Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

3 rozdzielnie w domu - czy mogę zrobić 1

gold3 26 Wrz 2011 10:27 2384 6
  • #1 26 Wrz 2011 10:27
    gold3
    Poziom 9  

Witam.
    Jestem w trakcie budowy domu jednorodzinnego (standardowy 140 m powierzchni użytkowej). W schemacie elektrycznym widzę 3 rozdzielnie prądu:
    - w garażu T0
    - w wiatrołapie (poziom 0) T1
    - w korytarzu (poziom 1) T1

Czy mogę zrobić jedną rozdzielnie w garażu dla całego domu?
    Po co projektant zaprojektował 3 rozdzielnie?
    Czy w razie gdyby tak miało być czy mogę przenieść rozdzielnie z korytarza (poziom 1) do pomieszczenia także na poziomie 1 i zabudować w szafie wnękowej?
    Co na to prawo elektryczne i odbiór instalacji?

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

0 6
  • Pomocny post
    #2 26 Wrz 2011 11:16
    czesiu
    Poziom 33  

Projektant zaprojektował pewnie po to, żeby nie ciągnąć wszystkich przewodów do jednego miejsca, a wiec żeby było taniej i wygodniej. Nie ma przeciwwskazań prawnych co do ilości sztuk, więc jeśli chcesz jedną to zadzwoń do projektanta niech zmieni projekt.

0
  • Pomocny post
    #3 26 Wrz 2011 11:19
    retrofood
    Moderator

czesiu napisał:
    Projektant zaprojektował pewnie po to, żeby nie ciągnąć wszystkich przewodów do jednego miejsca, a wiec żeby było taniej i wygodniej. Nie ma przeciwwskazań prawnych co do ilości sztuk, więc jeśli chcesz jedną to zadzwoń do projektanta niech zmieni projekt.

A projektant w te pędy przeliczy długości obwodów, spadki napięć, sprawdzi możliwości prowadzenia przewodów...
    Oczywiście, prawnie to możliwe. Ale przyjdzie zapłacić za nowy projekt.

0
  • Pomocny post
    #4 26 Wrz 2011 11:28
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Według mnie dobrze zrobił projektując oddzielne rozdzielnie w tak rozległym domu. Do każdej doprowadza kabel zasilający i na danym poziomie T1 i T2 rozprowadza odbiory (oświetlenie, gniazdka) po poziomie. W rozdzielni T0 pewnie są pomieszczenia gospodarcze i teren zewnętrzny.
    Oszczędza w ten sposób kable - nie trzeba każdego obwodu prowadzić np. z pierwszego piętra do garażu (gdzie miałby zwoje zabezpieczenie). Również to, że taka "skondensowana" rozdzielnica byłaby tak rozbudowana i tyle kabli oddzielnych obwodów musiałoby do niej być doprowadzonych...że już samo upchanie kabli i ewentualne późniejsze naprawy byłyby trudne.
    Od strony użytkownika: wyobraź sobie, że na pierwszym piętrze robi się zwarcie...i co? lecisz do garażu...
    inny przykład: chcesz zawiesić nowy żyrandol - idziesz i wyłączasz określony bezpiecznik (garaż) wracasz na piętro...niestety - światło na tym obwodzie nadal jest...lecisz do garażu...itd
    Mając podrozdzielnię na piętrze - wyłączasz bezpiecznik i od razu widzisz, że światło w danym punkcie zgasło, po sprawdzeniu (braku prądu) można przystąpić do wymiany żyrandola.
    Od strony instalacji elektrycznej i odbiorów położenie rozdzielni nie ma większego znaczenia - byleby zostało to zrobione zgodnie ze sztuką i obowiązującymi normami
    Do przemyślenia

0
  • #5 26 Wrz 2011 11:35
    gold3
    Poziom 9  

Dzięki Wam za informacje.
    A czy tą rozdzielnię z piętra mogę przenieść do pokoju i zabudować w szafie wnękowej?

0
  • Pomocny post
    #6 26 Wrz 2011 11:38
    retrofood
    Moderator

gold3 napisał:
    Dzięki Wam za informacje.
    A czy tą rozdzielnię z piętra mogę przenieść do pokoju i zabudować w szafie wnękowej?

Nie. Do rozdzielnic musi być stały dostęp. Wynika to z przepisów prawa budowlanego.

0
  • #7 06 Paź 2011 08:32
    lobik
    Poziom 12  

Dodam także, że łączenie 3 rozdzielnic w jedną nie ma sensu. Na modułówce nie zaoszczędzisz, ponieważ ilość obwodów pozostaje taka sama, jedynie odejdą 2 wyłączniki główne. Koszt 3 mniejszych szafek jest podobny do jednej dużej szafy. Nie przyjemne jest również wprowadzanie dużej ilości przewodów do jednej szafy. Poza tym będziesz miał możliwość zamontowania w przyszłości podliczników na każdym z pięter. Ewentualne remonty, naprawy oraz dokładanie nowych obwodów będzie łatwiejsze, ponieważ nie będziesz musiał uszkadzać podłogi aby dostać się do rozdzielnicy która jest na parterze.

0