Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Windows, Linux. Udostępnianie i pobieranie plików.

kristmars 01 Gru 2004 11:11 1788 10
  • #1 01 Gru 2004 11:11
    kristmars
    Poziom 9  

Nie wiem w jaki sposob najlepiej napisac program łaczący windowsa z linuxem , który będzie umozliwial pobieranie plikow z linuxa np .z katalogu /ust/local/

0 10
  • #2 03 Gru 2004 20:52
    _jta_
    Specjalista elektronik

Może określ dokładniej, o co chodzi - czy masz komputer, na którym na zmianę używasz Windows i Linux-a, i chciałbyś
    spod Windows odczytywać pliki z Linux-a, czy masz dwa komputery w sieci, jeden pod Windows, drugi pod Linux-em?

W pierwszym wypadku potrzebna jest na dysku partycja, na której oba systemy mogą zapisywać - Windows raczej nie
    będą obsługiwać filesystemu Linux-a, raczej należałoby zrobić tak, żeby Linux miał dostęp do partycji Windows.

Jest również możliwość zainstalowania Windows i Linux-a na wspólnej partycji - Windows ma katalog C:\linux zawierający
    cały Linux, a Linux /Windows zawierający cały dysk C: - tylko nie wiem, czy ta dystrybucja jest nadal rozwijana.

Tylko żeby pod Windows nie robić partycji NTFS, bo z tym Linux ma kłopoty, i lepiej niczego na niej nie zapisywać.

A jak są dwa komputery w sieci, to do ich łączenia jest samba, który obsługuje protokół używany przez Windows.

0
  • #3 04 Gru 2004 09:52
    kristmars
    Poziom 9  

Mam dwa komputery w sieci na jednym jest linux na drugim Windows.
    Z windowsa musze polaczyc sie z linuxem i pobrac do konfiguracji pliki z linuxa. Probowalem zrobic to że na linuxie uruchomilem serwer FTpa na windowsie napisałem klienta ftp ale nie wiem czy to jest najlepsze rozwiazanie moze sa jakies lepsze

0
  • #4 04 Gru 2004 10:10
    spoli
    Poziom 15  

Ja w takiej sytuacji używałem Putty. To klient połaczenia telnetowego. Bardzo malutki i bardzo sprytniutki program. Umozliwia Ci bezpieczne logowanie się do linuksowej maszyny, uruchamianie zainstalowanych w Linuksie programów, np. Midnight Commander i wygodną edycję plików konfiguracyjnych. Ściaganie ich na platforme Windows, edycja i ponowne umieszczanie na Linuksowej maszynie wydaje się być dużo bardziej skomplikowane, a na dodatek grozi deformacją plików linuksowych edytowanych podstawowymi narzędziami windowsowymi.
    Polecam Telnet i Putty.
    Pozdrawiam

0
  • #5 04 Gru 2004 15:47
    _jta_
    Specjalista elektronik

Edycję plików konfiguracyjnych Linux-a najlepiej oczywiście robić przez telnet (lub
    PuTTY - różnica będzie tylko jeśli do sieci mogą podłączyć się inni) - Linux ma do
    tego lepsze programy do edycji; natomiast samba przydaje się, jak masz własną
    sieć, i przesyłasz pliki, aby obrabiać dane, albo nagrywać je na CD.

Aha, jeszcze uzupełnienie: żeby połączyć się do Linux-a telnetem, uruchamiasz
    na nim in.telnetd (to jest wpisane np. w /etc/inet.conf); żeby połączyć się przez
    PuTTY, uruchamiasz na Linux-ie sshd. PuTTY używa połączenia szydrowanego
    (ssh pod Linux-em też), dzięki czemu inni nie podsłuchają twojego passwordu.

