Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kocioł AtmoMAX plus & regulator pogodowy VRC a mimo to w domu zimno...

11 Paź 2011 22:42 1100 3
  • Poziom 1  
    Witam,

Użytkuję już piąty rok kocioł Vaillanta AtmoMAX plus z regulatorem pogodowym VRC (niestety nie jestem w stanie stwierdzić, który model, identyfikacji regulatora dokonałem na podstawie fotografii w folderze Vaillanta, jest to albo VRC 410 s albo 420s).
    Zaznaczę od razu, że zestawem tym staram się optymalnie ogrzać dom z lat 80 typu kostka (klocek czy jak tam kto woli), nie docieplony z zewnatrz, sam beton na dachu stropodach i grube ściany z przerwą pomiędzy nimi.
    Instalacja była robiona nowa na miejsce starej węglowej, wszystkie rury w plastiku mniejsze średnice, po starej zostały tylko blaszane grzejniki, do których wrzuciłem głowice Danfossa.
    Teraz do rzeczy. Nie potrafię tego optymalnie skonfigurować i nie wiem czy czegoś po prostu nie umiem czy barierę nie do przeskoczenia stanowi brak docieplenia domu i jakbym nie kręcił i nie ustawiał to poza zwiększonym użyciem gazu niczego nie wskóram.
    Najgorzej jest teraz gdy za oknem jesienna plucha i kole 10 stopni. Grzejniki ledwo ciepłe a w domu zimno jak w psiarni. Gdy przychodzi zima i za oknem jest siarczysty mróz, do grzejników nie da się dotchnąć i w domu jest jako tako ale też w sypialni na górze 20 stopni to max osiągów.
    Niestety fachman, który mi to montował choć znajomy, nie zadał sobie trudu aby zrobić mi jakieś szkolenie lub choćby dokonać korekty nastawów.
    Zastanawiam się nad wyjęciem regulatora z pieca i umieszczeniem go na ścianie w sypialni ale czy to można zrobić przy tym modelu? jak się wówczas komunikuje z piecem? jeżeli bezprzewodowo to czy grubość ścian i stropów umozliwi to? jakiś kabel trzeba ciągnąć?
    Będę wdzięczy za wskazanie kierunku, w którym mam się udać abym w domu czuł się jak w domu a nie w garażu.

dziękuję i pozdrawiam
  • Poziom 1  
    VRC 410 można zamontować w pomieszczeniu mieszkalnym, łącząc go z kotłem przewodem 3x np.0,5mmkw do zacisków 7,8,9. Do pełni szczęścia czujnik temp. zewn. i mamy regulator pogodowy, reagujący na temp. zewn. i wewn. Odpowiednio dobrać krzywą grzewczą, korektę KG itp. powinno być ok.
  • Poziom 13  
    Ja mam właśnie tai regulator w sypialni i tam też powinien ci zamontować instalator. Co to zimna przy gorących grzejnikach to niestety masz pecha. Albo ściany są źle izolowane albo instalator wyliczył Ci za małe grzejniki i nawet jakbyś miał 200stopni to nie dogrzejesz. Ja mam grzejniki 70% większe od tego co policzył instalator i mam je idealnie dobrane (mówię to po 5 latach ogrzewania)
  • Poziom 34  
    Przy +10 stopniach w ogóle grzejniki nie powinny grzać. Może jak jest plucha to na min, ale przy słońcu - zwłaszcza na wysokich piętrach ogrzewanie jest koszmarem (wewnątrz się robi Arabia Saudyjska). Grzejniki blaszane są wydajniejsze przy wyższej temperaturze czynnika grzewczego. Ja mieszkam w bloku i - niestety - najgorzej jest wiosną z powodu ... zbyt długiego sezonu grzewczego (Arabia Saudyjska w mieszkaniu w kwietniu i maju, a często i w marcu).
    W ogóle to na regulatorze pogodowym można krzywą grzewczą zmienić.