logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Upgrade komputera: wymiana CPU czy płyty głównej dla lepszej wydajności w BF3?

JariP21 08 Lis 2011 10:12 2511 26
REKLAMA
  • #1 10115549
    JariP21
    Poziom 10  
    Posty: 12
    Ocena: 1
    Oto mój obecny zestaw:

    Zasilacz Chieftec 650W (GPS-650AB-A)
    Procesor Intel Core 2 Duo E8400, 3GHz, 1333FSB, 6MB Cache,
    Pamięć 4GB DDR2 Dual Channel 1066MHz
    Dyski 2x Samsung 500 GB SATA
    Grafika RADEON HD6950 1GB OC
    Płyta ASUS P5K PRO

    Karta graficzna względem płyty głównej jest nowszej generacji tak więc nie wiem czy wymienić płytę główną z procesorem i pamięciami czy wystarczy zmienić sam procesor na jakiegoś czterordzeniowca. Dodam tyle że gram w Battlefield 3 i single player przeszedłem na detalach ultra ale gra w sieci wygląda już gorzej bo procesor już chyba nie wyrabia. Proszę o jakieś podpowiedzi
  • REKLAMA
  • #2 10115708
    Dra98
    Moderator - Komputery Serwis
    Posty: 9193
    Pomógł: 1320
    Ocena: 1072
    JariP21 napisał:
    Proszę o jakieś podpowiedzi

    Odpowiedzi w zasadniczej mierze są zależne od budżetu.
    CPU jest trochę za wolny do takiej karty, niemniej najpierw można go przetaktować z 9x333 na 9x4oo [16oo QSB] to powinno pomóc. Jeśli nie to najlepszym wyjściem jest sprzedaż płyty, RAMu i procesora i po dopłacie wymiana platformy.
  • #3 10115887
    JariP21
    Poziom 10  
    Posty: 12
    Ocena: 1
    Jak na razie to pobawię się w podkręcanie tylko najpierw muszę poczytać bo nigdy tego nie robiłem. Jeśli nowy sprzęt to tak do 1400zł. Co za tę kwotę opłacało by się najlepiej złożyć (Płyta+Procek+Pamięci) ???
  • REKLAMA
  • #4 10115914
    dt1
    Admin grupy komputery
    Posty: 48129
    Pomógł: 7290
    Ocena: 8239
    1400zł starczy spokojnie na Core i5-2500K + Asrock P67 Pro3 (B3) + 4GB RAM DDR3-1600. Ale i tak najpierw podkręć trochę swojego E8400. Powinien bez problemu i bez zmiany napięć wytrzymać zmianę FSB z 333 na 400.
  • #5 10115926
    Dra98
    Moderator - Komputery Serwis
    Posty: 9193
    Pomógł: 1320
    Ocena: 1072
    Przy takiej kwocie to można kupić Intel i5 2500k ~850 zł, przyzwoitą płytę za ~4oo zł oraz 2x2 ewentualnie jak potrzeba to 2x4 GB DDR3. Ponadto stare podzespoły RAM+CPU+płytę można sprzedać za +/-45ozł [może min więcej na części].

    Edit
    Wystarczy się na chwilę oderwać i już zostałem uprzedzony przez użytkownika dt1.
  • #6 10118457
    Pultan
    Poziom 30  
    Posty: 1720
    Pomógł: 75
    Ocena: 27
    Jak wyżej..... podkręcić proca na 3,5GHz+ i czekać na lepsze ceny.
  • #7 10155536
    JariP21
    Poziom 10  
    Posty: 12
    Ocena: 1
    Na Box chłodzeniu przy napięciu 1.275 uzyskałem 3653MHz na procku a pamięci podskoczyły na 1093MHz(jakoś tak bo dokładnie nie widze teraz tych pamięci i nie wiem czy mogą tak chodzić z tymi ustawieniami)
    Przy obciążeniu w ORTHOS w stresie na maxa uzyskałem 68 stopni na pierwszym rdzeniu i 64 stopnie na drugim. Teraz pytanie jechać dalej z tym podkręcaniem, zostawić tak jak jest czy lekko zmniejszyć ???

