Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szafy Rack
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Markowy zasilacz - 2 miesiące i awaria - jej przyczyna i wpływ na podzespoły

27 Paź 2011 18:16 2020 13
  • Poziom 22  
    Witam, w połowie sierpnia kupiłem komputer w jednym ze sklepów wysyłkowych. Zasilacz dobrałem, mam nadzieję dobry - Corsair CX600(W) V2EU.
    Niestety dzisiaj padł...

Może od początku, komputer mam podłączony do listwy zasilającej (podobno też markowa ;p), co wieczór, wyłączam listwę aby kontrolki nie migały sobie radośnie w nocy. Tak też zrobiłem wczoraj. Dzisiaj po powrocie z uczelni, włączam listwe i komputer, dioda HDD i Power błysnęła, zakręcił się również wentylator.

Po wyjęciu go z obudowy, sprawdziłem jeszcze raz czy działa, zarówno na obecnym komputerze jak i starym. Na starym objawy były takie, że również nie startował ale cyklicznie się załączał, co 1,5s na około 1s. W dodatku dziwnie piszczy, nawet po odłączeniu kabla zasilającego, w dodatku przez około 5 min oddaje odgłosy jak konik polny.

Uwaga, zbliżam się do sedna sprawy, zasilacz i wszystkie inne podzespoły są na gwarancji - dzwoniłem do sklepu i nie ma problemu, żeby gwarancje zrealizować. Jednak nie mam drugiego markowego zasilacza żeby sprawdzić czy zasilacz nie uszkodził innych części, i stoję między wyborem czy wysyłać cały komputer czy tylko zasilacz. Szczerze to niechciałbym wysyłać całej jednostki, różni ludzie pracują w serwisach a ja nie mam pozytywnych doświadczeń z serwisantami i kurierami...

Czy zasilacz z tymi jego zabezpieczeniami, mógł uszkodzić inne podzespoły? I co mogło być przyczyną awarii ? Jakieś przepięcie? Zwarcie na płycie? Czy wada fabryczna?

Dziękuje za odpowiedzi i przepraszam za długi tekst.
  • Szafy Rack
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Corsair to jest w miarę dobra firma, chociaż mogłeś wybrać coś lepszego, np. Be Quiet. Jakby nie było to nie jest shit za 60 złotych na najtańszych chińskich bebechach, tak więc wydaje mi się, że zabezpieczenia zrobiły swoje i "odszedł" w samotności. Co do powodu uszkodzenia, stawiałbym właśnie na wadę fabryczną. Co do wysyłki, radziłbym się zapytać, czy możesz wysłać sam zasilacz, żeby się potem nie okazało, że nie masz już gwarancji, bo samemu otworzyłeś kompa i wymontowałeś zsilacz.
  • Szafy Rack
  • Poziom 22  
    Dzięki uspokoiłeś mnie.
    Części kupowałem osobno, sklep jest dosyć wygodny bo dali mi wybór albo sam zasilacz albo cała jednostka - przecież gwarancje mam na każdą część osobno :). Tylko, że jak się okaże, że padła płyta to będę 2 razy płacił za wysyłkę do nich.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Mimo wszystko jednak na Twoim miejscu skołowałbym zasilacz i sprawdził, ponieważ nie jest powiedzane, że stosowne zabezpieczenie zdążyło zapobiec katastrofie. Czasami niestety jest tak, że dane elementy mogą uleć uszkodzeniu pomimo, że są na dobrych bebechach, bo do uszkodzenia dojdzie tak szybko, że zabezpieczenie nie zdąży się załączyć. Jako przykład przytoczyć mogę sytuację z moim dostawcą internetu - niby wszystkie urządzenia posiadają zabezpieczenie przed skokiem napięcia, a jednak piorun przywalił, zabezpieczenie nie zdążyło zadziałać i wszystkie switche na całym osiedlu padły łącznie z kartami sieciowymi i routerami klientów. Jak mój tata pojechał do firmy, to mówił mi potem, że właściciel miał nonstop telefony, że internet nie działa.
  • Poziom 22  
    Gdyby to było takie proste :(
    Zasilacza nie mam jak skołować, bo wszyscy moi znajomi mają albo Mustangi 30 000W albo konkretne no-name.
    Z kolei jak wyśle cały komputer do naprawy to ryzykuje uszkodzeniem w transporcie.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Nie masz jakiegoś sklepu koło Siebie aby wypożyczył Ci zasilacz lub sprawdził komputer?
  • Poziom 22  
    W sumie to niegłupie, aby wypożyć zasilacz - tylko zapewne będzie sklep za to coś chciał. Choć może jak zagadam to zostawie pod zastaw smartfona.

...nasuwa mi się kolejna myśl, jeżeli ten sam zasilacz podłączyłem pod 2 komputer, którego jednak nie uwaliło to jest jakaś szansa, że mój też jest nieuwalony :(

Jutro postaram się wypożyczyć zasilacz, o ile sklep się zgodzi. Jeżeli mi sie nie uda to chyba będe musiał wysłać całą jednostkę... Ale wtedy wymontuje chyba dysk i grafike, bo jednak to najdroższe części są (ostatnio dyski 1tb na allegro chodzą po 500-1000zł).
    Co myślicie? Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Nie uszkodził drugiego bo już nie działa ale w momencie awarii mógł - choć mało prawdopodobne.
  • Poziom 22  
    Znaczy konkretnie to chyba nadal "działa" wtedy gdy podłączyłem zasilacz do słabszego komputera na moleksie napięcie skakało od 0V do 6V (12V) a komputer się uruchamiał (słyszałem dysk, wentylatory kontrolki itd. ) i gasł. W cyklach po 1,2s.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    To nie zmienia faktu, że jest niesprawny, bo 6V to za mało na linii 12v. Linia 12v powinna mieć 11V z groszami. Albo może być też tak, że mierzyłeś napięcie na inii 5V,ponieważ molex ma dwie linie napięciowe, czerwony i sąsiadujący czarny to bodajże 12V, a żółty i tuż obok niego czarny to 5V, albo na odwrót(mnie samemu się myli, które do czego).
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Linia 12V jak nazwa sugeruje powinna mieć 12V (Norma ATX pozostawia tolerancję +/- 5%). Czerwony przewód to 5V, zółty 12V, czarne masa.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    A opisu autora wynika że jest bardzo mała szansa że zasilacz cokolwiek uszkodził. Wysłałbym sam zasilacz a inny pożyczył do ewentualnego sprawdzenia reszty komputera.
  • Poziom 22  
    Kasek21 napisał:
    Linia 12V jak nazwa sugeruje powinna mieć 12V (Norma ATX pozostawia tolerancję +/- 5%). Czerwony przewód to 5V, zółty 12V, czarne masa.

Napięcia zmierzyłem dobrze, na lini 5V, było 0V.
    Dziękuje wszystkim za podpowiedzi, myślę, że dzisiaj nie ma co wysyłać na gwarancje więc zrobie to po świętach. Po naprawie napisze co było uszkodzone i co stwierdził gwarant jako przyczyne awarii.

Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    Witam, zasilacz wczoraj wrócił z serwisu. Przyczyna uszkodzenia nie znana, zasilacz nienaprawialny. Dostałem nowy, z innej serii. Komputer chodzi, wszystko działa. Dziękuje za pomoc!