Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik wilgotności. Szukam prostych w zastosowaniu i tanich.

29 Lis 2004 18:53 3355 12
  • Poziom 10  
    Hej !!
    Potrzebuje wykonac projekt, bedzie on mierzyl temperature oraz wilgotnosc. No i problem....bo na naszym rynku znalazlem dosc drogie czujniki wilgotnosci...:(. Macie jakis pomysl .... albo znacie jakies czujniki ktore beda proste do zastosowania (proste w oprogramowaniu), nie za drogie ??
  • Poziom 23  
    Istnieje metoda pomiaru wilgotnosci za pomoca czujnikow temperatury, jeden siedzi w zwilzonej "substancji" drugi mierzy temp. otoczenia. Wilgotnosc odczytuje sie z tablicy.
    http://www.digitemp.com/wetbulb.shtml
  • Poziom 22  
    czy ktoś się może spotkał z dokładniejszymi tablicami psychrometrycznym ?
  • Specjalista Automatyk
    ile to jest "nie za drogie" ?
  • Poziom 32  
    do obliczania tablic psychometrycznyh jest wzór albo mozna to od razu zaimplementowac do proca
    w bascomie AVR samo obliczenie z dokładnoscia do 0.01%RH to cos ponad 2Kb do tego 2 ds18B20 i po problemie
  • Poziom 22  
    jacur jaki zakres temperatur obejmuje wzór? daj jakieś namiary, z tego co pamiętam to były w tym wzorze jakieś współczynniki które należało sobie przyjąć w zależności od czegoś tam (szybkość przepływu powietrza ?) jak to rozwiązałeś ?
  • Poziom 32  
    do tego wzoru co mam to potrzeba 2 czujniki
    obliczasz preżnosc w kazdym i potem jeszcze cos obliczas i wychodzi wilgotnosc

ja na symulacji bo jeszcze nie miałem czasu srobic prototypu to działa od temperatur ujemnych do 100 bez problemu a jak wykonam prototyp to dam znac

a co do namiarów to wpisz to w google bo wyciołem sobie adres strony jak robiłem pdf-a z niej

"Nebraska Earth Science Education Network (NESEN)"
    albo to
    "Relative Humidity Table"
  • Poziom 29  
    a może Sensirion u któregoś polsikego dostawcy (choć wcale nie musiał być polski ;) )go widziałem, cena nie była chyba zaporowa.
  • Poziom 32  
    Xitami a widziałes te czujniki gdzies taniej niz za około 100 lub 130 zł w zaleznosci od wykonania ?
  • Poziom 10  
    No wlasnie, jak ma czujnik kosztowac 150 zeta i ma byc ich x, to jest inna sprawa, Co innego jak zastosuje sie 1 czujnik. Ale tu powinno byc ich wiecej. Na dodatek caly uklad (czujniki temperatury DS18b20, uprocek, pamiec, plytka drukowana i dodatki jak obudowa, sa zblizone cenowo, kosztuja tyle co jeden czujnik wilgotnosci. Co do tabeli psychrometrycznej, to sa chyba okreslone wymagania w jakich umieszczamy te czujniki temperatury. No i kaplica totalna....bo przeciez obiekt jest regulowany :( a wiec temperatura i wilgotnosc nie ida w parze.
  • Poziom 32  
    Jezeli chcesz taki czujnik zastosowac w pomieszczeniu w miare suchyn i bez oparów chemicznych które moga spowodowac zniszczenie czujnika to oczywiscie, ale jezeli pomiar jest w pomieszczeniu z oparami typu zakłady miesne, wszelakiego typu inkubatory droniarskie i tym podobne to nie wróze mu długiego zywota.
    A co do pomiaru za pomoca dwu termometrów mokrego i suchego to jest jedna wada nie jest to wpełni bezobsługowe. Bo nalezy kontrolowac aby nie zabrakło wody w zasobniku.
    A pomiar polega na róznicy temperatur pomiedzy suchym a mokrym. Czyli im róznica temperatur jest wieksza tym wilgotnisc jest mniejsza.
    A koszt hmm .... 2 ds-y to jakies 25 zeta bo procek i reszta to w jednym jak i w drugim przypadku ta sama kwota. Tak ze rozwiazań jest kilka a wybierzesz to co ci pasuje.
  • Poziom 22  
    dzięki jacur nawet mi się temat spodobał i chyba w wolnych chwilach sobie coś porzeźbię w tym kierunku bo jakieś dwa czujniki lm35 mam