    DODAM TYLE ŻE JEST NIGDY WCZEŚNIEJ NIE BAWIŁEM SIĘ W PODKRĘCANIE CZEGOKOLWIEK
  • #8 10156709
    dt1
    Admin grupy komputery
    Posty: 48129
    Pomógł: 7290
    Ocena: 8239
    Myślę, że tyle starczy. 70 stopni w stresie dla tych procesorów jeszcze nie jest niebezpieczne, ale to już wysoka temperatura. U mnie było podobnie, zjechałem do równego 3600 i mam 65-66*C max. Zauważyłeś póki co jakiś przyrost wydajności?
  • REKLAMA
  • #9 10156767
    JariP21
    Poziom 10  
    Posty: 12
    Ocena: 1
    Chodzi mi głównie o Battlefield 3 i jest troszkę lepiej ale te 3.7 to i tak za mało bo widze w menadżerze zadań w wydajności że podczas grania zżera procka w 100%. W 3DMark06 też więcej punktów mam ale chyba też zejdę do 3.6 i tak już zostawie
  • #10 10157286
    Celes
    Poziom 28  
    Posty: 1517
    Pomógł: 1
    Ocena: 3
    Zawsze możesz kupić tanio jakieś używane dobre chłodzenie na allegro albo SilentiumPC Spartan (70zł) lub Fortis (115zl). Pasuje tez do aktualnych procesorów AM3+ i najnowszych intelowskich, wiec w przyszłości też się nie zmarnuje :)

    Do 4,2GHz może go wyciągniesz
    http://pclab.pl/art30991-6.html
  • #11 10160356
    Kosa1337
    Poziom 26  
    Posty: 1063
    Pomógł: 19
    Ocena: 8
    Ja proponuje kupić donre chłodzenie bez kompromisów np ninja 3 ponieważ można je przełożyć do nowego zestawu i będzie ono sietnie działało z i5.
  • #12 10160550
    adamadi33
    Poziom 43  
    Posty: 10516
    Pomógł: 768
    Ocena: 251
    Może jakiś używany Q9400 i chłodzenie i zdała by się lepsza płyta główna.
    Większość twierdzi że nie opłaca się już inwestować w platformę LGA 775,
    ale skoro ktoś ma dobre podzespoły to warto zmienić to i owo.
  • #13 10160648
    dt1
    Admin grupy komputery
    Posty: 48129
    Pomógł: 7290
    Ocena: 8239
    Ten P5K PRO nie jest taką złą płytą. Chipset P35 i 8 faz zasilających z chłodzeniem - w lepszą nie warto inwestować.
  • #14 10161460
    fiend_
    Poziom 43  
    Posty: 15891
    Pomógł: 161
    Ocena: 223
    JariP21 napisał:
    Chodzi mi głównie o Battlefield 3 i jest troszkę lepiej ale te 3.7 to i tak za mało bo widze w menadżerze zadań w wydajności że podczas grania zżera procka w 100%.

    Mi przy Phenomie II x4 @ 4.0ghz (tłumaczyć, że jest wydajniejszy nie muszę) również pochłania "całą uwagę" procesora, także tym się nie martw bo i tak tego nie zmienisz.
  • REKLAMA
  • #15 10187727
    JariP21
    Poziom 10  
    Posty: 12
    Ocena: 1
    Zakupiłem Ninja 3 (Radiator wystaje lekko poza obudowę i nie mogę wsunąć bocznej klapy). Żeby go zamontować musiałem odpiąć wszystkie podzespoły i wyjąć płytę główną. Po zainstalowanie chłodzenia i włączeniu kompa system odpalił się na standardowych ustawieniach czyli procek 3.0MHz i standardowym napięciu. Na tych ustawieniach mam 52 Stopnie na pierwszym jak i na drugim rdzeniu. Później wziąłem się za kręcenie i doszedłem do 3915MHz przy napięciu CPU - 1.32500V (czy to nie za dużo) i DRAM - 2.2V. Przy takich osiągach w testowaniu w ORTHOS stres CPU priorytet 9 temperatury wynoszą 55 na pierwszym i 52 na drugim rdzeniu (czyli nie wiele więcej niż na standardowych ustawieniu) . Gdy wejdę na 4.0MHz przy napięciu CPU 1.3625V komputer albo się restartuje przy ładowaniu systemu albo po 2 minutach testów w ORTHOS blue screen i reset. Czy nic więcej już z niego nie wyciągnę czy może robię coś źle lub czegoś nie ustawiłęm.

