logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

NetBook - który wybrać, czym się kierować, jaki CPU do HD?

maras2003 25 Wrz 2011 12:24 5065 28
REKLAMA
  • #1 9961733
    maras2003
    Poziom 29  
    Posty: 1823
    Pomógł: 63
    Ocena: 115
    Witam.
    Planuję zakupić netbooka.
    Dlaczego nie laptopa? Netbooki są mniejsze, bateria wystarcza na dłużej.
    Moje wymagania:
    - matryca większa niż 10" (najlepiej ok. 12")
    - HDMI
    - procesor umożliwiający oglądanie, a właściwie przesyłanie sygnału przez HDMI w 720p. I tutaj właśnie - Atom czy Brazos ?
    - minimum 2GB RAM
    - dysk bez znaczenia, raczej mniej niż 250GB nie wsadzają do nowych netbooków...
    - karta sieciowa najlepiej 1gbps.

    To chyba wszystko.
    Jeżeli uznacie, że lepiej by było gdybym kupił laptopa, to proszę pisać? :)

    Z netbooków znalazłem np. coś takiego:
    http://allegro.pl/acerone-ao722-c-60-2gb-500gb-hd6290-hdmi-czerwony-i1836424319.html
    Nie wiem jak brazos 2x1GHz sobie poradzi z filmem 720p... chyba, że wspomaga go karta graficzna (lepsza niż w netbookach z Atomem).

    Proszę o pomoc i jakieś wskazówki czego szukać w netbooku?
  • REKLAMA
  • #2 9963348
    suprajs
    Poziom 13  
    Posty: 113
    Ocena: 4
    Jaki budżet?

    Myślę że Link będzie dobrym wyborem.

    10" jest tańsza. Szukaj najlepiej od Asusa.
  • REKLAMA
  • #3 9964257
    maras2003
    Poziom 29  
    Posty: 1823
    Pomógł: 63
    Ocena: 115
    Patrzyłem na tego asusa wcześniej, ale karta sieciowa 10/100mbps... może to tylko błąd, bo po co pakują tylko setki w nowe komputery ? Na tej karcie graficznej da się w coś pograć może :) ?

    Budżet nie gra zbyt dużej roli, mam świadomość że można netbooka kupić za 800zł i za 1800zł, może poszukajmy czegoś po środku tych kwot ;)
  • #4 9966939
    PKpeter
    Poziom 16  
    Posty: 257
    Ocena: 14
    Bierz AO722. Obsłuzy 1080p. Ma fajną matrycę HD 1366x768, HDMI. Tani. Choć proc porównywalny do Atomów to karta zintegrowana miażdży.
  • REKLAMA
  • #6 9967905
    PKpeter
    Poziom 16  
    Posty: 257
    Ocena: 14
    Trudno to określić, bo to APU czyli GPU oraz CPU razem. Samo CPU jest trochę gorsze, ale za to ma świetną jak na netbooki kartę graficzną. Możesz mieć super netbooka z N570, tyle że z kartami typu GMA 3150 nic nie zrobisz poza pisaniem w Wordzie i przeglądaniem neta (chyba, że jest Nvidia ION 2, ale to wtedy jest gorsza bateria, netbook kosztuje 2000 zł itd.).

    Reasumując, w tym przediale cenowym, jest to najlepszy netbook.
    Nie mam go, ale widziałem program, na którym był wykres: moc CPU 55%, GPU 45%. Może da się te wartości zmieniać.

    Jest jeszcze Asus 1215N, ale droższy. I ma atoma D525 porównywalnego do tego C-60. Zresztą, pewnie w trybie Turbo Core, C-60 jest lepszy.
  • #8 9969413
    maras2003
    Poziom 29  
    Posty: 1823
    Pomógł: 63
    Ocena: 115
    Jak wygląda zużycie energii podczas zwykłego przeglądania internetu (np. allegro, youtube czy innych) w przypadku szybszego Atomu, oraz APU (brazos c-60). Który zużyje więcej?

    Ciężko jest mi to logicznie przemyśleć, bo z jednej strony sam procek intel n570 da sobię radę z tym youtubem, a procesor w C-60 będzie musiał się wspomóc kartą graficzną. No chyba że ta karta nawet pod obciążeniem zużywa mniej energii niż Atom.

    Czy ta karta graficzna w APU pomaga procesorowi we wszystkim, czy działa jak zwykła karta w moim PC ?
  • #9 9969860
    PKpeter
    Poziom 16  
    Posty: 257
    Ocena: 14
    Hehe, trudno to mi określić, bo o samym APU nie czytałem, ale jak sama nazwa mówi:
    Accelerated Processing Unit − zintegrowany układ scalony łączący w jednym układzie krzemowym centralny procesor i procesor graficzny.
    Nie będę mówił rzeczy których jestem pewien, ja bym brał ten C-60 i nie dyskutował nawet :D

    http://www.amd.com/us/products/notebook/apu/ultrathin/Pages/ultrathin.aspx#2
    Napisane jest, że karta wspomaga. Ale jeśli netbook odtwarza HD, to znaczy, że odtwarza HD -.- Co do N570, nie byłbym pewien.
  • #11 9970608
    maras2003
    Poziom 29  
    Posty: 1823
    Pomógł: 63
    Ocena: 115
    Ale sam atom jako CPU jest mocniejszy od CPU w tym C-60 ;)

    Cośtam oglądałem w necie i żeby oglądać HD trzeba mieć odtwarzacz wykorzystujący GPU do tego... Więc niekoniecznie we wszystkim GPU wspomaga CPU.
    C-60 się kwalifikuje, odtwarza...

