Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Eltra ATS 360 - brak podświetlenia i dźwięku

koomoo 08 Oct 2011 23:10 2744 9
    koomoo
    Level 11  
    Witam serdecznie

Mam wzmacniacz Eltra ATS 360 i taki obiaw. Pewnego pięknego poranka sprzęt po prostu nie odpalił poprawnie, a mianowicie: nie działa podświetlenie wyświetlacza i nie ma dźwięku w kolumnach. Pogmerałem trochę i zauważyłem że bateryjka się wylała ale moim zdaniem nie ma to na nic wielkiego wpływu - pewnie stacji nie będzie pamiętał. Idąc dalej zauważyłem na płytce zasilacza zaśniedziałe bezpieczniki 1,25A - po wymianie podświetlenie się pojawiło, dźwięk też, sprzęt pograł z 5min niby wszystko OK i po 4 testach włącz/wyłącz wywaliło zaraz obok bezpiecznik 3,15A najpierw jeden a potem drugi i tak cały czas. Podświetlenie działa a dźwięk nie.
    Gdzie dalej szukać? Z tych bezpieczników idzie dalej na mostek może tu wina?
    Liczę na Was - Pozdrawiam
    dzimi
    Moderator
    Wylana bateryjka - ma ogromny wpływ. Nie pomyślałeś o uszkodzeniu ścieżek, korozji końcówek elementów? Poza tym 3,15A są zabezpieczeniem zasilania końcówek mocy, może tam należy szukać przyczyny.
    koomoo
    Level 11  
    OK - masz rację z tą bateryjką choć akurat jest tak umiejscowiona że nic nie powinna uszkodzić ale nie o tą bateryjkę mi chodziło - nie ma ona wpływu na mój problem. Jeśli teraz przepalają mi się bezpieczniki to rozumiem, że jak wylutuje końcówki mocy to wszystko powinno być ok - tak? W ten sposób ustalimy czy to ich wina-czy jest jakiś inny sposób?
    dzimi
    Moderator
    Rozumowanie jak najbardziej logiczne. Wystarczy podnieść zasilanie końcówek.
    User removed account
    User removed account  
    koomoo
    Level 11  
    Przekonaliście mnie - rozbiorę jeszcze raz panel przedni i poczyszczę wszystko i nawet wymienię tą bateryjkę. Co do wypowiedzi kolegi to nie bardzo rozumię sformułowania "Wystarczy podnieść zasilanie końcówek" mogę jaśniej - chodzi jednak o wymianę czy da się je obudzić?
    dzimi
    Moderator
    Chyba łatwiej odłączyć zasilanie końcówek mocy, niż wylutowywać całość układu. Po odłączeniu zasilanie końcówek mocy, możesz sprawdzić czy spalenie bezpieczników były końcówki czy inne elementy.
    koomoo
    Level 11  
    Więc sprawa przedstawia się tak: odlutowałem przewody z płytki zasilacza, które idą na wejścia końcówek mocy i .... działa - bezpieczniki nie wywalają i napięcie na konektorach od tych kabli to koło +/- 26V a więc prawidłowo. Diagnoza padła - końcówki mocy - pytanie od czego padły jak sprzęt nie był ruszany i grzebany. Pojawia się tylko kolejny problem - kupno owych końcówek TDA 1514A objechałem wszystkie mi znane sklepy elektroniczne w Bydgoszczy i ani śladu!! Mam jakieś inne wyjście?
    User removed account
    User removed account  
    koomoo
    Level 11  
    No i sprzęt naprawiony. Nie macie pojęcia jaki jest problem z zakupem owych końcówek w sklepach internetowych: po pierwsze stany magazynowe podane na stronach nijak mają się do stanów faktycznych-na stronie jest parę sztuk, a w magazynie brak. drugi problem to cena - od 25 do 60zł za szt. nawet znalazłem za 9zł ale brak w mag. W końcu udało mi się kupić za 30zł dwie ostatnie sztuki.
    To co jeszcze udało mi się ustalić to moja naprawa mogła zakończyć się na wymianie bezpieczników panela przedniego i baterii podtrzymania czyli łącznie 10zł a zakończyła się na 100zł. Owe układy scalone ponoć najczęściej padają przy włączaniu (nie lubią tego czy co) i jak wspominałem za pierwszym razem po wymianie bezpieczników testowałem sprzęt włączając go i wyłączając - wtedy najprawdopodobniej ubiłem końcówki - czy to możliwe oceńcie sami - człowiek uczy się na błędach. Dziękuję wszystkim za pomoc.
    A i jeszcze jedno podczas wymiany bezpiecznika podświetlenia musiałem wymienić też podstawki bo czasem nie działało.
    Temat uważam za zamknięty.