Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poziomica laserowa Einhell

Krzyś33 23 Paź 2011 18:29 2437 8
 • #1 23 Paź 2011 18:29
  Krzyś33
  Poziom 25  

  Witam serdecznie.posiadam poziomicę laserową typu Einhell NKL90/4 P<5mW λ=635nm. W związku z tym zwracam się z prośbą. Czy ktoś z forumowiczów posiada schemat urządzenia do wykrywania promienia lasera (zwany czasem beeperem). Chodzi o to, że niestety promień jest słabo widoczny w jasnych pomieszczeniach. Sprawę rozwiązało by urządzenie, które po wykryciu promienia zasygnalizowało by to. Proszę o schemat. Z góry dziękuję za wszelką pomoc. Pozdrawiam.

  0 8
 • #2 23 Paź 2011 18:41
  cyruss
  Poziom 30  

  Niemodulowanego promienia (a nie spotkałem innego w taniej poziomnicy) na jasnym tle raczej niczym nie wykryjesz jeśli oko go nie widzi.
  Ale może jednak już ktoś coś takiego wymyślił...

  0
 • #3 23 Paź 2011 19:16
  Krzyś33
  Poziom 25  

  Wydaje mi się, że jednak istnieje taka możliwość. Weźmy dla przkładu proste bariery laserowe działające przy oświetleniu dziennym. Wystarczająca dla mnie będzie, jeśli wykryje ono oświetlenie laserem z odległości ok. 20m. myślałem o umieszczeniu elementu światłoczułego w zaciemnionej, bezodbiciowej obudowie, do której promień wpadał by niewielkim otworem. Głównie chodzi mi o część elektroniczną.Pozdrawiam.

  0
 • #4 24 Paź 2011 19:31
  cyruss
  Poziom 30  

  Część elektroniczna detektora niemodulowanego promienia jest prosta. Szeregowo połączone: fotodioda krzemowa, bateryjka 9V, mikroamperomierz i opornik dobrany z prawa Ohma tak by przy zwarciu fotodiody nie uszkodzić mikroamperomierza. Oczywiście dioda spolaryzowana zaporowo.
  Fotodiodę umieść w czarnej wewnątrz obudowie z soczewką o średnicy kilku cm (byle jaka lupa), w ognisku soczewki. Ustawienie fotodiody w ognisku można zrobić przy świetle białym, np w ciemnym pomieszczeniu jasny przedmiot (np matowa żarówka) w odległości kilku- czy kilkunastu metrów. Im mniejsza ogniskowa soczewki tym łatwiej będzie wcelować potem w promień. Wiązka z tej odległości ma pewnie średnicę rzędu centymetra, dobra fotodioda ma też strukturę rzędu mm średnicy.
  No i próbuj - wiązka ma na tyle małą moc że nie powinna wypalić dziury w fotodiodzie.

  0
 • #5 24 Paź 2011 20:21
  Quarz
  Poziom 43  

  Krzyś33 napisał:
  Witam serdecznie.posiadam poziomicę laserową typu Einhell NKL90/4 P<5mW λ=635nm. W związku z tym zwracam się z prośbą. Czy ktoś z forumowiczów posiada schemat urządzenia do wykrywania promienia lasera (zwany czasem beeperem). Chodzi o to, że niestety promień jest słabo widoczny w jasnych pomieszczeniach. Sprawę rozwiązało by urządzenie, które po wykryciu promienia zasygnalizowało by to.
  Szukanie "igły w stogu siania" ... :!: :shock: ... weź pod uwagę, że średnica takiej wiązki laserowej to mniej jak milimetr.
  Nawet jak weźmiesz czujnik - który będzie w stanie taką wiązkę wykryć (czyt. dać odpowiedni sygnał) - o największej średnicy, to będzie to zaledwie 2cm, albo 3cm.
  A teraz uruchom swoją wyobraźnię i pomyśl w jaki sposób chciałbyś tę wiązkę lasera poszukiwać ... :idea:

  Krzyś33 napisał:
  Proszę o schemat. Z góry dziękuję za wszelką pomoc. Pozdrawiam.
  I co jeszcze - mam to Tobie wykonać też ... :?: :!: :?:

  Dodano po 7 [minuty]:

  Krzyś33 napisał:
  Wydaje mi się, że jednak istnieje taka możliwość. Weźmy dla przykładu proste bariery laserowe działające przy oświetleniu dziennym. Wystarczająca dla mnie będzie, jeśli wykryje ono oświetlenie laserem z odległości ok. 20m. mMyślałem o umieszczeniu elementu światłoczułego w zaciemnionej, bezodbiciowej obudowie, do której promień wpadał by niewielkim otworem. Głównie chodzi mi o część elektroniczną.Pozdrawiam.
  Zechciej nie zapominać, że taka bariera jest wyjustowana i wiązka światła ciągle trafia w czujnik, o ile tylko nic nie zasłania promienia lasera, a Ty chcesz "trafiać" (patrz wyżej) wiązką - czyli linią prostą - w tenże czujnik.