    Dylemat niesamowity... nie chodzi o to że wydam te 1000zł i to będzie jakaś wielka wtopa, tylko nie chcę się rozczarować, stąd tyle pytań ;)

    Jeszcze jedna kwestia - nagrywarki DVD / odtwarzacze DVD na USB - czy są takie, które nie muszą mieć oddzielnego zasilacza ? //edit: już widzę że coś jest ;)
  • #12 9970691
    PKpeter
    Poziom 16  
    Posty: 257
    Ocena: 14
    Kurcze, teraz wiekszosc popularnych odtwarzaczy wykorzysta GPU... zauwaz ze nikt nie skarzy sie na brak obslugi HD. Zawsze mozesz isc wydac 2,5k do 4k za 13,3 cala i i3 niskonapieciowy- tyle ze zintegrowana z tym karta HD 2000 jest porownywalna, lub gorsza od tego Radka 6290.

    Idealem bylby MAcBook Air 11,6 tylko on pracuje do 4, 5h...
  • #13 9971190
    fiend_
    Poziom 43  
    Posty: 15891
    Pomógł: 161
    Ocena: 223
    Do filmów ważniejszy jest układ gpu niż procesor. Jak chcesz porównywać atoma do prawdziwej konkurencji, to e350 bardziej mu odpowiada wydajnością niż c-60. Układ gpu w e350 jest chyba jeszcze mocniejszy.
  • #14 9972801
    maras2003
    Poziom 29  
    Posty: 1823
    Pomógł: 63
    Ocena: 115
    Dobra, pojawił się mały problem z kartą sieciową w tym Aspire One 722.
    Niektórzy podają prędkość karty 10/100mbps, a inni 10/100/1000mbps - a na tym "tysiącu" właśnie mi zależy... czy ktoś mógłby potwierdzić którąś z wersji ? A może są 2 różne modele tych AO722 ?

    edit: Sprzedawca odpowiedział mi, że karta w sprzęcie który on oferuje jest gigabitowa.

    edit2: zamówiony w czwartek i wysłany w piatek, czekam na towar... Pomimo opisu "dostawa w 24h". Dodatkowo sprzedawca oferował na aukcji 50sztuk, sprzedał 20 (ja byłem ostatni) i jak się okazało - albo jak twierdzi sprzedawca - ta ostatnia sztuka była uszkodzona. Zaoferowali mi albo poczekać do następnej dostawy (2-3 tyg.), albo wziąć inny kolor z 50zł rabatem. Jako że potrzebuję takiego sprzętu, wziąłem czerwony. Zobaczymy co z tego wyjdzie...
  • #15 10014080
    maras2003
    Poziom 29  
    Posty: 1823
    Pomógł: 63
    Ocena: 115
    Dostałem, przejrzałem filmy w HD oglądałem i nawet w mafię 1 pograłem, NFS Porshe też działa, postal 2 też...

    Tylko ten laptop nie ma karty Gigabit ethernet, a tylko fast ethernet, zobaczymy co na to sprzedawca... Niestety to jeden z ważniejszych dla mnie elementów...
  • #16 10015154
    kult5
    Poziom 21  
    Posty: 689
    Pomógł: 10
    Ocena: 39
    Aspire one wychodzi wiele wersji. Więc niektóre mogą mieć 100Mb a inne 1Gb. Z ciekawości sprawdź sobie przepustowość po sieci czy w ogóle wykorzystuje te 100Mb. Mi atom maksymalnie po lanie osiągał transfer ~3,5 MB czyli 28Mb. Więcej nie dawał rady bo procesor się zapychał
  • #17 10018792
    uniwersalny
    Poziom 13  
    Posty: 120
    Pomógł: 1
    można jakieś poinie o tym acerze ? bo zastanawiam sie nad kupnem albo acera one 722 albo asusa 1215n z dyskiem 500 giga i 4 gb ramu i procesorem d525
  • REKLAMA
  • #19 10019170
    uniwersalny
    Poziom 13  
    Posty: 120
    Pomógł: 1
    kult dziękuje za linki. Wcześniej zapoznałem sięz tym i procesor d525d jest troszeczkę wydajniejszy od tego w acerze c-60.
    Kolejna rzecz to jak wypada karta graficzna nVidia GeForce GT218 ??