-> spoli: uwaga na wersję PuTTY - kilka wersji miało bład pozwalający na włamanie
    się do systemu, na stronie PuTTY jest informacja o tym; jak masz złą wersję to zmień

0
  • #6 05 Gru 2004 10:01
    spoli
    Poziom 15  

Jak napisał Kiristmars ma tylko dwa kompy w sieci...
    Samba to kobyła- potrzeba niezłego sprzętu do efektywnej pracy...
    Edycja plików- tylko Putty i np. Midnight Commander albo inny linuksowy edytor uruchamiany na zdalnej maszynie.
    Dzięki za poradę jta :)

0
  • #7 05 Gru 2004 21:15
    _jta_
    Specjalista elektronik

Co do samby to właśnie sprawdziłem przez 'ps' - zajmuje nieco mniej (na jedno połączenie) niż sesja ssh.
    Można użyć telnet-a zamiast PuTTY - to oszczędność około 1MB RAM na komputerze z którym się łączymy.

0
  • #8 05 Gru 2004 22:15
    spoli
    Poziom 15  

Cytat:
    Co do samby to właśnie sprawdziłem przez 'ps' - zajmuje nieco mniej (na jedno połączenie) niż sesja ssh.

Bardzo możliwe jta ale w tej konkretnej "sieci" są tylko dwa komputery. Jeżeli radzisz facetowi żeby na linuksowej maszynie zainstalował Sambę po to tylo żeby się z Windowsa móc na Linuksie zalogować i od czasu do czasu zmienic wpisy w plikach konfiguracynych, to muszę się :)
    Co do ssh. Putty nie musi używać ssh. Nie wpłynie to na bezpieczeństo tej sieci.

Pozdrawiam

0
  • #9 06 Gru 2004 17:54
    _jta_
    Specjalista elektronik

Jeśli nie ma być używany SSH, to pod Windows jest program telnet (a swoją drogą,
    całkiem możliwe, że on ma również SSH - do sprawdzenia), i nie trzeba dodatkowo
    instalować PuTTY (chyba, że są inne powody, na przykład wygodniejszy).

A samba jest standardowo w Linux-ie, wystarczy wpisać konfigurację i wystartować;
    poza tym nie doradzałem samby do edycji plików konfiguracyjnych Linux-a.

0
  • #10 07 Gru 2004 11:27
    kristmars
    Poziom 9  

fakt tylko ze przedstawiacie gotowe programy a ja chcialbym jeszcze sie dowiedziec jak samemu rozwiazac powyzszy problem czyli polaczyc sie z linuxem i pobrac konkretny plik konfiguracyjny czyli w czym najlepiej najlepiej napisac jakis program ja jak wspomnialem prubuje napisac w php klienta na ftp ale jako zwykly użytkownik niemam praw do plikow konfiguracyjnych a nie wiecie jak skonfigurowac serwer na Linuxie ftp żeby miec dostep np do katalogu /usr/local/etc
    Z gory dzieki

0
  • #11 08 Gru 2004 00:07
    _jta_
    Specjalista elektronik

Czy to znaczy, że masz PHP na Windows? To może zobacz opis ftp_connect().
    Prawa dostępu do plików na Linux-ie masz takie, jakie są ustawione - możesz
    je pozmieniać, jak jesteś ich właścicielem, albo root-em.

Jeśli do sieci ma dostęp ktokolwiek poza Tobą (nawet przez ograniczony czas,
    kiedy łączysz się z Internetem), to niebezpiecznie jest pozwalać anonimowemu
    użytkownikowi na modyfikowanie plików konfiguracyjnych - ktoś może się włamać.

Aha, i zwykle serwer ftp wykonuje chroot(), żeby ograniczyć dostęp - trzeba
    mu ustawić (gdzieś się ustawia, na jaki katalog ma zrobić chroot), żeby tego
    nie robił, albo żeby robił chroot() na /.

Może prościej będzie napisać na Linux-a coś w PHP, co da Ci dostęp do plików
    konfiguracyjnych? Wymaga to serwera WWW na Linux-ie, ale można by wtedy
    dostawać się do tych plików i editować je np. z Internet Explorera. I można na
    tę edycję dać jakieś hasło, żeby ktoś obci Ci się nie włamał.

No, można jeszcze napisać samemu prosty serwer WWW na Linux-a, który
    pozwoli Ci na odczyt lub modyfikację plików - ale to już trochę roboty.

0