  0
 • #6 24 Paź 2011 20:40
  Krzyś33
  Poziom 25  

  Witam. Bardzo dziękuję kol. cyrrus za nakreślenie możliwości wykonania takiego urządzenia. Natomiast kol. Quarz się myli. Otóż niech kolega wyobrazi sobie, że istnieją takie poziomice, które posiadają takie urządzenia. Jak odnaleźć taką wiązkę? Ano jeżeli laser samopoziomujący ustawię 1m nad ziemią, to w płaskim terenie ( a takimi są posadzki na budowie) mogę spodziewać się go na wysokości 0,9 do 1,1m w odległości np. 20m. budując urządzenie składam je z np 20 fotokomórek pokazujących, że promień jest za nisko, lub za wysoko od 1,środkowej fotokomórki i przesuwam urządzenie w pionie doprowadzam do położenia, że wiązka trafia akurat w tą 1. Trudne? Zakładając temat chodziło mi głównie o to, czy istnieją fotokomórki ( ew. jakieś filtry przepuszczające tę długość promieni świetlnych i podać przykładowy schemat, który mógłbym dostosować do swoich potrzeb. POZDRAWIAM> A zapomniałem dodać (poprzedni temat moderator wysłał do kosza, bo nie był podany typ urządzenia, teraz podałem, więc ustosunkowując się do tematu już forumowicze powinni wiedzieć, że laser ten wysyła wiązkę w poziomie i pionie w postaci linii (nie punktu) co ułatwia jego odszukanie.

  0
 • #7 24 Paź 2011 21:33
  Quarz
  Poziom 43  

  Krzyś33 napisał:
  [ ... ] Natomiast kol. Quarz się myli. Otóż niech kolega wyobrazi sobie, że istnieją takie poziomice, które posiadają takie urządzenia. Jak odnaleźć taką wiązkę? Ano jeżeli laser samopoziomujący ustawię 1m nad ziemią, to w płaskim terenie ( a takimi są posadzki na budowie) mogę spodziewać się go na wysokości 0,9 do 1,1m w odległości np. 20m. budując urządzenie składam je z np 20 fotokomórek pokazujących, że promień jest za nisko, lub za wysoko od 1,środkowej fotokomórki i przesuwam urządzenie w pionie doprowadzam do położenia, że wiązka trafia akurat w tą 1. Trudne?
  Trudne, a nawet bardzo trudne i to nawet wtedy, kiedy emitowana wiązka będzie w postaci owego 'krzyża' ... :!: ... popatrzyłem sobie u źródła na owo 'cudo ... :lol:
  A skoro istnieją - jak wyżej napisałeś - takie poziomice z takim urządzeniem, to dlaczego sobie takiej nie kupisz ... :?: :!: :?:

  Krzyś33 napisał:
  Zakładając temat chodziło mi głównie o to, czy istnieją fotokomórki ( ew. jakieś filtry przepuszczające tę długość promieni świetlnych i podać przykładowy schemat, który mógłbym dostosować do swoich potrzeb.
  Istnieją i są mi one dobrze znane, np. swego czasu produkował je PIE - Przemysłowy Instytut Elektroniki - tak więc dostałeś ode mnie "wędkę", wskazałem Tobie "łowisko", reszta należy do Ciebie .. :idea:

  0
 • #8 24 Paź 2011 21:43
  Krzyś33
  Poziom 25  

  Widzę kolego Qarz, że schodzimy z tematu, ale odpowiem na pytanie (może narażając się moderatorom) bo ta, którą widziałem ( a nawet miałem przyjemność pracować ) posiadała dużo więcej gadżetów m. in. zdalne sterowanie położeniem lasera w pionie. Regulację zdalną prędkości obrotowej głowicy lasera i możliwoć zatrzymania punktu. Do tego 2 urządzenia jak w temacie z możliwością wykrycia promienia z odległości w słońcu 50m. A koszt bagatela 11 000 euro. Kolegę było by stać? Proszę moderatora o zamknięcie tematu z powodu braku konstruktywnych wypowiedzi.

  0
 • #9 24 Paź 2011 21:54
  Quarz
  Poziom 43  

  Krzyś33 napisał:
  Widzę kolego Quarz, że schodzimy z tematu, ale odpowiem na pytanie (może narażając się moderatorom) bo ta, którą widziałem ( a nawet miałem przyjemność pracować ) posiadała dużo więcej gadżetów m. in. zdalne sterowanie położeniem lasera w pionie. Regulację zdalną prędkości obrotowej głowicy lasera i możliwość zatrzymania punktu. Do tego 2 urządzenia jak w temacie z możliwością wykrycia promienia z odległości w słońcu 50m. A koszt bagatela 11 000 euro. Kolegę było by stać?
  A Ty myślisz, że - jako genialny "Zrób to Sam" - potrafisz takie coś, podobne do w/w fabrycznego, zrobić za 1% tu wymienionej kwoty ... :?: :!: :?:

  Krzyś33 napisał:
  ]Proszę moderatora o zamknięcie tematu z powodu braku konstruktywnych wypowiedzi.
  Słuszna decyzja ... :lol:

  0