Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

W jaki sposób sterować wyświetlaczem 3,5 cyfry?

Maryush 15 Wrz 2011 16:34 2659 11
  • #1 15 Wrz 2011 16:34
    Maryush
    Poziom 22  

Witam,

kupiłem taki wyświetlacz:
    http://allegro.pl/art-nowe-lcd-3-5-cyfry-plus-ikony-clock-bateria-i1786614731.html

Teraz pytanie w jaki sposób nim sterować? Czy sposób sterowania jest analogiczny do sterowania wyświetlaczy siedmiosegmentowych? Chętnie przyjmę pomoc w postaci wszelakich materiałów.

0 11
  • #2 15 Wrz 2011 16:58
    mirekk36
    Poziom 42  

Maryush napisał:

Teraz pytanie w jaki sposób nim sterować? Czy sposób sterowania jest analogiczny do sterowania wyświetlaczy siedmiosegmentowych? Chętnie przyjmę pomoc w postaci wszelakich materiałów.

Sposób jest wręcz identyczny - nic nie trzeba zmieniać ;) tylko zdefiniować sobie ew własne znaki na nim - możliwe do wyświetlenia i wg własnych potrzeb.

Dodano po 2 [minuty]:

No nie - sorki ;) - teraz dopiero zajrzałem do linka - bo twój opis jest troszkę mylący - trzeba było dać w tytule że chodzi o LCD a nie LED ;)

Więc sposób też będzie identyczny - tyle że trzeba to całkowicie inaczej robić niż sterowanie wyświetlaczy LED - mam nadzieję, że z tego sobie zdajesz sprawę ???

Zajrzyj do noty procka np ATmega169 , on ma wsparcie sprzętowe do sterowania tego typu wyświetlaczy.

0
  • #4 15 Wrz 2011 17:02
    mirekk36
    Poziom 42  

tadzik85 napisał:
    Mirek 169 !!

tak poprawiłem zanim podpowiedziałeś - bo też mi coś nie pasowało jak strzeliłem tak na szybko z głowy ;)

0
  • #5 15 Wrz 2011 17:24
    Maryush
    Poziom 22  

mirekk36 napisał:
    Więc sposób też będzie identyczny - tyle że trzeba to całkowicie inaczej robić niż sterowanie wyświetlaczy LED - mam nadzieję, że z tego sobie zdajesz sprawę ???

Wiem jak steruje się wyświetlacze LED, ale z LCD w takim wydaniu mam styczność po raz pierwszy i nie wiem na czym polegają różnice. Ok, zajrzę do noty tego mikroprocesora.

0
  • #6 15 Wrz 2011 20:32
    snnaap
    Poziom 25  

Witam

Do sterowania takich wyświetlacz można użyć ICM7211 z Maxima Link.
    Używałem wersji dla LED aby nie angażować uK w obsługę multiplexowania.

Osobiście byłem zadowolony z układu. Z dostępnością dzięki uprzejmości Maxim też nie ma problemu.

Pozdrawiam

0
  • #7 16 Wrz 2011 07:51
    arturt134
    Poziom 26  

Generalnie masz tam elektrodę wspólną (COM) i elektrody od poszczególny segmentów (SEGx). Idea jest taka, że żeby zapalić segment musi być różnica napięć między COM i SEGx. Ale te wyświetlacze nie trawią stałego napięcia, więc musisz te napięcie przełączać (typowo częstotliwość przełączania to kilkadziesiąt Hz - szczegóły w dokumentacji wyświetlacza).
    Sterownik może wyglądać w ten sposób:
    1. Masz przerwanie od timera, np. co 50ms (odświeżanie 20Hz) i w tym przerwaniu zmieniasz stan COM i Segx na przeciwny.
    2. Jeżeli segment ma być wygaszony, to COM i SEGx mają tą samą wartość, jeżeli zapalony, to przeciwną (ustalasz to na początku przerwania, przed zmianą stanu pinów wyjściowych).
    3. Nie znam tego wyświetlacza, więc nie wiem jaki zakres napięć trawi - sprawdź w dokumentacji, czy da się sterować bezpośrednio z procka, czy trzeba dać jakiś konwerter poziomów.

0
  • #9 25 Wrz 2011 17:56
    Maryush
    Poziom 22  

Sterowanie zrealizowałem w ten sposób, że COM wyświetlacza podłączyłem na stałe do GND, a zmieniam tylko w przerwaniu stan na pinach wyjściowych SEGx z częstotliwością 50Hz. Czy taki sposób sterowania też jest poprawny? Jest jeszcze mały problem ze smużeniem, tzn. wygaszane segmenty powoli zanikają w powinno następować to od razu.

0
  • #10 25 Wrz 2011 23:16
    LED5W
    Poziom 32  

Przeczytaj to jeszcze raz...

arturt134 napisał:
    1. Masz przerwanie od timera, np. co 50ms (odświeżanie 20Hz) i w tym przerwaniu zmieniasz stan COM i Segx na przeciwny.

0
  • #11 26 Wrz 2011 07:33
    arturt134
    Poziom 26  

To smużenie bierze się stąd, że w Twoim przebiegu jest składowa stała, której kryształy nie znoszą. Jeżeli dołączysz COM na stałe do masy, to sterować będziesz musiał sygnałami +/-, żeby wartość średnia była równa 0.
    Zmieniaj stan COM i SEGx co 50ms na przeciwny, np. (SEG1 zapalony, SEG2 zgaszony):
    czas = 000ms, COM = 0, SEG1 = 1, SEG2 = 0
    czas = 050ms, COM = 1, SEG1 = 0, SEG2 = 1
    czas = 100ms, COM = 0, SEG1 = 1, SEG2 = 0
    czas = 150ms, COM = 1, SEG1 = 0, SEG2 = 1
    Mam nadzieję, że teraz już wszystko jest jasne.

0
  • #12 28 Wrz 2011 15:56
    Maryush
    Poziom 22  

arturt134 po Twoim pierwszym poście od razu wiedziałem jak sterować tym wyświetlaczem, tylko że trochę to uprościłem, bo znalazłem projekt z Nowego Elektronika, gdzie COM podłączony był na sztywno do GND i myślałem, że w takiej konfiguracji również będzie to działać. Ale jak widać nie postarali się z tym projektem i wyszło jak wyszło. Teraz wprowadziłem poprawki w sterowaniu i już jest pięknie. Bardzo dziękuję za pomoc. Oto efekt mojej pracy:

W jaki sposób sterować wyświetlaczem 3,5 cyfry?

0
  Szukaj w 5mln produktów