze jakiś inny pomysł.

  Magnes na silniku nie jest poluzowany ?
 • #11
  atckp
  Level 14  
  faktycznie okazało się, że na płytce były jakieś zimne luty. Mimo iż dobrze się przypatrywałem nic nie było widać ale mimo to przelutowałem procesor oraz te ścieżki które idą od tacho i pomogło. Pralka już pracuje 4 dzień. dziękuję wszystkim za pomoc i do następnej awarii.....(w tym modelu to zdarza mi się kilka razy w roku coś z nią robić)