    Wydaję mi się że acer według opini lepiej wypada, musze jeszcze sprawdzić czy jest dużo większy ten asus (preferuje większy laptop ale 13 są już zbyt drogie)
  • #20 10019911
    PKpeter
    Poziom 16  
    Posty: 257
    Ocena: 14
    Asus to 12,1 cala a Acer 11,6. 0,5 cala różnicy ekranu, to jakieś 1,27 cm :P Rozdziałka 1366x768. Obie klawiatury są pełnowymiarowe.
  • #21 10019932
    uniwersalny
    Poziom 13  
    Posty: 120
    Pomógł: 1
    a karta graficzna ? z tego co widzę na YT na asusie można odpalićtakie gry jak CoD 4 czy gta 4 a tutaj kolega pisze że odpalił nfs porsche z 2000 roku ... Oczywiście nie jest to komputer do gier ale bez przesady ...
    Oczywiście jak ta karta ma wpływ na żywotność baterii, bo z tego co czytałem acer trzyma do 6 godzin a asus tylko do 4

    Ogólnie podsumowująć lepiej jest wybrać acera czy asusa ? Teraz mam acera i nie mogę narzekać na awaryjność, bardziej interesuje mnie przyjemność z użytkowania wyżej wymienionych laptopów
  • #22 10020097
    PKpeter
    Poziom 16  
    Posty: 257
    Ocena: 14
    Kurcze, jeśli masz 5000 zł to bierzesz Samsunga series 9 lub Macbooka Air. Jak masz 1000 zł to Acer Aspire One 522 (10,1) lub 722 (11,6). Asus jest według mnie nieopłacalny.
  • #23 10020168
    uniwersalny
    Poziom 13  
    Posty: 120
    Pomógł: 1
    moge przeznaczyc na notebooka 1500 zł i teraz cche sie zdecydowac czy lepiej wybrac acera czy asusa. Jezeli to jest kwestia 300 zł i miec o wiele lepszy laptop to czemu nie dołozyć ?
    Dla tego mam tyle pytań i chciałbym uzyskać jakieś informacje, od tego jest chyba forum prawda :) ?
  • #24 10020989
    PKpeter
    Poziom 16  
    Posty: 257
    Ocena: 14
    Prawda ale wystarczy wpisac benchmark graphic card i porownac karty gt 218 i hd 6290. Tylko po co przeplacac skoro i tak nie odczujesz praktycznie zadnej roznicy w dzialaniu kart?
  • #25 10021206
    kult5
    Poziom 21  
    Posty: 689
    Pomógł: 10
    Ocena: 39
    Jeśli to ma być typowo mobilny sprzęt to acer dłużej na baterii pociagnie(do 2h). A jeśli w domu będziesz używał to atom + ion2 będzie w niektórych zastosowaniach miał przewagę (do 20%).
    Życie jest sztuką wyboru... :)
  • #26 10031280
    maras2003
    Poziom 29  
    Posty: 1823
    Pomógł: 63
    Ocena: 115
    No porshe działa na full detalu :) COD4 podobno też się da odpalić. Kupując netbooka byłem świadomy że w nowości nie pogram, ale ogólnie w coś tam można pograć...
    Nie skreślaj acera przez to, że napisałem o tym nfs porshe ;)

    Jeżeli jeszcze mogę polecić sklep, to osobiście kupiłem w reset kraków (zakup przez allegro)- najtaniej, dość szybko i swietny kontakt. Gdy okazało się że nie ma - tak jak w opisie - karty 1gbps, nie olali mnie, tylko świetnie załatwili sprawę. Na pewno do nich wrócę. Naprawdę polecam!
  • #27 10035652
    uniwersalny
    Poziom 13  
    Posty: 120
    Pomógł: 1
    ja jednak skusiłem się na asusa 1215b w wersji 6 giga ramu i z procesorem e-350. Dziś jadę odebrać, mam nadzieję, że to dobry wybór.
    Dziękuję wszystkim za pomoc :)
  • #28 10036815
    PKpeter
    Poziom 16  
    Posty: 257
    Ocena: 14
    Teraz jest E-460 - to tak samo jak aktualizacja procesora C50 do C60.
  • #29 10643992
    ploomba
    Poziom 12  
    Posty: 15
    małe sprostowanie do tematu.
    Netbook eMachines (Atom N570, 2gb ramu, GMA3150) odtwarza bez problemu filmy HD .mkv 720p i 1080p.
    Więc gadanie typu, GMA3150 Intela nie obsłuży HD można między bajki włożyć.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik planuje zakup netbooka z matrycą większą niż 10", HDMI, procesorem zdolnym do odtwarzania wideo w 720p, minimum 2GB RAM oraz kartą sieciową 1Gbps. W dyskusji porównywano procesory Atom i Brazos, z rekomendacjami dla modelu Acer AO722, który obsługuje 1080p dzięki lepszej karcie graficznej. Użytkownicy podkreślają, że dla filmów ważniejszy jest układ GPU niż CPU, a Brazos C-60 jest preferowany do odtwarzania HD. Pojawiły się również wątpliwości dotyczące prędkości karty sieciowej w modelu AO722 oraz porównania z Asusem 1215N. Ostatecznie, użytkownik zdecydował się na Asusa 1215B z procesorem E-350.
REKLAMA