Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki miernik dla elektronika i przyszłego automatyka??

Damian.zdw 09 Sep 2011 12:59 7829 8
Testo
    Damian.zdw
    Level 11  
    Witam,

przeglądałem forum, czytałem, i nie wiem do końca co wybrać. Mam dylemat bo jestem studentem automatyki i robotyki, dodatkowo interesuje się elektroniką. Poszukuję urządzenia które będzie mi służyło w przyszłej pracy i realizowaniu się w elektronice. Tutaj pytanie do kolegów automatyków odnośnie przydatnych funkcji jakie powinien posiadać miernik automatyka a dodatkowo będzie wykorzystywany przy elektronice.

Rozglądałem się za miernikami i wpadła mi w ręce oferta miernika Fluke 787 (nowy) za niecałe 1000zł.

Moją granicą cenową jest ok 1000zł z małym plusem ;) dlatego chcę dokonać zakupu przemyślanego i aby zakupiony sprzęt posłużył mi przez kilka najbliższych lat.

Kolejnym zakupem jaki chce dokonać to oscyloskop i zastanawiałem się nad jakimś oscyloskopem cyfrowym 2 kanałowym który służył by mi w moim warsztacie i abym np za rok lub dwa nie musiał kupować nowego. Najczęściej trafiają do mnie do naprawy radia samochodowe, cb-radia, laptopy, monitory.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Testo
    netotron
    Level 26  
    Witam
    Dla elektronika miernik nie musi być z najwyższej półki, w większości przypadków
    nie ma większego znaczenia czy np. napięcie jest 5,10V czy 5,14V
    Wskazania 3 miejsca po przecinku +-2 jest w zupełności wystarczające.
    Dobrze jest mieć w przyrządzie dodatkowe bajery, pomiar częstotliwości, pojemności,
    ciągłości obwodu z sygnalizacją, True RMS, półprzewodników itp. np. Link
    W automatyce bardziej przydaje się analizator stanów, a oscyloskop z analizą
    stanów to marzenie :)
    pozdrawiam
    RitterX
    Level 39  
    Kup tani cyfrowy oscyloskop dwukanałowy 2x25MHz. Zmieścisz się w 1000zł z lekkim plusem. Jeśli chodzi o miernik to wystarczy najprostszy i tani. Jak go spalisz, a spalisz miernik na pewno :-D , to bez większego żalu kupisz kolejny... Bowiem nie ma litości dla tanich mierników ;-) .

p.s.
    Spalenie miernika jest niejako probierzem rozwoju w tej dziedzinie.
  • Testo
    Damian.zdw
    Level 11  
    Co do spalenia miernika :) to raczej zdarza się początkującym elektronikom a ja w tej dziedzinie mam już trochę doświadczenia bo 8 lat zabawy i jednocześnie nauki nauczyło mnie wielu rzeczy fakt jest taki, że miernika nie spaliłem, ale bezpieczników kilkanaście tak i miernik w dalszym ciągu mi służy.
    Co do funkcji jakie powinien posiadać miernik dla elektronika to się orientuje teraz bardziej rozchodzi mi się o miernik dla automatyka w związku z tym, że wiąże swoją przyszłość z tym zawodem zdało by się posiadać jakiś porządniejszy miernik, po za tym wszystkim aktualnie pracuje jako elektryk i dopiero teraz widzę co tak naprawdę musi przejść sprzęt w ciężkich warunkach pracy.

Po za tym chyba nie do końca jasno napisałem około 1000 z małym plusem to chcę przeznaczyć na miernik a oscyloskop to osobny zakup za planowany na październik ;)

Dodatkowo czytałem wiele pozytywnych opinii o mierniku Fluke 289 tylko cena mnie troszkę dobija 2100 w TME, ale jeśli ten miernik naprawdę miałby mi się przydać w przyszłości to wolał bym dołożyć i dokonać takiego zakupu. Cena w tym momencie nie jest priorytetowym wyznacznikiem, jest ważna ale nie jest na 1 miejscu. Jeżeli koledzy mają jakieś inne propozycje mierników ale droższych to chętnie je przemyślę i skonsultuję z innymi.
    arek.m
    Level 22  
    Witam
    W pracy automatyka warto mieć dobry miernik cęgowy z pomiarem prądu AC, i DC z rozdzielczością do 0,01A np. KAISE. Multimetr np.Sanwa.
    RitterX
    Level 39  
    Sanwa 5000 to miernik dla automatyka. Solidny i ma na pokładzie to co mieć powinien a nawet trochę więcej ale bez przesady.

p.s.
    Ja już kilka utłukłem. Szczególnie dobrze mi to "idzie" przy układach energoelektronicznych.
    Damian.zdw
    Level 11  
    Poszukałem w necie i w NDN trafiłem na ofertę oscyloskopu cyfrowego wraz z multimetrem za około 2000 zł i tutaj chciałem prosić o opinie posiadaczy oscyloskopu RIGOL DS1052E jak z jego dokładnością, usterkami, kalibracją, jaki jest stosunek cena/jakość, i czy firma Rigol jest warta uwagi.

A osoby posiadające multimetr PC5000a proszę o opinie odnośnie dokładności multimetru jego trwałości, co się dzieje w przypadku gdy ustawimy multimetr na inna wartość niż chcemy pomierzyć.

Co możecie powiedzieć o miernikach Fluke 787 oraz 289
    RitterX
    Level 39  
    Sanwy5000 używam długo i nie mogę powiedzieć, że cokolwiek szwankuje. DS1052E z tego co wiem, choć nie testowałem tej możliwości, da się nawet przerobić za pomocą oprogramowania na 2x100MHz.
    robik2
    Level 16  
    Jeśli masz zamiar być automatykiem z akcentem na programowanie plc to kup miernik za 10zł taki aby pokazal że masz 24V dc i starczy a jak na utrzymaniu ruchu to dowolne cęgi np sonela i też wystarczy.