    Wzoruję się na tym artykule:
    http://www.purepc.pl/podkrecanie/poradnik_podkrecanie_procesorow?page=0,0

    OC S775 czyli mój socket
  • #16 10187781
    chocoloco
    Poziom 11  
    Posty: 13
    i jak robiłeś to podkręcanie? podaj jak efekty?
  • #17 10187783
    daavid117
    Poziom 42  
    Posty: 11189
    Pomógł: 263
    Ocena: 167
    A na dzielnik pamięci w ogóle zwróciłeś uwagę? Pamięci mogą Cię ograniczać. Ten procesor spokojnie powinien te 4,2 - 4,5GHz zrobić.
  • #20 10188180
    Pultan
    Poziom 30  
    Posty: 1720
    Pomógł: 75
    Ocena: 27
    Malo prawdopodobne, niewiele kostek jarało się przy tych napięciach. Spalić się mogą jak się za bardzo spocą
  • #22 10188507
    iron64
    Poziom 41  
    Posty: 6197
    Pomógł: 648
    Ocena: 312
    fiend_ napisał:
    Niby to DDR2, ale DDR1 operowały na zbliżonych ustawieniach...

    A skąd tam, DDR1 to 2.5-2.6v domyślnie, ale i 3.3v im nie straszne.
  • #24 10188740
    Pultan
    Poziom 30  
    Posty: 1720
    Pomógł: 75
    Ocena: 27
    Zaliczyłem już 2,6v na swoich Vitestach i mają się dobrze :)
  • #25 10190796
    iron64
    Poziom 41  
    Posty: 6197
    Pomógł: 648
    Ocena: 312
    Pultan napisał:
    Zaliczyłem już 2,6v na swoich Vitestach i mają się dobrze :)

    Moje miały już 2.9v na "grzbiecie" :) no, ale to z nawiewem już.
  • #26 10190864
    kokopl
    Poziom 10  
    Posty: 7
    Jeżeli Wszystko sprawne to raczej oczywiste że płyte główną.
  • #27 10196661
    JariP21
    Poziom 10  
    Posty: 12
    Ocena: 1
    FSB Strab to North Bridge - czyli to oto chodzi, to jest ten dzielnik napięć ??
    Aktualnie mam tak:
    https://obrazki.elektroda.pl/8468017700_1322564671.jpg


    Właśnie nie wiem dokładnie jak to jest z tymi pamięciami. Mam Ustawione napięcie na sztywno 2.2v. Podczas kręcenia widzę w biosie jaką będą miały wartość i staram się nie przekraczać nominalnej prędkości 1066MHz. Gdy ją przekraczam to wtedy zmieniam wartości w FSB Strab to North Bridge. Tak to zrozumiałem w tych wszystkich poradnikach i tak robiłem do tej pory. Tylko nie wiem o co chodzi z tymi dzielnikami. Czy lepsze jest 1:1 czy 4:5 czy po prostu trzeba testować i znaleźć indywidualne ustawienia dla konkretnego komputera.

    na tym forum są screeny z mojego biosu
    http://forum.pcformat.pl/C2D-E8400-na-Asus-P5K-t?page=5

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik rozważa modernizację swojego komputera, aby poprawić wydajność w grze Battlefield 3. Obecny zestaw składa się z procesora Intel Core 2 Duo E8400, 4GB pamięci DDR2, karty graficznej RADEON HD6950 oraz płyty głównej ASUS P5K PRO. Użytkownicy sugerują podkręcenie procesora, co może poprawić wydajność, a także rozważają wymianę na nowszą platformę, taką jak Intel i5-2500K z odpowiednią płytą główną i pamięcią DDR3. Wskazówki dotyczące podkręcania obejmują monitorowanie temperatury oraz napięcia, a także zwrócenie uwagi na dzielniki pamięci. Użytkownik zainwestował w chłodzenie Ninja 3, co umożliwiło dalsze podkręcanie procesora, jednak napotkał problemy z stabilnością przy wyższych częstotliwościach.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA