Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BENQ Joybook A52E - brak podświetlenia matrycy

27 Wrz 2011 11:32 2470 11
  • Poziom 15  
    Witam, brzmi prosto, ale:

- w tle widoczny obraz
    - wymieniony inwerter na nowy, bez poprawy
    - wymieniona świetlówka, bez poprawy

Napięcia na pinach inwertera:
    1,2,3 (+) 10V AC ze składową stałą 5V
    4 - NC
    5 - 2,1V
    6,7,8 - GND

Nie mam schematu, obejrzałem płytę, wszystko jest na swoim miejscu.
    Niepokoi mnie to 10V AC, czy to normalne?

Dodano po 28 [minuty]:

Poradziłem sobie, na nóżce nr 4 powinno być 3,3V, uszkodzony był tranzystor PQ22 na płycie, temat można zamknąć. Pozdrawiam.
  • Poziom 15  
    Reaktywuję temat. Mam podobny problem ale od początku.
    Wszystko działało dobrze do momentu gdy usłyszałem u dołu ekranu w obudowie syczenie. Myślę - normalne - wiele laptopów tak ma że inverter piszczy lub syczy. Ale z pewną chwilą zacząło się nasilać i nagle zgasł obraz. Zamknąłem ekran - uśpiłem go i właczyłem ponownie. Chodził chwilę i znowu padło podświetlenie przy zwiększającym się syczeniu invertera. Ponownie uśpiłem i właczyłem i zmniejszyłem podświetlenie na minimum - pochodził z 5 minut - stopniowo mu zwiększyłem aż do max i po 5 minutach padło znowu - ale na dobre. Teraz po właczeniu chwilę zasyczy ok. 1 sek i błyśnie podświetlenie i to wszystko. Obejrzałem inverter i nic nie widzę konkretnego. Przelutowałem transformator (na obecność zimnych lutów) i nic to nie dało. Padł inverter bezpowrotnie ???
  • Spec od komputerów
    Podstaw inną świetlówkę.
  • Poziom 15  
    Ok zamówię świetlówkę i inwerter i dam znać co i jak.
  • Poziom 10  
    Raczej cewka inwertera dostała zwarcia.
  • Poziom 15  
    Rozebrałem matryce i sprawdziłem świetlówkę - tylko organoleptycznie. Pracuję na podłączonym monitorze osobnym. Świetlówka wydaje się w porządku. Włączyłem laptopa po dniu i przy minimalnym natężeniu ok. minuty pochodzi - świetlówka łądnie świci ale strasznie coś zwiera na inwerterze i w pewnym momencie zdycha i potem już tylko na sekundę się włącza i znowu pada. Podstawię najpierw inverter a potem ewentualnei świetlówkę.
  • Poziom 15  
    Dzisiaj przyszedł nowy sprawny inwerter. Nie syczy ale podświetlenie się włącza i za chwilę gaśnie. Wieczorem planuję wyciągnąć świetlówkę i podłączyć to osobno aby wyeliminować możliwość zwarcia gdzieś i będę wiedział czy świetlówka do wymiany czy tylko gdzieś kabel może ma przebicie.
  • Poziom 15  
    Sprawdziłem wszystko. Najprawdopodobniej było przebicie na kablu przy samej świetlówce do ramki matrycy. Inwerter okazał się sprawny ale i tak wymieniłem na nowy skoro dostałem. Świetlówkę również wymieniłem wcześniej zamawiając. Bałem się ruszać starą świetlówkę nie mając żadnej zastępczej.
    Stara świetlówka podczas pracy lekko traciła jasność i świeciła typowo na żółto.
    Obecnie ekran jest nie do poznania chociaż roboty z rozbieraniem matrycy było sporo - ale warto :)
    Dziękuję wszystkim i pozdrawiam serdecznie :)
  • Poziom 2  
    Od dłuższego czasu mam ten sam problem z podświetleniem w tym laptopie i jednocześnie nie mogę znaleźć odpowiedniego inwertera oraz świetlówki. Sprawdzałem na allegro ale nikt nie wystawia dokładnie tych części.
    Czy może ktoś zasugerować, gdzie w sieci lub we Wrocławiu można dostać inwerter do tego laptopa?
    Inwertery od jakich laptopów pasują również to tego modelu?
  • Spec od komputerów
    runaway1 napisał:

Czy może ktoś zasugerować, gdzie w sieci lub we Wrocławiu można dostać inwerter do tego laptopa?
    Inwertery od jakich laptopów pasują również to tego modelu?

Inwerter można naprawić.
  • Poziom 15  
    A co może świadczyć o miganiu podświetlenia nie ustalonym co jakiś czas w różnych okresach czasu i różnych momentach ? Chodzi o inwerter bo świetlówka wymieniona. Stary/nowy inwerter wywaliłem bo buczał strasznie ale działał poprawnie.
  • Poziom 15  
    runaway1 - wstaw foto tego inwertera, podaj ilośc pinów na wejściu i szerokość wtyczki - może coś się znajdzie