Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung LE40N87BD - uszkodzony T-con

09 Paź 2011 13:13 7063 9
  • Poziom 20  
    Witam
    Zakupiłem moduł T-con do Samsunga LE40N87BDX o symbolu 40/46/52HTC4LV1.0 .Po rozmowie telefonicznej ze sprzedającym przedstawiłem mu problem z uszkodzonym T-conem że jest uszkodzony bezpiecznik i po nim jest zwarcie do masy / wstawienie nowego skutkowało przepaleniem /. Wyjaśnił mi,że wystarczy wstawić nowy T-con i wszystko będzie OK.
    W piątek już miałem moduł i po podstawieniu od razu uszkodziło układ smd TPS65160A robiąc w nim małą dziurkę. Bezpiecznika nie uszkodziło. Stąd moje pytanie czy jest coś np. z matrycą lub jednak niesprawny T-con? Matryca o oznaczeniu LTA 400HT-L01.
    Zrobiłem jeszcze jedno aby wykluczyć moduł Power inwerter i złe napięcia zasilania. Dla pewności podstawiłem go do innego Samsunga LE40R82BX
    i wszystko jest OK pracuje poprawnie. Napięcie zasilające moduł T-con bez bezpiecznika wynosi 16V a po obciążeniu 12V. Co można w takim przypadku podejrzewać? Proszę o pomoc.

Pozdrawiam.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 30  
    Masz zwarcie w matrycy. Dość częste zjawisko dlatego dobrze jest panel wcześniej obmierzyć. No jeszcze jest pytanie czy t-con na pewno był sprawy.
    Ponadto podłącz 12V za bezpiecznikiem i zobacz co Ci się nagrzewa. Jak TPS to masz odpowiedź na 100%.
  • Poziom 20  
    Jeśli możesz to wyjaśnij skrót TPS, co do pewnego modułu to kupiony sprawny ale to wie tylko sprzedający, po trzecie w pierwszym module zwarcie do masy za bezpiecznikiem to co ma się nagrzewać skoro zasilacz zewnętrzny się zabezpiecza, a drugi moduł, który kupiłem wyleciał układ przetwornicy TPS 65160A?
  • Poziom 30  
    TPS65160A układ który uszkodził Ci się w nowym T-CON, w starym także on może być zwarty tylko bez objawów wizualnych. Element który powoduje zwarcie na pewno zacznie Ci się nagrzewać. A zasilacz potrzebujesz o odpowiedniej wydajności w którym możesz wyłączyć zabezpieczenie.
  • Poziom 20  
    OK. ale jeśli mam szukać tego elementu to na pewno nie będzie on na T-conie, a jeśli problem w matrycy to na co zwrócić uwagę i w którym miejscu.
  • Poziom 33  
    Zdejmij ramkę z matrycy i sprawdż kondensatory SMD na elektronice matrycy, może któryś wykazuje zwarcie.
  • Poziom 20  
    Dzięki, sprawdzę to jutro.
  • Poziom 20  
    Ostatnio trafil nam sie ok 3 letni telewizorek samsung LE40M86 z martyca AMLCD (czyli samsunga) w ktorej uszkodzony byl T-Con. Po podmianie na sprawny wylecial tps wlasnie. Po rozebraniu matrycy okazalo sie ze jedna z plytek wewnatrz matrycy wygiela sie pod wplywem temperatury i elementy smd stykaly sie z metalowa ramka, co powodowalo zwarcie i przepalenie tps'a. Po nalozeniu tasmy izolacyjnej po wewnetrznej stronie ramki matryca smiga do dzis bez problemow. W starszych matrycach nie bylo tej tasmy izolujacej dopiero w nowszych ja stosowano wiec kolega moze miec dokladnie ten sam problem.

Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    Dziękuję bardzo za odpowiedz, sprawdzę. Dobrze że jest szansa na naprawę.
  • Poziom 20  
    Telewizor oddany klientowi.