Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grzejniki chłodniejsze na dole

wolv 21 Paź 2011 00:05 4419 4
  • #1 21 Paź 2011 00:05
    wolv
    Poziom 7  

Witam,
    Wiem, że są podobne tematy, ale w wątkach, które znalazłem opisywane są instalacje pompowe.
    Mam starą instalację grawitacyjną, otwarty układ, bez pompy.
    Ogrzewanie starym kotłem gazowym.

Grzejniki mają wyraźnie cieplejszą górę niż dół. Dodam jeszcze, że zawory nie były dotykane od 30 lat, zostały odkręcone pewnie przy mocowaniu grzejników i nie są funkcjonalne. Grzejniki są zasilane od góry, na powrocie nie ma zaworu.

Czy ktoś mógłby zasugerować, co zrobić, żeby grzały równo? Co ciekawe zaobserwowałem też, że niektóre grzejniki są cieplejsze niż inne.
    Spuszczałem wodę z układu i napełniałem przed włączeniem grzania, nie wiem, czy to może być przyczyna?
    Słyszałem też, że często instalacje otwarte są zamulone - jest jakiś łatwy sposób, żeby to odmulić?
    Czy jeśli zawory są tak stare, ale w części domu jest chłodniej, więc jest pełen przepływ, to mimo to warto tam wymieniać zawory?

Trochę mi się skumulowało pytań :D
    Dziękuję, pozdrawiam.

0 4
  • #2 21 Paź 2011 08:26
    stanislaw1954
    Poziom 39  

wolv napisał:
    Grzejniki mają wyraźnie cieplejszą górę niż dół.
    To jest jak najbardziej normalne.jeśli byś chciał by było inaczej ,to po pierwsze musiałbyś zmienić prawa fizyki. A można to nieco poprawić jedynie pompką, wymuszając szybszy obieg,wtedy woda nie zdąży się wystudzić i grzejnik zrobi się cały cieplejszy.
    wolv napisał:
    zaobserwowałem też, że niektóre grzejniki są cieplejsze niż inne.
    To też jest naturalne.Albo grzejnik jest mniejszy, albo znajduje się bliżej pieca,lub grubszych rur.
    wolv napisał:
    jest jakiś łatwy sposób, żeby to odmulić?
    Można płukać instalację,ale czy będzie skutek ,trudno przewidzieć. Natomiast grzejniki po zdjęciu z instalacji też można by przepłukać.Tylko czy przez to będzie lepiej grzać? Nie ma pewności przecież grzeją,a to znaczy,że jest obieg.
    wolv napisał:
    zy jeśli zawory są tak stare, ale w części domu jest chłodniej, więc jest pełen przepływ, to mimo to warto tam wymieniać zawory?
    Zawory nawet stare mogą być używane,tylko na początku trzeba się z nimi ostrożnie obchodzić. A zawsze można zmienić na nowe.

0
  • #3 21 Paź 2011 08:33
    jannaszek
    Poziom 39  

Na zamulenie (kamień) nie ma mocnych, grzejniki w takich układach bez pompki, są dołem chłodniejsze i to norma, wszystko jest uwarunkowane prędkością przepływu- doborem przekrojów i spadkami.
    Grzejniki na dalekich odgałęzieniach od pionów, będą słabiej grzały.
    Odpowietrzyć, nie zawadzi.
    Pozdrawiam.

Spóżniłem się, ale też potwierdziłem.

0
  • #4 21 Paź 2011 09:09
    kindlar
    Poziom 36  

Miałem podobnie w domu opalanym drewnem. Obieg był grawitacyjny. Trudno było utrzymać jednakową temp. grzejników. Po zamontowaniu pompki na powrocie sytuacja się diametralnie zmieniła. W niektórych pomieszczeniach zrobiło się za gorąco więc trzeba było przykręcić zawory. Przy rozpalaniu od zera nie trzeba było już mocno grzać żeby ruszył obieg, bo sterownik pompki nad tym czuwa.

0
  • #5 21 Paź 2011 15:57
    Zbigniew Rusek
    Poziom 33  

Taka jest prawda, że każdy grzejnik jest cieplejszy na górze niż na dole, przy czym gdy przepływ jest duży, to ta różnica temperatury jest mała (przy małym przepływie może być jaskrawa - góra grzejnika gorąca, dół - zupełnie zimny). Natomiast na ogół marzniemy w pomieszczeniach właśnie w stopy. Tak samo różnica temperatury dolnej częsci grzejnika w stosunku do górnej jest tym większa, im grzejnik jest wyższy, stąd też nie powinno się montować wysokich grzejników (jak niegdyś bywały o rozstawie gałązek 90 cm. czy nawet 1 metr) - nie powinny być wyższe niż na rozstaw gałązek 50 cm. (jak np. grzejniki T-1).

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo